Panasonic Viera TX-55FZ800: Premiant v menšom vydaní
Éra OLED TV sa pre značku Panasonic začala už v roku 2015 a zákazníci už vtedy ocenili dôstojného nástupcu legendárnych plazmových TV tohto výrobcu. Tohoročné modely pokračujú v tejto tradícii. Mne sa na test dostal nižší z modelov OLED 55FZ800. Od FZ950 sa však v podstate líši iba tým, že nemá prídavný soundbar a nedodáva sa k nemu ovládač s touchpadom a hlasovým ovládaním. Základ však zostáva rovnaký a to je iba dobre.
Dizajn a výbava
Panasonic zostáva pri minimalistickom dizajne ako v predchádzajúcej generácii, takže okrem panela spredu nič nenarúša jeho čistotu. Rámik sa obmedzuje iba na čierny lem, ktorý vôbec nevnímate. Kovový podstavec v podobe obdĺžnikovej matnej čiernej platne zostal, panel však drží už iba jedna vzpera. Pri porovnaní s FZ950 chýba soundbar, väčšina používateľov však aj tak siahne po externom riešení priestorového zvuku a v tom prípade je FZ800 výhodnejší. Hlavné zlepšenie je použitie najnovšej generácie panela OLED so špeciálnou antireflexnou vrstvou, ktorá pohlcuje svetlo aj pri vypnutom paneli, a tak jeho plocha zostáva temne čierna. Jej hlavnou úlohou je však zabraňovať odleskom okolia a zaručiť tak dokonalý kontrast a hlbokú čiernu. Od OLED však v prvom rade očakávate špičkový obraz a v tomto smere FZ800 určite nesklame. Prístroj používa najnovšiu generáciu panela OLED Master HDR s technológiou OLED Superb Motion Drive. O spracovanie obrazu sa stará výkonný procesor Studio Colour HCX², ktorý je veľmi dobrým základom a patrí dnes k tomu najlepšiemu, čo v televízoroch nájdete. To, že o vyladenie farieb na televízoroch Panasonic sa stará renomovaný hollywoodsky kolorista Stefan Sonnenfeld, nie je dnes už žiadne tajomstvo a FZ800 nie je výnimka. Aj vďaka tomu je nositeľom certifikátu THX, čo znamená, že prístroj dokáže obraz a zvuk reprodukovať v kvalite, akú zamýšľali jeho tvorcovia. Panel OLED s uhlopriečkou 55" má natívne rozlíšenie 3840 × 2160 bodov. Lišta zasunutá pod panelom nesie v strede logo výrobcu a vľavo stavovú LED. Ináč vzhľad nič neruší. Zadná strana je v hornej časti, kam prečnieva panel, hladká, nižšie vystupuje diel, ktorý nesie všetku elektroniku a vstupy. Zvukový systém sa skladá z dvoch výškových, dvoch širokopásmových meničov a štvorice pasívnych žiaričov. Tie sú napájané štvoricou samostatných zosilňovačov 2 × 10 W + 2 × 10 W, vcelku má zvuková časť výkon 40 W. Prípojné miesta možno zakrytovať, ak nepotrebujete viac ako 2 HDMI, USB a anténu, ináč sa trčiacim káblom nevyhnete. Televízor má certifikáciu Ultra HD Premium, a tak, samozrejme, podporuje zobrazenie s vysokým dynamickým rozsahom HDR. Na rozdiel od konkurencie však zostáva iba pri štandardoch HDR10, novom HDR 10+ a HLG. Novinka je Dynamic Scene Optimizer, ktorý optimalizuje obraz v HDR na základe obsahu, a Auto Brightness Enhancer, ktorý upravuje video na základe intenzity okolitého svetla. Prístroj uspokojí aj nároky hráčov, ktorí využijú nízku latenciu v režime HDR.
Operačný systém využíva novú inteligentnú platformu Home Screen 3.0 od spoločnosti Panasonic, ktorá má svoj pôvod v staršom systéme Firefox. Prostredie je jednoduché a priamočiare a do menu aplikácií vstupujete priamo zo základnej ponuky bez toho, aby na vás vyskakovalo plno možností, keď to nepotrebujete. Ponuka aplikácií je napriek tomu dostatočne bohatá a možno ich doplniť inštaláciou z obchodu. Okrem iných tu nájdete aj streamovacie služby ako Amazon video, YouTube či Netflix, ktorý má na ovládači vyhradené špeciálne tlačidlo. Diaľkový ovládač je klasický Panasonic, má veľké tlačidlá, logicky rozmiestnené, takže nie je problém ovládať ho popamäti.
Skúsenosti z testu
Ako sme už pri OLED TV Panasonic zvyknutí, kvalita obrazu nepozná kompromisy. Panel tradične pochádza od LG a ide o panel 5. generácie, tentoraz aj so špeciálnou antireflexnou vrstvou. Oproti predchádzajúcej generácii sa zlepšilo prehrávanie v HDR a prístroj si lepšie poradí s vysokými špičkami jasu. Vďaka prídavnej antireflexnej vrstve aj vyladeniu panela vykresľuje aj tie najjemnejšie nuansy v tieňoch. Pozorovacie uhly pri OLED, pochopiteľne, nie sú problémom a z princípu v tomto nemôže konkurovať žiadny LCD televízor. Vďaka precíznemu vyladeniu je podanie farieb veľmi prirodzené, výborné sú jemné farebné prechody. Výrobcovia často uvádzajú, že ponúkajú obraz, ktorý režisér zamýšľal, tento model to však ako jeden z mála plní do bodky. Televízor obsiahne 99 % farebného priestoru DCI-P3 s vynikajúcim kontrastným pomerom. Svietivosť panela OLED nie je taká vysoká ako pri špičkových LCD paneloch s technológiou Quantum Dot, vďaka antireflexnej úprave a vynikajúcemu podaniu čiernej však obstojí aj pri vyššej svetelnej hladine v okolí. Vo zvukovej časti príjemne prekvapil už minuloročný model, a preto výrobca rovnaký systém využíva aj teraz. Ak sa dobrovoľne zrieknete priestorového zvuku, vo všetkých ostatných prípadoch vstavané reproduktory postačia a TV si poradí aj so strednými basmi. Na tie nižšie už však potrebuje pomoc prídavného subwoofera. Zvuk je dobre lokalizovaný, jasný a čistý, bez rušivých vplyvov a s dostatočnou hlasitosťou. Dizajn je napriek svojej jednoduchosti silná stránka prístroja a dodáva mu na hodnote. Inštalácia je okrem stojana, samozrejme, možná aj na stenu vďaka uchyteniu VESA. Ak s televízorom uvažujete ako s hlavným do bytu a vašou prioritou je 4K video, odporúčam pozrieť sa radšej po zhodnom modeli, ale so 65" uhlopriečkou.
Parametre:
• Uhlopriečka 55" (139 cm), OLED, rozlíšenie 3840 × 2160, podpora HDR10, HDR10+, HLG, farebné spracovanie 10-bitové, pripojenie 4× HDMI vo verzii 2.0a s HDCP 2.2, optický výstup S/PDIF, 3× USB (1× USB 3.0), tuner DVB-S2, 1× Combo DVB-C/T2, eternet, Wi-Fi 802.11 ac, Wi-Fi Direct, bluetooth (klávesnica, myš), Home Screen 3.0, DLNA, prehrávanie z USB, nahrávanie na USB, webový prehliadač, hmotnosť so stojanom 27,5 kg, priemerná spotreba 119 W, VESA 400 × 300 mm
• Cena: 2299 EUR
PLUSY, MÍNUSY:
+ Vynikajúci obraz, jednoduché ovládanie, rýchle prostredie, kvalitný zvuk
- Nič podstatné
HODNOTENIE:
Obraz: 100 %
Zvuk: 95 %
Výbava: 95 %
Ovládanie: 100 %
Vyhotovenie: 100 %
Celkovo: 98 %