S_Fold6 Advertisement S_Fold6 Advertisement S_Fold6 Advertisement

Lumia 950 a 950 XL

0

Pri predstavovaní nových prémiových modelov Lumia 950 a 950 XL od Microsoftu nás zaujali predovšetkým informácie o kvapalinovom chladení a funkcii Continuum, ktorá po pripojení k monitoru, televízoru či projektoru umožní plnohodnotnú prácu vo Windows 10. Postupne sme otestovali obidva modely.

 

Porovnanie modelov

Základný menší model má displej s uhlopriečkou 5,2". V obidvoch prípadoch má displej OLED rozlíšenie Quad HD, teda 2560 × 1440, čo predstavuje hustotu pixelov 564, respektíve pri väčšej uhlopriečke 518 ppi. Konštruktéri si uvedomili väčšiu potenciálnu zraniteľnosť veľkého displeja, preto ho chránia odolným sklom Corning Gorilla Glass 4. Menší súrodenec má krycie sklo „trojkového" radu. Displej je vďaka technológii AMOLED vynikajúci, bez skreslenia farieb pri extrémnych pozorovacích uhloch. Schopnosť úplne vypnúť čierne pixely využíva funkcia Glance Screen, ktorá aj na zamknutej obrazovke zobrazí dátum, čas a notifikácie.

Veľkosťou displeja sa rozdiely medzi modelmi nekončia. Pri pohľade sprava má základný model kolískové tlačidlo na ovládanie hlasitosti a pod ním tlačidlo na zapnutie a vypnutie. Model XL má tlačidlá na ovládanie hlasitosti umiestnené nad a pod tlačidlom na zapnutie a vypnutie. Obidve tlačidlá mierne vystupujú nad prostredné tlačidlo, takže hmatom ich bezpečne rozlíšite. Plocha okolo objektívu na zadnej strane menšieho modelu je kovová, na modeliu XL sklená a jej súčasťou je aj blesk z troch LED diód.

Lumiu 950XL poháňa osemjadrový procesor Qualcomm Snapdragon 810, základný variant 950 má trochu slabší procesor Snapdragon 808 so šiestimi jadrami. Obidva modely majú 3 GB operačnej pamäte a úložný priestor s kapacitou 32 GB, rozšíriteľný pomocou karty microSD na maximálnu kapacitu 200 GB. Okrem štandardnej senzorovej výbavy disponuje nová Lumia aj barometrom. Keďže všetky Lumie modelového radu 950 môžu pomocou funkcie Continuum spúšťať aplikácie aj na veľkej obrazovke, majú ich procesory kvapalinové chladenie. Dvojica adaptívnych antén je záruka signálu aj v limitných situáciách pri akomkoľvek spôsobe držania telefónu.

Vymeniteľná batéria má kapacitu 3000, respektíve 3340 mAh pri väčšom modeli. Port USB Type-C umožňuje nielen pripojenie novej generácie príslušenstva, ale predovšetkým rýchle nabíjanie. Dodávaná nabíjačka je aj napriek malým rozmerom schopná dodať prúd 3 A. Na polovicu kapacity nabijete batériu za menej ako polhodinu. Bezdrôtové nabíjanie štandardu Qi je v tejto triede samozrejmosť. Daňou za túto funkciu je plastové telo. Plast je síce príjemný na dotyk, nemá však luxusný vzhľad ako konkurenčné modely so sklenou zadnou stenou.

Vynikajúci fotoaparát

Fotoaparát 950-ky je jednoznačne eso v rukáve. Nielen rozlíšenie 20 Mpx, ale predovšetkým 1/2,4" senzor je záruka kvalitných fotografií a videí. K tomu ešte objektív Carl Zeiss, technológia PureView, optická stabilizácia obrazu a HDR na snímky v protisvetle. Urobiť týmto telefónom zlý obrázok sa azda ani nedá, a to ani za horších svetelných podmienok. Mali sme dokonca možnosť porovnať fotografie a videá so špičkovým modelom Samsung Galaxy S6 Edge Plus a súboj pri fotografovaní a filmovaní dopadol nerozhodne. Inak povedané, Lumia 950 má jeden z troch najlepších fotoaparátov, aké sme mali možnosť dosiaľ vyskúšať. Snímky z nášho testovania si môžete pozrieť na našom webe.

Práca na veľkom monitore

Najviac sme boli zvedaví na funkciu Continuum. Naozaj dokáže tento telefón fungovať ako provizórny počítač? Pripojenie televízora, projektora či monitora pomocou rôznych technológií, napríklad Miracast, umožňujú aj platformy Android a iOS, ale na monitore vidíte de facto rovnaký obraz ako na displeji telefónu, ibaže väčší, a tak môžete napríklad sledovať video či hrať vhodnú hru. Používanie textového editora bude rovnako ťažkopádne ako na telefóne. Pri Lumii 950 je všetko inak. My sme funkciu Continuum testovali s využitím špeciálneho príslušenstva Microsoft Display Dock HD-500, pripojeného cez USB Type-C. Maximálne rozlíšenie obrazu je full HD 1080p pri 60 fps.

Lumia_950_detail.jpg

Detail fotoaparátu Lumia 950

Dokovacia stanica má tri porty USB 2.0, napája sa cez konektor USB Type-C a zabezpečuje aj napájanie pripojeného telefónu. Malo by to fungovať aj bez tohto príslušenstva tak, že k telefónu pripojíte cez bluetooth klávesnicu a myš a k displeju sa pripojíte cez bezdrôtovú technológiu Miracast, prípadne cez Miracast/HDMI dongle tretích strán. Continuum umožňuje využívať monitor alebo televízor ako primárnu obrazovku, pričom dotykový displej telefónu môžete využiť ako touchpad, napríklad pri prezentovaní, prípadne ho využívať klasicky, teda napríklad počas písania dokumentu vo Worde môžete telefonovať.

Na primárnej veľkej obrazovke môžete spúšťať univerzálne aplikácie Windows 10 a dokonca využívať aj prepínanie medzi súčasne bežiacimi aplikáciami pomocou tlačidla Zobrazenie úloh rovnako ako na tablete či notebooku s Windows 10. Ponuka Štart s dynamickými dlaždicami sa zobrazí vľavo dole v rovnakom usporiadaní ako na displeji telefónu. Najčastejšie budete pravdepodobne využívať predinštalované aplikácie Office, teda Word, Excel, Outlook, PowerPoint a OneNote.

Presnejšie ich verzie UWP, ktoré v zásade poskytujú rovnaké možnosti ako ich desktopoví súrodenci, no ich ovládanie je prispôsobené širokému spektru zariadení a dotykovým displejom. Vaše možnosti v hotelovej izbe sa razom rozšíria z písania niekoľkoriadkových správ či editovania dokumentov na plnohodnotnú tvorbu dokumentov. Na to potrebujete, samozrejme, klávesnicu a myš, ale aj bez nich dokážete využiť zobrazenie dokumentu na veľkej obrazovke, pričom drobné úpravy môžete robiť pomocou klávesnice na dotykovom displeji telefónu.

Lumia Continuum.png

Po pripojení zobrazovacej jednotky, klávesnice a myši získate z telefónu vďaka funkcii Continuum takmer plnohodnotný počítač

Aplikácie Office fungovali na veľkom displeji excelentne, rovnako aj zobrazovanie webových stránok vrátane graficky náročných. Testovali sme aj najčastejšie používané aplikácie UWP. Fungovali všetky, no nie všetky naplno využívali možnosti veľkého displeja. V tomto majú aplikácie od Microsoftu mierny náskok, pretože vývojári tretích strán majú možnosť ladiť podporu Continua až teraz, samozrejme, ak investujú do novej Lumie 950, prípadne ďalších modelov, ktoré túto funkciu budú podporovať. Niektoré funkcie a aplikácie sú stále v štádiu vývoja, v praxi sa to prejavovalo tak, že pri aktivovaní funkcie sa na veľkom displeji zobrazil oznam, že tento úkon musíme v aktuálnej verzii realizovať na displeji telefónu.

Z hľadiska výkonu je na tom Lumia 950 lepšie ako mnohé tablety či notebooky s procesorom Intel Atom, napríklad Qualcomm Snapdragon 810 je približne o 15 percent výkonnejší než Intel Atom Z3580 a 3 GB RAM je v tejto triede nadštandard. Ani pri náročných aplikáciách nestúpla teplota Lumie nad akceptovateľných 42 °C. Treba však zvážiť, či na pracovnej ceste vystačíte s Continuom, inak povedané, či budete mať k dispozícii displej a externú klávesnicu na plnohodnotnú prácu alebo si pribalíte aj tablet či ultrabook s Windows 10.

PARAMETRE:

  • Procesor a grafika: Qualcomm Snapdragon 808 (6× Cortex-A57 + A53, 1820 MHz, 20 nm)
  • Pamäť: 3 GB RAM, úložný priestor 32 GB, slot na kartu micro SD do 200 GB
  • Displej: 5,2'' AMOLED QHD (1440 × 2560 px), 565 PPI
  • Fotoaparát: Zadný 20 Mpx (f/1,9), 4K video, predný 5 Mpix (f/2,4)
  • Konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 802.11 a/ac/b/g/n, bluetooth 4.1, NFC
  • Batéria: 3000 mAh, používateľsky vymeniteľná
  • Operačný systém: Microsoft Windows 10 Mobile
  • Rozmery a hmotnosť: 145 × 73 × 8,2 mm, 150 g
  • Ceny: Lumia 950 - 599 EUR, 950 XL - 699 EUR, Display Dock 99 EUR
     

PLUSY, MÍNUSY:

+ Vynikajúci displej a fotoaparát, obidve verzie majú aj dual SIM varianty, možnosť využívať mobil ako počítač
- Plastové telo

VERDIKT:

Okrem výkonu a fotoaparátu je najväčšia výhoda operačný systém Windows 10. Umožňuje rovnakú používateľskú skúsenosť a najlepšiu a najjednoduchšiu synchronizáciu s Outlookom cez cloudovú službu Outlook.com. Niekomu môže prekážať, že pre Windows 10 je v aplikačnom obchode menej aplikácií v porovnaní s Androidom a iOS.

 

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať