CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Lenovo ThinkBook Plus Gen 3 / Notebook, ktorým zaujmete

0

Kancelárske notebooky Lenovo sú známe svojím strohým dizajnom. Testovaná novinka ThinkBook Plus Gen 3 však v tomto smere búra konvencie a vaši kolegovia budú zvedavo pozerať, čo ste si to priniesli. Notebook totiž prichádza s dvoma zásadnými novinkami. Prvou z nich je doplnkový 8" dotykový displej umiestnený vedľa klávesnice a druhou nádherný hlavný displej v ultraširokouhlom formáte s neobvyklým rozlíšením až 3072 × 1440 bodov. Séria ThinkBook priniesla už v prvej generácii e-ink displej zabudovaný vo veku, zatiaľ čo model Gen 2 ponúkal zlepšené písanie rukou a interakciu. Najnovšia generácia nahrádza veko s e-ink displejom 8-palcovým farebným dotykovým displejom vedľa klávesnice, ktorý sľubuje splnenie vašich snov o produktivite. V skutočnosti ide o výstavnú skriňu technológií výrobcu a aj dobrý námet na konverzáciu, no v praktickom používaní narazíte na niektoré „ale“. Poďme však po poriadku.

Je pravda, že prídavný 8-palcový displej spôsobí žiadaný wow efekt, oveľa zaujímavejší je však hlavný displej. Vďaka tomu, že prídavný displej zaberá pomerne veľa miesta vpravo vedľa klávesnice, vychádzajú celkové rozmery notebooku neštandardne a celý je nezvyčajne široký. To dáva primárnemu dotykovému displeju jedinečný pomer strán 21:10. Zariadenie má hmotnosť 2 kg, čo nie je v porovnaní s inými 17-palcovými notebookmi nič zvláštne. Širokouhlý displej s vysokým rozlíšením je výborný z viacerých hľadísk. Umožňuje mať otvorené ďalšie aplikácie, je priam vynikajúci pri práci s veľkými tabuľkami či databázami, v ktorých si môžete tabuľku prehliadať bez posúvania, a veľmi dobre sa s ním pracuje aj v programoch na spracovanie videa alebo zvuku, kde vidíte veľkú časť časovej osi. Tu však vstupuje do hry aj prídavný 8" dotykový displej. Na ňom si práve v takýchto programoch môžete zobraziť napríklad pomocné ovládacie panely, zložky so zdrojovými súbormi alebo náhľady efektov, titulkov a veľa ďalšieho. Niektoré zo základných funkcií sa zdajú veľmi šikovné, napríklad aktivácia číselného bloku, ktorý zmení dotykovú obrazovku na pole deviatich klávesov. K dispozícii je aj aplikácia na písanie poznámok, ktorá vám umožní čmárať, kresliť a ukla­dať ručne písané poznámky. Displej môžete používať aj ako druhú obrazovku na všetko, čo chcete mať na očiach bez toho, aby ste sa museli vzdať časti primárneho displeja. Či už je to Microsoft Teams, váš kanál na Facebooku, alebo video na YouTube, môžete ho presunúť na miniatúrnu obrazovku a ovládať ho buď dotykom, alebo tradičným zadávaním pomocou klávesnice a touchpadu. Okno dokumentu môžete dokonca rozšíriť až na druhú obrazovku pomocou funkcie, ktorú spoločnosť Lenovo nazýva „vodopádové zobrazenie“. Môžete takisto zrkadliť obsah medzi oboma displejmi, čo vám umožní komentovať dokumenty a obrázky perom aj pri zdieľaní hlavnej obrazovky v prezentácii. Pomocný displej má vlastný spúšťač aplikácií, ktorý sa dá prispôsobiť pomocou vybraných widgetov a nástrojov. Navyše je tu možnosť spárovať svoj smartfón s notebookom a zrkadliť telefón na 8" displeji, čo vám uľahčí prístup k aplikáciám a súborom alebo čítanie správ, ktoré vám prídu. Znie to síce úžasne, ale má to jeden háčik. Plnohodnotne to pracuje iba s mobilnými telefónmi Motorola vďaka funkcii Ready For, ktorú značka podporuje. Pre ostatné telefóny môžete použiť vo Windows vstavanú aplikáciu Phone Link.

Nemožno poprieť, že ThinkBook Plus Gen 3 je zaujímavý pokus o zmazanie hraníc medzi osobným počítačom a vreckovým mobilným zariadením. Žiaľ, pri praktickom používaní rýchlo prídete na rôzne aspekty, ktoré to sťažujú. Vzhľadom na úplne nové rozhranie alebo aspoň známe rozhranie na neznámom mieste nie je také intuitívne ako klasická klávesnica a touchpad alebo primárny dotykový displej. Niektoré z opísaných funkcií znejú fantasticky, ale pri skutočnom používaní sú ne­ohrabané. Používanie druhej obrazovky na každodenný obsah nie je také pohodlné, ako by bolo s externým monitorom horizontálne zarovnaným s hlavným displejom, pretože prídavný monitor nie je pri bežnom používaní vo vašom zornom poli. Pozeranie sa na klávesnicu pri sledovaní videa je prekvapivo nepohodlné. Rozloženie portov na ThinkBook Plus Gen 3 je tiež trochu nezvyčajné, aj keď vzhľadom na konštrukciu logické. Väčšinu nájdete na zadnej strane. Na ľavom boku je iba audiokonektor a jeden port USB-C 3.2, ktorý slúži aj ako konektor sieťového adaptéra. Vzadu sa nachádza výstup HDMI na monitor, dva porty USB typu A a port USB-C/Thunderbolt 4 s DisplayPortom, napájanie a podpora úložných polí a dokovacích staníc. Na bezdrôtové pripojenie je tu systém Wi-Fi 6E a bluetooth vo verzii 5.1. Testovaný kus bol osadený procesorom Intel Core i7 12700H s integrovanou grafikou Intel Iris Xe Graphics, 16 GB LPDDR5 a 1 TB úložiskom SSD. Full HD kamera pracuje v tandeme s infračervenou kamerou pri detekcii tváre so systémom Windows Hello. Veľmi oceňujem integráciu dotykového pera priamo v štrbine zariadenia, nie ako v niektorých konkurenčných zariadeniach kde na to musíte nosiť rôzne puzdrá, a tak hrozí jeho strata.

V testoch produktivity obstálo zariadenie veľmi dobre, poskytuje dostatok výkonu na všetky kancelárske aplikácie, nezaskočilo ho však ani spracovanie 10-bitového 4K videa v aplikácii Blackmagicdesign DaVinci Studio. Nenáročné hry si tu takisto zahráte, limitom však bude výkon integrovanej grafiky.

ThinkBook Plus Gen 3 od spoločnosti Lenovo vyzerá výborne a má skutočný potenciál posunúť hranice technológie notebookov, ale pri praktickom používaní narazíte na obmedzenia, ktoré zatiaľ trápili aj všetky konkurenčné riešenia s podobnou koncepciou. Výrobca tu čelí problémom v oblasti ergonómie, softvérovej podpory a prijatia používateľmi. Najväčší problém je však obmedzenie podpory smartfónov na značku Motorola. Napriek tomu, že ide o veľmi vydarený a funkčný pracovný notebook, tento fakt ho asi bude z nákupného zoznamu vyraďovať častejšie.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Špičkový hlavný displej, pero vložené v tele, inovatívny druhý displej, 3D Win Hello, dostatočný výkon
- Nepraktické umiestnenie sekundárneho displeja

PARAMETRE:

Procesor Intel Core i7 12700H, OS Windows 11 Pro, grafika: integrovaná Intel Iris Xe Graphics, kamera FHD + infračervená kamera, pamäť 16 GB LPDDR5 4800 Hz, úložisko 1 TB SSD M.2 2280 PCIe 4.0x4 NVMe, batéria 8,5 h (69 Wh), rýchle nabíjanie 100 W, systém reproduktorov Dolby Atmos 2×2 W, 2× mikrofón, pripojenie 1× USB-C Thunderbolt 4, USB4 40 Gb/s (Power Delivery 3.0 a DisplayPort 1.4), 1× USB-C 3.2 Gen 2 (PD 3.0 a DP 1.4), 1× USB 3.2 Gen 2, 1× HDMI 4K/60 Hz, audio jack, zámok Kensington, Wi-Fi 6E, bluetooth 5.1, 17,3" displej – hlavný 3K (3072 × 1440), IPS, 400 nitov, antireflexný, 99 % DCI-P3, 120 Hz, Eyesafe, dotykový + sekundárny 8" HD (800 × 1280), IPS, 350 nitov, lesklý s úpravou proti odtlačkom, 60 % NTSC, 60 Hz, dotykový, pero zasunuté v tele zariadenia, rozmery (š × d × v) 410,9 × 230,2 × 17,95 mm, hmotnosť 2 kg, klávesnica krátka, podsvietenie MIL-STD-810H

Cena: 2067 EUR

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať