Linux súkromne i pracovne v2.0 (25. časť): Okruhy siete Tor
V tejto časti seriálu sa poslednýkrát vrátime k sieti Tor, pričom detailnejšie opíšeme spôsob fungovania jej okruhov. Na začiatku článku vám v stručnosti predstavíme postup vytvárania okruhov. Následne opíšeme technické pozadie poskytovania tzv. skrytých služieb (hidden services).
Komunikácia prostredníctvom okruhov
Pri bežnej sieťovej komunikácii sa k posielaným údajom (data payload) pridávajú hlavičky (headers) využívané pri smerovaní (routing) balíčkov (packets) od zdroja k ich cieľu. Obsah hlavičiek sa používa na analýzu sieťovej prevádzky. Na ich základe možno ľahko identifikovať zdroj a cieľ sieťovej komunikácie.
Zámerom vytvorenia siete Tor bola distribúcia zdrojov tak, aby nikto nemohol identifikovať konkrétny zdroj, z ktorého boli údaje odoslané. Technické riešenie je prenos dátových paketov náhodne vybranými cestami (paths), pričom nemožno identifikovať pôvodcu paketov.
Klient siete Tor vytvára okruhy (circuits) šifrovaných spojení medzi prenášačmi (relays), resp. smerova ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Zobrazit Galériu
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH