S_1124_Flexcam Advertisement S_1124_Flexcam S_1124_Flexcam Advertisement

Lenovo ThinkPad X1 Extreme Gen4 20Y6-Z9E7US / Trocha iný notebook

1

Dnes už stálicu v segmente prémiových pracovných notebookov predstavuje Lenovo ThinkPad X1, ktorý tentoraz prichádza s označením Extreme Gen4. Poďme sa pozrieť, čo ponúka.

Notebook som mal k dispozícii v strednej konfigurácii s procesorom Intel Core i7-11800H, 16 GB DDR4 RAM, integrovanou grafikou Intel UHD Graphics Tiger Lake-H GT1, dedikovanou grafikou NVIDIA GeForce RTX 3060, 6 GB VRAM a 512 GB diskom SSD NVMe Samsung. Ak by to nestačilo, vo vrcholnej konfigurácii môžete mať procesor i9, grafiku NVidia GeForce RTX3080 aj 2 × 2 TB SSD. Od konkurentov sa odlišuje predovšetkým konštrukciou krytu z uhlíkového kompozitu a telom z horčíkovej zliatiny. Tieto materiály sú ľahšie a pevnejšie, a tak zabezpečujú vyššiu odolnosť aj pri drsnejšom zaobchádzaní. Povrch celého prístroja je matne čierny a na prvý pohľad vyzerá veľmi nenápadne. Po otvorení sa rozsvieti špičkový 4K displej IPS s certifikáciou VESA DisplayHDR 400 a svietivosťou až 600 nitov. Displej je dotykový, s antireflexnou úpravou a nezachytáva odtlačky prstov. Je vsadený v pomerne úzkom rámčeku, vďaka ktorému je 16" displej osadený v tele s rozmermi 15,6" notebooku. Nad displejom je umiestnená full HD kamera s IR snímačom systému Windows Hello na rozpoznávanie tváre. Oceňujem, že kamera má vstavanú mechanickú záklopku na zabránenie jej zneužitiu. V strede klávesnice nájdete tradičný IBM trackpoint a pod ňou multidotykový touchpad s povrchovou úpravou Mylar a trojicou tlačidiel na vrchnej strane. Klávesnica má dva stupne podsvietenia a je to jedna z najlepších, aké môžete na notebookoch nájsť. Tlačidlá majú dostatočný zdvih aj primeraný odpor, takže počas písania sa vám bežne nestávajú preklepy a na klávesnici sa veľmi príjemne píše. Navyše je odolná proti poliatiu tekutinou.

Keďže však ide v prvom rade o pracovný notebook, viacerým používateľom určite bude chýbať číselná časť. Portová výbava je pomerne bohatá, ale márne by ste hľadali eternetový port. To považujem za chybu, vo firemnej sfére sa dosť používa. Pochopiteľne, v prípade nutnosti ho môžete nahradiť redukciou do jedného z portov USB-C. Nabíjanie je vzhľadom na výkon notebooku zverené dedikovanej nabíjačke s výkonom až 230 W, zariadenie nepodporuje nabíjanie cez USB-C. Zdroj je pomerne veľký a jasne dáva najavo, že notebook nie je určený na časté prenášanie. Nakoniec svedčí o tom aj výdrž batérie, s ktorou sa pri kancelárskej práci dostanete na necelých 3,5 – 6,5 hodiny podľa jasu displeja. Pri náročnejších aplikáciách sa však batéria porúča už po 2 - 2,5 hodinách. Priložená nabíjačka nabije 90 Wh batériu do 80 % za hodinu. Bezdrôtovú komunikáciu zabezpečuje najnovšia technológia Wi-Fi 6 a bluetooth 5.2. Tlačidlo zapnutia je vpravo nad klávesnicou a má integrovaný snímač odtlačkov prstov.

Novinka vyniká výbornou a odolnou konštrukciou, špičkovým spracovaním a veľmi dobrou ergonómiou. Podsvietená klávesnica je vyladená do dokonalosti a výborne sa s ňou pracuje, škoda len chýbajúcej číselnej časti. O bezpečnosť vašich dát sa postará technológia ThinkShield, ktorá vás chráni pred rôznymi typmi útokov. Užitočný je aj nástroj Commercial Vantage a možnosť ochrany cez VPN. Na prihlásenie môžete okrem klasického PIN alebo hesla použiť rozpoznávanie tváre s infra snímačom, odtlačok prsta, ale aj USB kľúč. Rozpoznávanie tváre fungovalo vo všetkých podmienkach perfektne, s okuliarmi aj bez nich. To platí aj o snímači odtlačkov prstov. Z výkonovej stránky je notebook vybavený veľmi dobre a vďaka dedikovanej grafickej karte zvládne aj graficky náročnejšie aplikácie, spracovanie videa, fotiek či grafiky. Displej je z výroby kalibrovaný a podporuje priamu kalibráciu sondami X-rite. Nezľakne sa ani náročnejších herných titulov. Treba však počítať so zvýšeným zahrievaním v hornej časti a na klávesnici. Ľavá strana klávesnice dosahovala 44 °C. Kvalita displeja je výborná, aj keď 4K rozlíšenie pri 16" uhlopriečke je trocha kontraproduktívne. Ak chcete používať dotykové ovládanie, výrobca ponúka aj voliteľné pero. Použitý 512 GB disk SSD patrí k najrýchlejším na trhu, len tak ho niečím nezaskočíte. Štart systému aj práca sú veľmi svižné, bez zbytočného čakania. Nezanedbateľná devíza je elegantný, ale nenápadný dizajn.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Dizajn a spracovanie, výbava, bezpečnosť, displej, rýchle nabíjanie, podpora Windows Hello
- Nemá eternetový port, veľký zdroj

PARAMETRE:

• Lenovo ThinkPad X1 Extreme Gen4: ope­račný systém Windows 10 Pro, procesor Intel Core i7-11800H 1,9 ÷ 4,6 GHz, RAM 16 GB LPDDR4, integrovaná grafika Intel UHD Graphics Tiger Lake-H GT1, dedikovaná grafika NVIDIA GeForce RTX 3060, 6 GB VRAM, 512 GB NVMe 4× SSD Samsung, displej 16" IPS, dotykový, 3840 × 2160 bodov, Wi-Fi 6, bluetooth 5.2, výstupy 2× USB-C, DP, PD, 2× USB 3.1, HDMI 2.1, SD, kombinovaný audio, čítačka odtlačkov prstov v zapínacom tlačidle, FHD kamera s krytkou, batéria Li-ion, 4-článková, 51 Wh, rozmery (š × h × v) 360 × 254 × 18 mm, hmotnosť 1810 g       

PC Mark 10: 7722; 3D mark Time Spy: 6899; AS SSD čítanie: 4463 MB/s; AS SSD zápis: 1979 MB/s; Cinebench 20 multi: 3902

• Cena: 2990 EUR

HODNOTENIE: 9/10

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

1 komentár

Nie som sprosta, dat za toto 3 tisicky, ked tuto mam lepsiu alternativu: reakcia na: Lenovo ThinkPad X1 Extreme Gen4 20Y6-Z9E7US / Trocha iný notebook

9.1.2022 18:01
https://www.gigastore.sk/windows-10+27903/asus-expertbook-l1500cda-ej0486t-r3-3250u-8gb-256gb-ssd-156-w10h-cerny/
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať