CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Lynx Grunex ProGamer 2016 - mainstreamový desktop pre hráča

0

Počítač je zostavený s dôrazom na pomer ceny k výkonu a prednostne chce osloviť komunitu hráčov. O tom svedčia aj nálepky na bočniciach s typickými četovými výrazmi z hrania po sieti. Vhodný je, pravdaže, aj na neherné použitie, kde sa vyžaduje vysoký výkon procesora či grafickej karty.  Komponenty drží pokope Fractal Design Core 2500. Nejde o zlú skrinku, má však nejaké muchy. Hlavne v osadení, v akom funguje v rámci tejto zostavy. Výhradu máme k nezaslepeným prázdnym pozíciám na ventilátory. Prach sa dostane dovnútra a nachytá na lopatky/rebrá chladičov, ani sa nenazdáte. Pre záručnú plombu však nemôžete interiér nijako vyčistiť. Pritom by stačilo príslušenstvo doplniť o jednoduché filtre, napríklad magnetické.

Hoci skrinka plní účel, je subtílnejšia, plechy bočníc a stropu sa miestami prehýbajú. V jej cenovej kategórii existujú mnohé zaujímavejšie a pevnejšie alternatívy.

Na full HD stačí

Osadenou grafikou je od výroby pretaktovaná karta GeForce GTX 960, uvedená začiatkom minulého roka, teda už staršia, ale technologicky stále aktuálna karta. Má stále slušný herný výkon a pomer cena/výkon zostáva zaujímavý i po čerstvom prílive modelov grafických kariet z nových generácií.

Dôležité v praxi je to, že si poradí s plynulým hraním v 1080p okrem niektorých výnimiek dobre. V Rise of the Tomb Raider sme detaily z veľmi vysokých (pod 30 fps s výraznými prepadmi/zásekmi) znižovali na vysoké (stabilne okolo 45 fps). Zato DOOM pod API Vulkan sa hýbal plynulo aj v 1440p. No uspokojivý framerate na hranie on-line s nastavením Ultra dosiahnete až v rozlíšení FHD. Ak prahnete po vyššom rozlíšení a väčšom monitore, hľadajte inde, táto konfigurácia vám stačiť nebude.

Čo sa týka procesora, výrobca siahol po najnižšom a najlacnejšom Skylaku (s nezníženým TDP) so štyrmi jadrami. Tento výber schvaľujeme, ďalšie úspory na CPU by sa už mohli v niektorých prípadoch podpísať na nežiaducich obmedzeniach a zároveň príplatok za akýkoľvek výkonnejší procesor by bol v rovine herného použitia neadekvátny cenovému nárastu.

Konfigurácia je v hrubých črtách vyladená ukážkovo. Oceňujeme aj kapacitu úložného priestoru, primárnych 240 GB na SSD až tak netlačí, hoci my by sme zvolili iné než so zastaraným radičom SF-2281. Predovšetkým rýchlosťou zápisu ťahá Kingston Fury za kratší koniec. Na nainštalovanie hier a ostatné dáta menej citlivé na prístupovú dobu je k dispozícii dvojterabajtový disk s 3,5" platňami, ktorý sa v čase nečinnosti vypína. Toto odstavenie príde vhod okrem iného aj preto, že ide o jeden z najhlučnejších komponentov zostavy. Tým však nechceme tvrdiť, že je disk nadmieru hlučný.

Takmer ho nepočujete

Chod zostavy je na pomery herných počítačov až prekvapivo tichý, a to i v záťaži. Chladič SilentiumPC Spartan 3 LT zvláda procesor s dostatočnou rezervou na to, aby otáčky nemusel púšťať cez tisícku, keď o činnosti 100-milimetrového ventilátora ešte stále neviete. V záťaži narastá hluk iba o to, čo vyprodukuje grafická karta fungujúca v idle pasívne. Chladenie CPU a GPU je navrhnuté z každej stránky výborne, výkonnostne s prehľadom stačí a je pripravené aj do tropických letných dní.

Najviac o sebe dáva vedieť ­napájací zdroj, ktorý nepatrí medzi osvedčené modely. ­Každopádne hodnotenia sa zdržíme, netestovali sme ho a ani neotvárali. Konštatujeme len, že je hlučnejší. Druhý najhlučnejší komponent je platňový disk. Vibrácie na skrinku mierne prenáša aj napriek uchyteniu cez gumené krúžky, ktoré nie sú príliš efektívne. Špecialitou pri SSD a HDD je to, že majú napájacie konektory zaliate lepidlom z tavnej pištole. Pri prenášaní PC sa teda len tak neodpoja. Rovnaký súd, žiaľ, nemôžeme vyniesť nad spodným prachovým filtrom držiacim na dne skrinky len silou vôle.

Wattmeter pri hraní odčítaval v priemere 150 W, pri maximálnom vyšťavení hardvéru je spotreba v extrémnej záťaži (OCCT + Furmark) okolo dvesto wattov. V idle, pri nečinnom behu Windows, to je 31,5 W.

S pretaktovaním sa príliš nepočíta, čo nezazlievame – počítač nie je zameraný na hardvérových nadšencov, ale na bežných používateľov, ktorí nechcú nič ladiť, takže má po prvom zapnutí hneď fungovať. Procesor nemá otvorený násobič a základná doska má pre zmenu veľmi jednoduché napájanie. Grafická karta s účinným chladením Armor 2X sa však v prípade potreby o nejaký ten megahertz popohnať dá.

Cena zostavy je nastavená príjemne, oproti čiastkovým cenám komponentov si Lynx prihodil nejakých päťdesiat eur za zloženie a inštaláciu operačného systému, čo je naozaj skvelá ponuka.

PARAMETRE:

Základná doska: MSI H110M Pro-VD
Procesor: Intel Core i5-6400 (2,7/3,3 GHz Turbo boost)
Operačná pamäť: 8 GB DDR4 (2133 MHz/CL14)
Grafická karta: MSI GeForce GTX 960 4GD5T OC (4 GB GDDR5)
Dátové úložisko: SSD Kingston HyperX Fury (240 GB) + HDD Seagate ST2000DM001 (2 TB)
Optická mechanika: Samsung SH-224GB (DVD±RW)
Napájací zdroj: EuroCase Eco+ (400 W) ATX-400WA-12-85(87)
Konektivita: 4× USB 3.0, 4× USB 3.0, 1× PS/2, 1× HDMI 1.4a, 1× DVI-I, 3× DisplayPort 1.2, 1× RJ-45 (gigabitový Realtek RTL8111H), audio: Realtek, kodek ALC887 – 3× jack 3,5 mm (vzadu), 2× jack 3,5 mm (vpredu)
Rozmery: 444 × 195 × 457 mm [v × d × š]
Hmotnosť: 9,7 kg
Operačný systém: Windows 10 Home
Skóre v 3D Marku: Fire Strike: 6264, Sky Diver: 16 830, Cloud Gate: 14 747, Ice Storm: 117 314
Skóre v PC Marku: Home: 3337, Work: 2901, Storage: 4884
Cena: 889 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Prijateľná cena, pekne vyvážené komponenty, tichý aj v zátaži, obrovský diskový priestor
- Na rozlíšení 1440p a vyššom si už plynulo nezahráte, chýbajú prachové filtre

HODNOTENIE:

Výkon: 80 %
Prev. vlastnosti: 90 %
Vyhotovenie: 90 %
Výbava: 80 %
CELKOVO: 90 %

VERDIKT

Výber komponentov je s ohľadom na čo najvyšší výkon za čo najnižšiu investíciu vynikajúci. Len ťažko by ste v konkurenčných cenníkoch našli v tomto smere výhodnejšiu zostavu. Lynx Grunex  ProGamer 2016 je ako stolový počítač pri požiadavke na hranie vo full HD dobrá voľba.

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
Lynx Grunex ProGamer

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať