S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

Libec HFMP Kit: Monopod s vlastnosťami statívu

0

Ak fotíte alebo natáčate video, po čase iste prídete na to, že potrebujete statív. Na trhu je dnes množstvo rôznych modelov aj výrobcov tohto príslušenstva, ale ak chcete kvalitu, musíte nakupovať produkty osvedčených značiek. Mne sa tentoraz dostal na test nezvyčajný statív, respektíve monopod s trochu tajomným názvom HFMP. HFMP (Hands free Monopod System) nesie na tele značku Libec, to znamená, že ide o výrobok japonskej spoločnosti Heiwa Seiki Kogyo z Tokia. História tejto spoločnosti siaha až do roku 1955. Špecializuje sa na vývoj a výrobu profesionálnych kamerových statívov, statívových hláv a kamerových žeriavov.

Libec HFMP je teda v postate špecializovaný typ kamerového monopodu. Tento typ statívov bol doteraz populárny hlavne u športových fotografov, ktorým pomáha najmä pri fotení s dlhými sklami, ktoré sú veľké a majú hmotnosť aj niekoľko kilogramov. Držanie fotoaparátu s takýmto objektívom je bez nejakej podpery problematické. Na používanie klasického trojnohého statívu pri tomto type fotenia zväčša nie je čas a navyše je to nepraktické, pretože situácia sa dynamicky mení a fotograf musí mať možnosť rýchlej reakcie. Fotografické monopody sú však v podstate iba jednoduché, teleskopicky predĺžiteľné tyčky so statívovým závitom navrchu. Ak fotograf potrebuje náklon či sklon fotoaparátu, pracuje s celým monopodom. Táto koncepcia však pre kameru nevyhovuje. Pri filmovaní musíte mať možnosť kontrolovaného pohybu kamery a pri pauze potrebujete, aby ste kameru nemuseli niekam opierať, ale mali ju stále v pohotovosti na mieste. Práve týmito požiadavkami sa riadili konštruktéri pri navrhovaní HFMP. Ide o špecializovaný monopod na použitie s kamerami.

Jeho základ tvorí klasický monopod, ktorý má na spodnej časti rozkladateľnú trojnožku. Vrchná časť sa končí statívovou skrutkou, takže v tejto konfigurácii je použiteľný ako bežný fotografický monopod. V testovanom kite je však aj videohlava Libec Dual Head, ktorá má na spodnej strane plôšku práve na tento typ uchytenia, môžete ju však uchytiť aj do guľového sedla štandardných kamerových statívov. Ako som už spomínal, s kamerou potrebujete mať kontrolu nad pohybom. Spodná časť monopodu má preto špeciálnu konštrukciu. Ak rozložíte trojnožku, v základnej polohe drží monopod s kamerou v stabilnej polohe, akoby bol na statíve. Dole je však uvoľňovací mechanizmus, ktorý po stlačení nohou uvoľníte a môžete tak voľne pohybovať monopodom okolo guľového čapu umiestneného v základni. Ďalším stlačením ho znova aretujete vo vzpriamenej polohe. Ďalší pohyb zabezpečuje kamerová hlava. Tá má nastaviteľný odpor, takže umožňuje plynulý pohyb, a pružinový vyvažovací mechanizmus. Rukoväť možno namontovať na ľavú aj pravú stranu. Pozoruhodné je, že monopod možno nastaviť na výšku v rozsahu 87,5 až 189,5 cm. To je užitočné napríklad na koncertoch alebo iných podujatiach, keď potrebujete kameru „vystrčiť“ nad divákov. Konštrukcia monopodu je celohliníková a pôsobí robustne. Vzhľadom na to, že teleskop je iba dvojčlánkový, nie je ani malý, ani ľahký. Umožňuje však použitie s kamerami až do hmotnosti 4 kg a to sa počíta. Vrchná časť je potiah­nutá penou, aby vás ani v zime nechladila, na monopode je vyznačená stupnica s výškou vysunutia, takže sa ľahko môžete vrátiť k svojmu nastaveniu.

Monopod som predtým nikdy nepo­užíval práve preto, že vždy sa mi dostal do rúk iba klasický pre fotografov a tie sú na filmovanie nepoužiteľné. Keď som HFMP po prvýkrát videl na výstave, chcel som ho otestovať. Je pravda, že moje očakávania sa splnili. Treba však podotknúť, že HFMP nie je náhrada klasického statívu. Ide o pomôcku hlavne na špecifické situácie, kde statív nemožno použiť, prípadne by bol nepraktický. Tak ako som spomínal, využitie nájde pri natáčaní kultúrnych či športových podujatí, ale aj rôznych akčných záberov, kde využijete hlavne jeho variabilitu a rýchlu pri­spôsobiteľnosť, o ktorej pri klasickom statíve môžete iba snívať. Veľmi sa mi páčila kvalitná a premyslená konštrukcia, hoci som čakal väčšiu skladnosť a nižšiu hmotnosť. Na svoj účel však poslúži výborne a pozitívom je aj prijateľná cena.

Parametre:

• Užitočné zaťaženie: 4 kg, uhol sklonu: +90°/-80°, hmotnosť: 2,7 kg, výška: 87,5 až 189,5 cm, konštrukcia dvojdielna,  zámok na uzamknutie/uvoľnenie páčky, skrutka na upevnenie hlavy: 3/8" skrutka, stavebný materiál: hliník, rozmery trubice (horná/stredná/spodná) 34,0 mm/29,5 mm/25,0 mm, jednoúčelové puzdro v cene

• Zapožičal: Syntex

• Cena: 358,80 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Kvalitná konštrukcia, premyslené ovládanie, nadpriemerná výška
- Vyššia hmotnosť

Celkovo: 97 %

 

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články
Libec

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať