CANON_leto2024 CANON_leto2024 CANON_leto2024

Lumix S 28-200mm f/4-7.1 Macro O.I.: Malý, ale s veľkým rozsahom

0

Objektívy so superzoom rozsahom sa často netešia dobrej povesti napriek tomu, že pokrývajú široký rozsah ohniskových vzdialeností. Nový Lumix S 28-200 mm ponúka výborné pokrytie rozsahu s rozmermi a hmotnosťou, ktoré sú jedny z najnižších na trhu. Objektív si preto zaslúži miesto v batohu každého fotografa, ktorý zvykne cestovať naľahko.

V podstate pre každý systém na trhu nájdete aj objektív so superzoom rozsahom, ktorý môžete využívať v širokom spektre situácií bez potreby výmeny objektívu. To, že tieto objektívy nepatria medzi fotografmi k najobľúbenejším, má svoju príčinu hlavne v tom, že výrobca musí pri týchto objektívoch čeliť náročným výzvam na vysokú presnosť mechaniky celého objektívu aj jednotlivých členov, aby nedochádzalo pri zmenách rozsahu k zmene vlastností a aby bola zachovaná ostrosť aj dostatočná svetelnosť v celom rozsahu a bez parazitných javov. Na druhej strane tieto objektívy sú veľmi užitočné pre rôznych cestovateľov a do náročnejších prostredí, kde nie je žiaduce alebo možné, aby ste počas fotenia menili objektívy, hoci pre riziko vniknutia prachu alebo vlhkosti, ako aj tam, kde oceníte malé rozmery a univerzálne ohnisko.

Rad Lumix S dosiaľ nemal vlastný kompaktný superzoom objektív, aj keď na vyplnenie tejto medzery vďaka otvorenému štandardu L-Mount boli k dispozícii niektoré možnosti tretích strán. Panasonic sa teda rozhodol, že je čas ponúknuť vlastné riešenie s objektívom Lumix S 28-200mm f/4-7.1 Macro O.I.S., a keďže výrobca svojimi riešeniami často prekvapí, podarilo sa mu zostrojiť najmenší a najľahší 7× zoom objektív pre full frame fotoaparáty na svete. Malé rozmery a hmotnosť určite uvítajú majitelia kompaktných modelov bezzrkadloviek S5II a S5IIX alebo aj novo predstaveného S9, ku ktorým je objektív ako ušitý. Pravda, snaha o zmenšenie rozmerov a hmotnosti si vyžiadala cenu v podobe kratších ohniskových vzdialeností v porovnaní s konkurenciou, pričom iné systémy ponúkajú rozsahy 24-240 mm, aj keď vo fyzicky väčších objektívoch.

Dizajn objektívu sa drží ostatných modelov S objektívov značky Panasonic a novinka dokonale zapadne. Celková dĺžka objektívu je len o pár mm väčšia ako Lumix S 20-60 mm, čo veľmi pomáha pri vyvažovaní na gimbaloch a statívoch na video, ­takisto používajú rovnaký 67 mm závit filtra, takže nemusíte pre každý objektív kupovať osobitné filtre. Na tele objektívu sú zvyčajné dva prepínače na prepínanie medzi automatickým a manuálnym zaostrovaním a zapínanie alebo vypínanie optickej stabilizácie obrazu priamo na objektíve. Inak tu nie sú žiadne iné funkčné tlačidlá. Objektív dostanete so slnečnou clonou v tvare okvetného lístka v balení a s prednou a zadnou krytkou.

Novinku som testoval s bezzrkadlovkou Panasonic Lumix S5II. Objektív poskytuje ostrý a dobre vyvážený obraz v celom rozsahu zoomu. Samozrejme, výstup nemožno porovnávať s výstupmi pevných skiel ani profesionálnych zoomov, napriek tomu sú však výsledky testu vysoko nad očakávaniami. Navyše ak cestujete do náročných podmienok, kde sa počíta každý gram, ktorý nesiete so sebou, veľmi oceníte jeho kompaktné rozmery, nízku hmotnosť a všestranné využitie. Ostrosť v strede obrazu je veľmi dobrá v celom rozsahu, s jemným zmäkčením len na okrajoch. Toto je lepšie v rozsahu od širokouhlých po stredné vzdialenosti, pričom viac slabín je v rohoch pri najširšom zábere. Pri veľmi kontrastných scénach sa niekedy prejavuje farebná aberácia, fialové obrysy objektov v protisvetle. To sa však dá jednoducho upraviť v postprodukcii.

Objektív je vybavený najnovšou technológiou Panasonic Dual I.S. 2, ktorá kombinuje optickú stabilizáciu obrazu objektívu so stabilizáciou snímača v tele. Ide o jednu z najlepších stabilizácií obrazu na trhu, ktorá funguje v režime foto aj video. Jediná nevýhoda je, že pre skromnú hodnotu clony f/7,1 na dlhšom konci objektívu musí byť čas uzávierky často nastavený vyššie, ako je ­ideálne, takže stabilizácia obrazu tu má veľký význam. Fotografovanie rýchlych objektov, ako sú vtáky, takisto znamená, že pomalšie časy uzávierky vás nechávajú náchylnejšími na rozmazanie pohybu objektu. No to je typická vlastnosť superzoom objektívov tejto veľkosti a ceny.

Automatické zaostrovanie je pekne svižné a rýchle. Mierne problémy má iba na okrajoch svojho rozsahu. Zaostrovanie je však neuveriteľne tiché, čo oceníte hlavne pri filmovaní. Objektív umožňuje aj fotenie makro s 0,5-násobkom veľkosti. Je to však možné iba pri najširšom ohnisku 28 mm, čo nie je ideálna vzdialenosť na makro. Ako bod k dobru sa to počíta, ale asi to nebude vec, pre ktorú si budete tento objektív kupovať.

Bezzrkadlovky Panasonic sú už tradične silne orientované na video a v tomto smere je novinka veľmi dobrým spoločníkom. Plynulý a nehlučný chod oboch krúžkov, ako aj nehlučné ovládacie motorčeky dávajú ­ideálny základ na použitie na video. Vďaka špičkovej stabilizácii môžete pri videu využívať maximálny rozsah aj z ruky. Kvalita obrazu je veľmi dobrá.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Kompaktné rozmery a hmotnosť, užitočný rozsah, kvalita obrazu, zvýšená odolnosť, Dual I.S.2
- Kratší rozsah ako konkurencia pri iných systémoch

PARAMETRE:

Lumix S 28-200mm f/4-7.1 Macro O.I.S.: rozmery: φ77,3 × 93,4 mm, hmotnosť: 413 g, plynulá zmena ohniskovej vzdialenosti: 28 mm - 200 mm, makrofotografia v polovičnej veľkosti (0,5× pri 28 mm), kompatibilita s 6,5-stupňovou** 5-osovou Dual I.S. 2 stabilizáciou, odolný proti prachu a striekajúcej vode, umožňuje fotografovať pri teplotách až do -10 °C, fluórová vrstva nanesená na prednú časť objektívu zabraňuje priľnutiu nečistôt na báze oleja, optická zostava: 17 prvkov v 13 skupinách vrátane 1 šošovky ASPH, 4 šošoviek ED a 1 šošovky UHR, ktoré minimalizujú aberácie a zabezpečujú vynikajúce rozlíšenie.

Cena: 999 EUR

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať