S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

MSI Gaming 24 6QE - kompletná herná zostava all-in-one

0

Počítače typu all-in-one spájajú v jednom tele monitor i komponenty. Zatiaľ čo väčšina ta­kýchto PC je optimalizovaná na kancelársku prácu či multimediálne použitie, MSI hovorí o hernej zostave. Koncept AIO okrem toho, že nevyžaduje toľko kabeláže ako tradičný desk­top, je spratnejší (odpadáva starosť o skrinku) a zároveň má výrazne väčší displej než najväčší no­tebook. Vďaka týmto vlastnostiam je vhodný na lokálne herné akcie, napríklad na podujatia e-športov.

Označenie herný berte s rezervou

Otázny je grafický výkon. Mobilnej karte GeForce GTX 960M v mnohých hrách dochádza dych. Skvelo však zvláda populárne multiplayery ako DotA 2 a CS:GO – Counter Strike aj na najvyšších nastaveniach vizuálnej kvality beží bezpečne okolo 120 fps.

Horšie je to s hardvérovo náročnejšími titulmi, v ktorých budete nútení na plynulý chod detaily viac či menej okresávať. Niektorí hráči túto možnosť s obľubou používajú ako povolené cheatovanie (chudobnejšia vegetácia znamená lepší prehľad na bojisku a pod.). Na Zaklínača na maxime to každopádne nie je. Preto dobre zvážte, aké hry a pri akých grafických nastaveniach sú pre vás prijateľné. Pre zmenu výkon osem­vláknového procesora (štyri jadrá plus HT) je ­výborný aj na streamovanie. Operačná pamäť má plne dostačujúcich 8 GB.

V nižších konfiguráciách, ako je i tá naša testovaná, komunikuje SSD (M.2) cez zbernicu SATA III a má slabší zápis. Ten však v praxi nepocítite tak ako stiesňujúcich 128 GB. Dvojnásobnú kapacitu (vrátane RAM) má variant s koncovým ­označením 026EU. Sekundárne úložisko je ­platňová „dvaapolka“ s 1 TB a 7200 ot./min – rýchlostne sa zaraďuje k svižnejším modelom.

Chladenie zostavy je hlučné a neefektívne. O odvod tepla von zo šasi sa stará jeden menší axiálny ventilátor na výduchu. Ten bežne vystrelí až k štyritisíc otáčkam a neprepočujete ho ani mimo záťaže. Hraničné syntetické zaťaženie komponentov tento systém neustál ani pri izbových 22 °C. Teploty GPU (85 °C) boli ešte v poriadku, ale jadrá CPU atakovali kritickú stovku. Chladenie je síce poddimenzované, ale na predpokladanú hernú záťaž či strih videa, keď sa všetko drží pod osemdesiat stupňov, stačí.

Spotreba elektrickej energie sa pri hraní s jasom monitora 50 % pohybuje v rozmedzí 110 – 140 W.

Displej rýchly, ale s chybami

Monitorovú časť charakterizuje niekoľko horších, ale i lepších vlastností. Z dobrých je to kombinácia výborných pozorovacích uhlov s bleskovým prekresľovaním – ghosting prakticky nepostrehnete, neruší ani pri dynamických scénach. Zamrzí však silnejší IPS glow s priebehom cez zlatistú do modrej, záleží na tom, z akého uhla panel práve sledujete. Pri priamom pohľade je všetko v poriadku. Oveľa jemnejší raster nájdete v existujúcom variante so 4K. Ten pre zmenu v natívnom rozlíšení nezvládne plynulo takmer nič. Pochvalu neudelíme ani za nerovnomerné podsvietenie, ktoré sa môže líšiť v závislosti od kusa. V našom prípade presvitala zhruba polovica plochy pravého dolného kvadrantu okolo rámčeka. Povrchová úprava je matná, panel je nedotykový a hrúbku profilu má 32,4 mm. Polohovanie je obmedzené na náklon dopredu (~ 5°) a dozadu (~ 20°). Kĺb so stojanom je robustný, všetky nosné prvky sú poriadne – celokovové. Otáčanie do strán nie je možné, rovnako nezmeníte ani výškové nastavenie. Väčšina konektorov je umiestnená vzadu dole, prístup k nim je extrémne nepohodlný. Jednoducho sa dostanete k dvom portom USB a čítačke pamäťových kariet z ľavej strany, kde sú i ovládacie tlačidlá na manuálne ladenie monitora a zapnutie počítača.

Stereo je vzhľadom na interné riešenie pomerne výkonné (2× 5 W) a prednes má vcelku slušný. Typický hráč bude s ozvučením Nahimic spokojný, aj keď väčšina si zrejme dokúpi headset.

Webová kamera s rozlíšením 2 Mpx (full HD) je spôsobilá na plnohodnotné používanie, kvalita záznamu je obstojná a poradí si aj so zhoršenými svetelnými podmienkami.

Klávesnica Interceptor DS4100 je podsvietená, na výber máte zo siedmich farieb. Mechanicky nás však mierne sklamala. Nešlo by ani až tak o to, že typ chiclet sa na primárne herné použitie príliš nehodí, no stisk, ktorý sa pri našom testovaní často ani nezaznamenal, je veľmi neistý. Myš (DS100) je už v poriadku, snímač má presný a symetrická ergonómia poteší aj ľavákov. Cena za komplet AIO je nastavená primerane. Po sčítaní jednotlivých komponentov zistíte, že si za nič navyše nepriplácate.

PARAMETRE:

Procesor: Intel Core i7-6700HQ (2,6/3,5 GHz Turbo boost)
Operačná pamäť: 8 GB DDR4 SO-DIMM (2133 MHz/CL15)
Grafická karta: GeForce GTX 960M (4 GB GDDR5)
Dátové úložisko: SSD Transcend MTS 800 (128 GB) + HDD HGST HTS721010A9E630 (1 TB)
Optická mechanika: Tray-in HL-DT-ST DVDRAM GUD0N (DVD±RW)
Napájací adaptér: Delta ADP-230EB T (230 W)
Konektivita: 5× USB 3.1, cítacka kariet (SD, MMC, MS), 2× HDMI (on/out), 1× RJ-45 (Killer E2400, max. 1 Gb), Wi-Fi AC-3165 (2,4/5 GHz) 802.11ac, bluetooth 4.2, 2× jack 3,5mm
Displej: 23,6" LCD LED (1920 × 1080 px), IPS
Rozmery: 434 × 191 × 584 mm [v × d × š]
Hmotnosť (bez periférií): 7,6 kg
Operačný systém:Windows 10 Home
Skóre v 3D Marku: Fire Strike: 4135, Sky Diver: 12 706, Cloud Gate: 17 375, Ice Storm: 62 398
Skóre v PC Marku: Home: 3169, Work: 3408, Storage: 4905
Cena: 1210 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Prijateľná cena, šetrí miestom (oproti tradičnému desktopu), rýchly panel s výbornými pozorovacími uhlami, vysoký procesorový výkon, masívny stojan, všetky porty USB sú štandardu 3.1
- Malá kapacita SSD (neplatí pre konfiguráciu 026EU), nehomogénne podsvietenie LCD, na nárocnejšie hry slabý výkon grafickej karty, zlý prístup k spodným konektorom, poddimenzované hlučné chladenie, iba päť portov USB, horšia klávesnica

HODNOTENIE:

Výkon: 80 %
Prev. vlastnosti: 80 %
Vyhotovenie: 90 %
Výbava: 80%
CELKOVO: 80 %

VERDIKT

MSI Gaming 24 6QE je vhodné zariadenie na herné turnaje, kde sa musíte so svojím počítačom dostaviť osobne. Škoda len pomerne veľkého množstva ­nedostatkov, ktorým sa dalo vyhnúť. Vcelku však nejde o nič závažné a cieľovej skupine nemusia až tak prekážať.

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
MSI Gaming

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať