S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

Lenovo Yoga 13

Archív NXT
0

Pamätáte sa na prvé myšky a Windows 3.11? A ako to vyzerá dnes? Po dlhšom používaní Yogy máme pocit, že sa blíži ďalší podobný zlom. Tento notebook totiž prešiel skutočnými útrapami cestovania po svete s IT žurnalistom. Od výletov do lesov cez letné chaty a pracovné posedenia pri pive a kávičke až po náročné zaoceánske lety.

Lenovo Yoga skrátka dostala zabrať. Ako ju hodnotíme po niekoľkých mesiacoch používania, keď z nás opadlo prvotné technologické nadšenie?

Lenovo zaujalo technologickú verejnosť od prvého predstavenia Yogy na CES 2012 v Las Vegas, kde tento notebook získal ocenenie Best Ultrabook. V čase, keď sa o ňom začínalo hovoriť a písať, nazývali sa podobné zariadenia hybridmi alebo konvertibilnými ultrabookmi, no v súčasnosti už majú spoločný názov in1Ich heslom znie: „Ultrabook, keď ho potrebujete, tablet, keď ho chcete." A my konštatujeme, že majú pravdu, na možnosť prispôsobiť si počítač do formy vhodnej na momentálnu činnosť sme si zvykli skoro okamžite. Možno až priveľmi, objavil sa totiž neželaný efekt, že obyčajné notebooky nám teraz pripadajú ako zastarané a neprispôsobivé zariadenia.

Naozaj treba dotykový displej na notebooku?

Pozrime sa na príslovečného slona v miestnosti: dotykový displej a moderné rozhranie vo Windows 8. Možnosť ovládať dotykom je fajn, ak chceme občas používať tabletový režim, ale fakt potrebujeme vidieť moderné rozhranie aj pri práci v notebookovom režime? Niekoho otravuje, niekto ho vyslovene skúša prerobiť na štartové menu zo starej školy a niekto si zvykne. Ani v našej redakcii sa nedokážeme zhodnúť na jednotnom názore na moderné rozhranie. Je to len otravný nápad Microsoftu, ktorý by sa mal dať vypnúť? Je to len celoobrazovkový variant Start menu so zlepšeným vyhľadávaním? Alebo je to úplne nový smer, ktorým sa bude uberať dotykové ovládanie počítačov? Každý má právo na vlastný názor. Ale než ho začne hlásať do sveta a presviedčať ostatných, mal by si nejaký čas vyskúšať ultrabook 2in1.

My sme k celému dotykovému ovládaniu pristupovali skepticky. Už sme zažili veľa vyhlásení veľkých spoločností o tom, ako ich vynález zmení celý princíp interakcie s počítačmi. Je nás v redakcii niekoľko, ktorí si pamätáme časy, keď neexistovali myši a počítače sme ovládali len klávesnicou. V tom čase by ani nebolo veľmi na čo klikať, keďže pracovným prostredím bol príkazový riadok. Keď sa objavili prvé modely myšiek a ľudia začali skúšať prvé Windows s ikonkami, celé sa nám to zdalo nezmyselné - iba čo nás to zdržiava pri práci. A ako sme sa mýlili... Teraz, keď sme si dlhšie vyskúšali Yogu, máme veľmi silný pocit déjà-vu. Každým dňom stráveným s týmto excelentným kusom hardvéru sa náš názor, že „myš nebude nikdy prekonaná ani nahradená", eroduje stále viac a viac. Asi nám nebudete veriť alebo sa budete smiať, ale pri práci na Yoge nás klasická myš aj touchpad len zdržujú (ale netvrdíme, že myš prestaneme používať, na isté veci s presnou navigáciou je stále najlepšia).

Bolo by fér uviesť príklad, takže sem s ním. Povedzme, že píšete článok a chcete si overiť parameter Yogy na internete. Bežne začnete navigovať po touchpade a hľadať ikonku prehliadača, prípadne prehmatnete na myš a opustíte pohodlnú polohu ruky na klávesnici. Pokročilejší používatelia natiahnu prsty a kombináciou WIN plus číslo naštartujú jeden z programov pripnutých do taskbaru. Lenže my sme objavili, že najrýchlejší spôsob je jednoducho vystrieť jeden z prstov a ťuknúť do ikonky na taskbare. Naskočí Opera s ponukou ikoniek speed dial - ukážeme na Wiki. Jedným pohybom prsta po obrazovke sme tam, kde sme chceli byť.

Rovnako rýchle je pristupovanie do Start menu, pardon, moderného prostredia. Jednoducho kliknete na kláves Win a cez celú obrazovku máte ponuku najpoužívanejších aplikácií, vpravo nastavenia a vyhľadávanie. Žiadne zdržovanie s posúvaním nejakého kurzora, narovnať prst a kliknúť na obrazovku je oveľa rýchlejšie. Po čase sme si všimli, že na touchpad či myš už skoro nesiahneme, len pri klikaní na minitlačidlá a zaškrtávacie okienka, ktoré sú ešte stále súčasťou niektorých pokročilejších programov. Windows 8 aj vo verzii 8.1 ešte stále obsahuje mnoho maličkých prvkov, ktoré jednoducho prstom netrafíte. Ale situácia sa zlepšuje a našťastie ich tak často používať nepotrebujete.

Čo je vnútri?

Dosť bolo filozofovania, Yoga si zaslúži aj osobitnejšie zhodnotenie, takže poďme na to. Lenovo Yoga 13 sme predstavili vo väčšom teste konvertibilných ultrabookov v lete, odkedy sme dostali možnosť používať ho ako hlavný pracovný nástroj. Už tu sa objavuje prvý dôležitý bod - napriek tomu, že Lenovo Yoga má len 13,3-palcový rozmer a je to spolovice tablet, ako pracovný nástroj nám dokonale stačila. Je to totiž zároveň aj veľmi silný a dobre navrhnutý ultrabook.

Zrekapitulujme si parametre: model Yoga 13 stojí na platforme Intel Chief River, konkrétne procesore Ivy Bridge Core i7-3517U. K tomu 128 GB SSD a 8 GB RAM, výkonu má teda plné hrste. Má hrúbku len 17 mm a efektne zaoblené vyhotovenie z príjemných, no zároveň veľmi pevných plastov, takže sa ním pokojne môžete ovievať bez jediného zavŕzgania konštrukcie. Hlavnou pýchou je 13,3-palcový 10-dotykový displej typu IPS s veľmi vysokou svietivosťou a s rozlíšením 1600 × 900 bodov, čo je na tento rozmer vysoká hodnota (teda bola aspoň do príchodu najnovšej generácie displejov s nevídanou hustotou pixelov). Ako ultrabook je Yoga veľmi ľahká, má hmotnosť len jeden a pol kila. Ak ju však chcete poležiačky držať nad hlavou a čítať si v tabletovom režime, je, naopak, priťažká.

Nie 2v1, ale 4v1

Displej je vyklápateľný o 360°, pričom najpoužívanejšie zrejme budú 4 pozície. Prvá z nich je klasický notebook, druhá je prezentačná poloha s klávesnicou naspodku, tú sme si obľúbili v lietadle (na pozeranie filmov je ideálna), akurát sa zmestí na kolená aj v natlačených priestoroch turistickej triedy. Tretia je takzvaný stan, ktorý sme použili niekoľkokrát na prezentáciu fotiek, Yoga je v tejto polohe prekvapivo stabilná, hlavne vďaka dvom pevným kĺbom, navyše sa takto skvele vetrá. Posledná poloha je tablet, no vo svete tabletov ide o nevídane veľký model; 13,3-palcových tabletov totiž veľa nie je.

yoga-polohy.jpg

Yoga ponúka štyri základné polohy

My sme si pri práci obľúbili tabletový režim hlavne na prezeranie webových stránok a článkov, keď ho totiž otočíte na výšku, Windows si to vďaka gyroskopu všimne a otočí stranu. Prezeranie webu na tejto veľkej ploche a jemnom rozlíšení popri dobrej kávičke na letnej terase bude zrejme jeden z našich najlepších zážitkov s informačnými technológiami. Síce ani pri plnom jase nepresvietite slnečný svit, vďaka pozorovacím uhlom stačí jednoducho zmeniť uhol pohľadu tak, aby sa slnko neodrážalo k vám, a hneď vidíte lepšie.

Vďaka širokým vertikálnym aj horizontálnym pozorovacím uhlom je použiteľná aj každá poloha medzi spomínanými. Preklápacie kĺby nevykazujú ani po niekoľkých mesiacoch známky používania, držia stále pevne, veríme tvrdeniu Lenova, že vydržia 25-tisíc preklopení. Výdrž na batériu je závislá od spôsobu použitia. Keď cestujete vlakom a potrebujete písať článok, vypnete Wi-Fi a Bluetooth a nastavíte adaptívnu svetlosť displeja, môžete pracovať 6 až 8 hodín vo Worde a Exceli. Pokiaľ budete hrať StarCraft 2 či DotA 2 na hotelovej Wi-Fi, bude to skôr niečo pod 2 hodiny. Pri prehrávaní filmov v lietadle zvládnete zhruba dva celovečerné kúsky. Ako sa patrí medzi ultrabookmi, Yoga štartuje rýchlo. Veľmi rýchlo. Do 8 sekúnd ste vo Windows, nech už ste ju vypli akokoľvek. A ešte jedna drobnosť, chválime Lenovo, že priestor na jediný výstup na externý monitor venovala práve HDMI, ktorý využívame najčastejšie.

Negatíva

My v redakcii sme objektívne a dosť prísne bytosti, rukami nám prejde mnoho techniky s rôzne kvalitnými riešeniami. Takže aj na skvelej veci ako Yoga sa dajú nájsť nedostatky. Napríklad touchpad vám bude piť krv. Jeho tlačidlá sú totiž takisto dotyková plocha, takže ak zvyknete držať prst na tlačidle a druhou rukou ovládať kurzor, bude to robiť divy. Stále sme si nezvykli. Ďalej nás hnevala Wi-Fi, ktorej citlivosť príjmu je dosť slabá. Stačia dve steny medzi vami a routerom a máte problém s vypadávajúcim spojením.

yoga-zboku.jpg

Lenovo má zvyčajne skvelé klávesnice, Yoga ju však ešte potrebuje zlepšiť a opustiť všetky neštandardné rozmery a umiestnenia, ako napr. Backspace a Shift

V kombinácii s týmto symptómom je potom občas problém vo veľkých hoteloch, kde sa nemôžete spoľahnúť na Wi-Fi, že Yoga nemá eternetový konektor. Nezmestil by sa, Yoga je na to priúzka. Nechápeme, prečo bolo základné nastavenie v BIOS-e zvolené tak, aby sme na stláčanie klávesov F potrebovali stlačiť Fn, našťastie sa to dalo obrátiť, a tak teraz máme funkcie ako zmena jasu či vypnutie Wi-Fi, ktoré sú zdieľané s klávesmi F, dostupné práve pri podržaní Fn. Pri nočnej práci by sme navyše ocenili podsvietenú klávesnicu. Tú však už nová verzia Yogy obsahuje.

Aj pre hravé povahy

Hráčov asi nepotešia dve vlastnosti Yogy: po prvé, zdieľaný konektor na slúchadlá aj mikrofón. Nie je veľa herných headsetov, ktoré takéto zapojenie umožňujú (našťastie sme jeden od Razeru mali). Po druhé, teplota pri hraní ozaj náročných hier, ktoré dokážu Yogu dosť rozpáliť, ak nehráte v niektorej vyložene dobre vetrateľnej polohe. Inak je však Yoga veľmi dobrý nástroj pre PC hráčov. Integrovaná grafika procesora Ivy Bridge je dostatočne silná na hranie spomínaných hier a my sme si zvykli hlavne na takýto používateľský model: na Yogu sme nainštalovali Steam a hrali sme hlavne indie (nezávislé) hry, ktoré bývajú menej náročné. Steam ukladal náš herný progres do cloudu, takže ak sme sadli za domáce stolové PC, mohli sme pokračovať. Ale nejako sme si zvykli, že výkonné veľké PC bude na hry typu Crysis a Yoga na indie tituly (FTL, Terraria, Dust, Braid), Hearthstone, Football Manager, a ako sme objavili nedávno, Civilizáciu 5, ktorá má špeciálny režim pre tablety s Windows 8. Ten je vynikajúco prepracovaný a je to zábava na naozaj dlhý čas, odporúčame vyskúšať.

Čo ďalej?

Ďalej bude Yoga 2. Už sme o nej niečo písali v reportáži o IFA, bude mať rovnakú formu, no mnoho zlepšení. Napríklad displej bude mať úžasné rozlíšenie 3200 × 1800 bodov, tlačidlo Home bude dotykové, a nie hlasné klikacie, tlačidlo Power sa presunie nabok, takže ho prestaneme stláčať tak často omylom. Vnútri bude Intel Haswell, ale výdrž veľmi nestúpne, pretože viac energie spapá displej. A naše celkové hodnotenie? Áno, takto má vyzerať moderný osobný počítač, bravo, Lenovo a Intel. Len tak ďalej, s takýmito zariadeniami je radosť pracovať.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať