CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Recenzia: Lenovo ThinkPad X1 Carbon – ľahký a odolný notebook

1

Podnikové notebooky sú zvyčajne drahšie ako tie pre bežných zákazníkov. Výrobcovia si dávajú viac záležať na kvalite konštrukcie a spracovania, vo výbave nájdeme bezpečnostné čipy či biometrické senzory a nechýba ani bohatá portová výbava či verzia Windows Pro. Lenovo so svojou dobre známou značkou ThinkPad patrí medzi lídrov na poli podnikových notebookov a vlajková loď  X1 Carbon najnovšej piatej generácie je toho jasným dôkazom. Do rúk sa mi dostala jej tohtoročná, už piata generácia. Čím sa líši od bežných notebookov a pre koho je tento model určený? Na tieto a mnohé ďalšie otázky sa pokúsim odpovedať v nasledujúcich riadkoch.

Hmotnosť. To je asi prvé, čo si človek všimne, keď nový X1 Carbon chytí do ruky. Iba 1153 gramov je na 14-palcový notebook neuveriteľne málo, veď aj 13-palcový Dell XPS 13 má takmer o 200 gramov viac. Za nízku hmotnosť vďačí notebook telu z uhlíkových vlákien a spodnému krytu z horčíkovej zliatiny. Konštrukcia je veľmi pevná, notebook sa neprehýba ani pri drsnejšom zaobchádzaní. Spracovanie je teda špičkové a prekoná väčšinu notebookov na trhu. Zaujímavé je uchytenie spodného krytu klasickými krížovými skrutkami. Väčšina dnešných ultrabookov používa skrutky typu T5, ale firemný notebook X1 Carbon musí byť jednoducho prístupný na servisné zásahy, čo napomáha aj jednoduché odskrutkovanie spodného krytu bežným skrutkovačom. Za jediné negatívum možno pokladať ľahké zašpinenie matného tmavosivého povrchu, a to predovšetkým odtlačkami prstov.

Séria ThinkPad X1 Carbon sa vyznačuje aj zvýšenou odolnosťou a pri piatej generácii to nie je inak. Lenovo vybavilo notebook vojenskou certifikáciou MIL-STD-810G, ktorá garantuje ochranu pred prachom, vibráciami, teplom, chladom, vodou, vlhkosťou, slnečným žiarením či pádom. X1 Carbon preto znesie aj hrubšie zaobchádzanie a nemusíte sa oň báť ani pri práci v teréne. Podobne ako telo aj klávesnica odolá poliatiu vodou. Zvýšená odolnosť je jedna z vlastností, ktoré pri bežných notebookoch nenájdete. 


Ľahký servis a výmena komponentov je nevyhnutná pri biznisovom notebooku

Okrem hmotnosti a spracovania zaujme ThinkPad X1 Carbon aj rozmermi. Meria 324 × 217 × 16 mm. Netreba zabúdať, že hovoríme o 14-palcovom notebooku. Oproti predchodcovi vidíme schudnutie na šírku aj výšku o jeden centimeter a hrúbka sa zmenšila o pol milimetra. Napriek menším celkovým rozmerom sa výrobcovi podarilo do tela vtesnať väčšiu 57 Wh batériu. Predchodca ju mal o 5 Wh menšiu. Výdrž na jedno nabitie je excelentná, notebook bez problémov vydrží celý deň v práci. Pokiaľ ide o prehrávanie videa na YouTube, X1 Carbon vydržal o niečo viac ako 12 hodín, čo je naozaj výborná hodnota.

Ďalšia silná stránka je portová výbava a konektivita. USB-C a Thunderbolt 3 nesmú chýbať a na notebooku nájdeme hneď dva takéto porty. USB-C sa používa aj na nabíjanie 65 W nabíjačkou. Lenovo však nemá potrebu inovovať za každú cenu a okrem dvojice portov Thunderbolt 3 nový X1 Carbon disponuje aj dvoma klasickými portmi USB 3.1 gen. 1 typu A, HDMI 1.4, 3,5 mm audiokonektorom či zámkom Kensington. Nechýba ani možnosť pripojiť eternet cez špeciálny konektor a redukciu dodávanú v balení. Netradične na zadnej strane pod displejom je aj slot na kartu microSD a micro SIM na pripojenie 4G LTE. Vo výbave nechýba ani Wi-Fi 2×2 802.11ac či dokonca WiGig 802.11ad pri vybraných modeloch. Testovaný model bol vybavený kartou Wi-Fi Intel AC 8265, ktorá bez problémov zvládla moje 500 Mb/s pripojenie k internetu. Dosah signálu bol takisto veľmi dobrý. Karty Wi-Fi ponúkajú aj bluetooth 4.2, ale pre limitáciu vo Windows využijete len bluetooth 4.1. V príplatkovej výbave nájdeme čip NFC alebo WWAN. Vďaka karte WWAN Qualcomm Snapdragon X7 LTE-A máte k dispozícii LTE CAT 6 s prenosovými ­rýchlosťami až 300 Mb/s. Jediná chybička krásy je starší štandard HDMI 1.4, pretože ak chcete pripojiť notebook k 4K monitoru alebo TV, treba použiť redukciu z USB-C na HDMI 2.0, aby ste dosiahli 60 Hz.


Bohatá portová výbava je veľké plus

Séria ThinkPad svoju povesť vybudovala aj vďaka výborným klávesniciam. X1 Carbon 5. generácie disponuje najlepšou notebookovou klávesnicou, s akou som sa stretol. Klávesy majú dostatočný zdvih, aby ste mali pri písaní spätnú väzbu. Klávesy majú mierne prehnutie, aby sa lepšie stláčali, a ich veľkosť je tiež ideálna. Klávesy ú, ä, §, ň (na anglickej klávesnici [, ], ’, #) majú rovnakú veľkosť ako ostatné, nie ako v prípade ThinkPad T570. Fn a Ctrl sú stále vymenené, našťastie v aplikácii Lenovo Settings si ich funkcie môžete zmeniť. Nič to však nemení na tom, že kláves Fn je aj fyzicky menší ako Ctrl. Nezvyčajné je aj umiestnenie PrintScreen napravo dole vedľa Space či PageUp a Down nad navigačnými šípkami. Tie sú však dostatočne veľké a šípky hore a dole sú plnohodnotné, nie polovičné ako to pri ultrabookoch často býva. Klávesnica disponuje dvoma úrovňami bieleho podsvietenia. Horný rad klávesov F slúži na ovládanie 11 multimediálnych funkcií a kláves F12 si môžete prispôsobiť podľa seba.

Touchpad je takisto veľmi dobrý, má príjemný sklený povrch. Pracovalo sa na ňom dobre, registroval pohyb aj gestá bez problémov. Veľké tlačidlá nad ním veľmi zjednodušujú prácu a spolu s trackpointom môžu poslúžiť ako náhrada za touchpad. Napravo od touchpadu sa nachádza čítačka odtlačkov prstov, ktorá spolupracuje s Windows Hello. Dokáže tak nahradiť zadávanie hesla alebo PIN kódu pri prihlasovaní sa k vášmu účtu. Čítačka fungovala dobre, je rýchla a aj presná. Takmer vždy rozoznala odtlačok prsta na prvý pokus. O výkon sa v testovanom modeli staral Intel Core i5-7200U. Ide o dvojjadrový procesor s taktom 2,5 GHz, Turbo Boost na 3,1 GHz a integrovanou grafikou Intel HD 620. Vrcholom ponuky je Intel Core i7-7600U s taktom 2,8 GHz a Turbo Boost 3,9 GHz. Všetky procesory sú nízkonapäťové 15 W verzie s hyper-threadingom. Testovaná i5 s prehľadom zvláda kancelársku prácu aj občasnú úpravu fotografií či videí. Netreba však očakávať výkon na strihanie 4K videa či prácu s 3D modelmi. Na to treba inú kategóriu notebooku alebo radšej desktop. ThinkPad X1 Carbon je dobrý v tom, na čo je určený. Na výber máte z 8 alebo 16 GB operačnej pamäte, ktorá je však integrovaná do základnej dosky a nemožno ju vymeniť. Pri konfigurovaní notebooku preto vyberajte rozumne. Pochváliť musím termálne riešenie, notebook je väčšinu času úplne tichý a ani pri veľkej záťaži nehučí ako stíhačka. Teploty sú na veľmi dobrej úrovni, ani pri syntetických benchmarkoch neprekročila ­teplota procesora 77 °C.

Ponuka diskov M.2 je široká, vybrať si môžete disk SATA alebo PCIe s kapacitou 128 GB až 1 TB. Testovaný kus mal 256 GB PCIe Samsung PM961, čo je OEM verzia 960 SSD diskov pre zákazníkov. Disk SSD dosahuje maximálne rýchlosti čítania až 3400 MB/s a 1200 MB/s pri zápise.

Moderné ultrabooky bývajú často vybavené displejmi s vysokým rozlíšením - QHD+ (3200 × 1800) či dokonca 4K. Okrem vysokého rozlíšenia zvyčajne ponúkajú aj presné zobrazenie farieb či dotykovú plochu. Nevýhodou týchto displejov je lesklý povrch, ktorý zhoršuje prácu v exteriéri, a problémy so škálovaním prvkov vo Windows. Keďže X1 Carbon je zameraný skôr na manažérov než grafikov, nemožno sa čudovať, že Lenovo išlo rozumnejšou cestou. ThinkPad X1 Carbon sa ponúka s dvoma displejmi. Oba majú 14", matnú úpravu, 300 nitov, široké pozorovacie uhly vďaka technológii IPS a kontrast 700:1. Rozdiel je iba v rozlíšení, testovaný kus mal full HD, voliteľný displej má QHD (2560 × 1440) rozlíšenie. Nižšie rozlíšenie šetrí batériu a má nižšie nároky na integrovanú grafiku. Matná úprava je veľké plus pri práci mimo kancelárie či domu, keďže displej je čitateľný aj na slnku a nič sa v ňom neodráža. Lenovo tak stavilo na praktickosť a použiteľnosť namiesto zbytočného naháňania sa za vysokým rozlíšením.

Kamera s duálnym mikrofónom kvalitou neprekvapí. Ponúka bežné HD rozlíšenie, ktoré na používanie v Skype postačí, vyššie rozlíšenie by však bolo vítané. Priplatiť si môžete za infračervenú kameru, ktorá dokáže rozoznať tvár a spolupracovať s Windows Hello. Mikrofóny fungujú dobre, niet im čo vytknúť. Dvojica 2 W reproduktorov príjemne prekvapila a napriek tomu, že sú umiestnené na spodnej strane notebooku, hrajú veľmi dobre.

Zameranie na podniky možno vidieť aj vďaka použitiu Windows 10 Pro Signature Edition, ktorá neobsahuje nijaký bloatware či trial aplikácie. Prítomný je aj bezpečnostný čip TMP 2.0 či šifrovanie Bitlocker. Lenovo predsa len do notebooku nainštalovalo dve aplikácie, ktoré sú však veľmi užitočné. Lenovo Companion vám pomôže vyhľadať najnovšie updaty, informácie o záruke či odporučí príslušenstvo pre vaše zariadenie. Lenovo Settings umožňuje prispôsobiť si určité aspekty zariadenia podľa svojich predstáv, oceňujem najmä možnosť vymeniť funkcie klávesov FN a CTRL.

Verdikt

Lenovo ThinkPad X1 Carbon je výborný podnikový notebook, ktorý len ťažko hľadá konkurenciu. Spracovanie je špičkové a použité materiály predstavujú to najlepšie na trhu. Excelentná klávesnica, bohatá konektivita a veľmi dlhá výdrž na jedno nabitie predurčujú X1 Carbon na skvelého pomocníka do práce aj na cesty. Len ťažko mu niečo vytknúť, možno starší HDMI 1.4 a priemernú kameru. V celkovom hľadisku sú to však len malé chybičky krásy.

„ThinkPad oslavuje v týchto dňoch 25 rokov na trhu. To, že sú im ľudia verní toľké roky, je jasný dôkaz ich špičkovej kvality, ktorú neustále posúvame na novú úroveň, ako možno vidieť aj na ThinkPad X1 Carbon."   

Vladimír Varzaly, country manažér, Lenovo Slovakia

Parametre:

• Dvojjadro Intel Core i5 7200U Kaby Lake 2,5 – 3,1 GHz, displej 14" 1920 × 1080 px, IPS, antireflexný, 8 GB DDR4 RAM, Intel HD 620, M.2 PCIe NVMe SSD 256 GB, Wi-Fi 802.11ac, bluetooth 4.2, HDMI 1.4, 2× Thunderbolt 3 USB 3.1 gen. 2 Type-C, 2× USB 3.0, micro SIM, microSD, audio jack, 58 Wh batéria, HD kamera, podsvietená klávesnica, zvýšená odolnosť MIL-STD-810G, rozmery 324 × 217 × 16 mm, hmotnosť 1153 g, Windows 10 Pro, benchmarky: 3DMark FireStrike: 949, Time Spy: 380, Sky Diver: 3984, PC Mark 10: 3207

• Cena: 1769 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Spracovanie, zvýšená odolnosť, výdrž batérie
- Cena

HODNOTENIE:

Dizajn: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 100 %
Výkon: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 90 %
Funkcionalita: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 100 %

Celkovo: 95 %

Zobrazit Galériu

Tomáš Brestovanský

Všetky autorove články
Lenovo ThinkPad

1 komentár

Neodolný reakcia na: Lenovo ThinkPad X1 Carbon: Ľahký a odolný notebook

23.2.2018 08:02
Ultrabook poskytuje naozaj skvelý výkon na to, aby ste nemali dojem jeho absencie pri bežnej práci manažéra. Je ľahký, skladný, rýchlo sa zapína, má výbornú klávesnicu, displej na požadovanej úrovni (vrátane dotyku) a primeranú konektivitu (vrátane HDMI). Zároveň však musím konštatovať, že do pol roka od jeho zakúpenia prešiel môj kus 2 závažnými servisnými opravami - 1. výmena dosky (nefunkčný modem), 2. výmena displeja a dosky (blikanie displeja). Išlo o záručné opravy. Keď sa k tomu pritrafila prasklina horného krytu displeja bez môjho zavinenia (počul som len jemné puknutie, keď som displej zatvoril), uvedomil som si, že toto sa mi za 20 rokov, čo používam rôzne nobebooky, so žiadnym nestalo a že značka Lenovo asi nebude tým, za čo ju považujem. V budúcnosti budem síce opäť voliť ultrabook, tento typ zariadenia sa mi osvedčil, no určite nie od Lenovo, ktorá ma nie len nepresvedčila odolnosťou, ale skôr sklamala. Budem voliť skôr celokovové ultrabooky od iných renomovaných značiek na trhu.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať