Ľudia odčerpávajú toľko podzemnej vody, že to mení os rotácie Zeme
Náklon Zeme sa v rokoch 1993 až 2010 zmenil o 80 cm v dôsledku množstva podzemnej vody, ktorú ľudia odčerpali zvnútra planéty. V tomto období ľudia odčerpali 2150 gigaton vody z prírodných zásobníkov v zemskej kôre. Keby sa takéto množstvo vylialo do svetového oceánu, jeho hladina by sa zvýšila o 6 milimetrov. Nová štúdia odhalila, že vytlačenie takéhoto obrovského množstva vody malo vplyv na os, okolo ktorej sa planéta otáča.
Vedci dospeli k tomuto záveru modelovaním zmien polohy rotačného pólu Zeme, teda bodu, v ktorom by pomyselná os planéty vyčnievala z povrchu, keby bola fyzickým objektom. Poloha rotačného pólu nie je totožná s geografickými severným a južným pólom a v skutočnosti sa v priebehu času mení, takže v rôznych časových bodoch rotačná os pretína rôzne miesta na zemskej kôre. Od roku 2016 vedci vedia, že rotačný pól je ovplyvňovaný procesmi súvisiacimi s klímou, ako je topenie ľadovcov a prerozdelenie hmotnosti vody v nich uzavretej.
{{BANNER|SIMPLE_BANNER_HOMEPAGE_ ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Zobrazit Galériu
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH