MSI MAG Core Liquid 240R a 360R / Noví a inovatívni „vodníci“
V ostatnom čase sa objavujú medzi chladičmi na procesor konštrukcie s čerpadlom v radiátore, ktoré býva bežne vo vodnom bloku. S takýmto návrhom prišli už dávnejšie Alphacool (Eisbaer Extreme) a EKWB (EK-MLC Phoenix) v chladičoch, ktoré patria medzi najlepšie, ale i najdrahšie.
Pumpu v radiátore majú aj dve čerstvé novinky a zároveň vôbec prví „vodníci“ MSI – Core Liquid 360R a 240R. Pozoruhodné však je, že pumpa už nie je na začiatku vedľa výmenníka, ale je viac zasadená do tela radiátora – medzi zvlnené lamely. Toto premiestnenie pumpy je prospešné aj pre dlhšiu životnosť, keďže v radiátore dochádza k nižšiemu zahrievaniu ako bezprostredne nad procesorom.
Pumpa sa nachádza netradične medzi lamelami radiátora, na rozmery to však nemá dosah, tie sú štandardné, s najrozšírenejšou hrúbkou 27,5 mm
Ako prínos netradičnej polohy pumpy MSI uvádza aj dosahovanie nižšej hlučnosti, čo je pomerne paradoxné. Z radiátora sa totiž z dôvodu priameho kontaktu vibrácie dostanú na kostru skrinky (a rozozvučia ju) rýchlejšie než z bloku. Takmer žiadne chvenie sa tu však z pumpy na rám radiátora neprenáša. Lepšie budú tak zrejme možnosti odvibrovania. Zasadenie pumpy priamo medzi rebrovanie a kanáliky, ktorými je pretláčaná kvapalina, môže byť užitočné aj z hľadiska chladiaceho výkonu. Cirkulácia je v týchto miestach intenzívnejšia a pomáha tomu i síce menšia turbína, ale s vyššími (4000) otáčkami, a teda i vyšším statickým tlakom.
Malý strašiak je zvolený materiál radiátorov. Sú z hliníka, čo v kombinácii s medeným blokom podnecuje galvanickú koróziu. Bude záležať iba na kvalite prímesi „spomaľovača“, ktorý má túto prirodzenú reakciu oddialiť. Vodné chladenia MSI sú už v cenovej kategórii, kde by sa dal očakávať medený radiátor, no prednosť dostali iné príplatkové veci. Z drobností napríklad otočný mechanizmus na kryte bloku. Vďaka nemu bude dračie logo MSI správne orientované za každých okolností, nech už ťaháte hadice z ktorejkoľvek strany.
Čo sa týka hadíc, tie sú kvalitné, opletené a ukončené uhlovými kĺbmi. No špeciálne variantu s 360 mm radiátorom (360R), ktorý má vykročené do veľmi výkonných zostáv, by svedčali dlhšie hadice. V niektorých hlbších skrinkách typu full tower by už 40 cm mohlo komplikovať montáž. Pri inštalácii ale treba rozhodne vyzdvihnúť poriadny, konečne kovový backplate. Drvivá väčšina chladičov, i tých drahších, má nepraktický plastový s agresívnymi matičkami s ostrými celovými hlavami. Takéto backplaty sa vplyvom viacerých aplikácií zvyknú poškodiť, nakoniec až úplne prasknú. Tu je všetko v poriadku.
Chladiče sa držia aj estetických trendov a LED RGB a osvetlené sú tak svetlovodivé rotory ventilátorov, ako i estetické prvky na povrchu vodného bloku. Všetko vybavené 3-pinovými adresovateľnými konektormi.
Blok i ventilátory sú osvetlené; farby a efekty prechodov možno jednoducho regulovať cez MSI Mystic Light, ale i aj aplikácie ASRock (Polychrome), ASUS (Aura Sync) či Gigabyte (RGB Fusion)
Najdôležitejší je však chladiaci výkon. Pod paľbou Intel Core i9-9900K so spotrebou 195 W si oba chladiče poradili aj pri zníženej hlučnosti. Väčší z dvojice dokonca aj pri už naozaj tichých 36 dBA (merané hlukomerom z 10 cm). Na veľmi tichý režim 33 dBA už bolo treba trochu tlmiť okrem ventilátorov aj pumpu (na 11 V), čím výrazne klesá aj chladiaci výkon. Menší 240 mm model už tento režim nezvládal vôbec a niektoré jadrá CPU so 100 °C v rámci sebazáchovy znižovali frekvencie. S pumpou na plný výkon je s ventilátormi v rozsahu 36 – 51 dBA rozdiel medzi 3 – 6 °C v neprospech menšieho chladiča. Napriek tomu i ten je vhodný na najvýkonnejšie procesory radov Intel Core i9 a AMD Ryzen 9. Aj keď pri nich už treba počítať s vyššou hlučnosťou.
O číslo väčší, trojventilátorový 360R má väčšiu chladiacu rezervu a v príslušenstve sa k nemu dodáva i držiak na highendové Threadrippery. Priemer kruhovej základne (54 mm) je však výrazne menší, než je dlhá strana týchto procesorov. Preto ide skôr o núdzovú záležitosť ako niečo, čo by sme odporúčali spolu párovať.
Plocha bloku je pomerne malá, ale stále je akurát na všetky procesory okrem Threadripperov AMD
360R má v príslušenstve aj odporový adaptér na zníženie otáčok z 2000 na 1500. Reguláciou cez PWM dostanete spodnú hranicu rýchlosti ventilátorov až na mimoriadne tichých 500 ot./min, ktoré už prehlušuje čerpadlo. I to je však nadštandardne tiché. Pozoruhodným konkurenčnyćh vodníkom o 30 eur lacnejší SilentiumPC Navis Evo ARGB 360. Ten za Core Liquid 360R výrazne nezaostáva (v najhoršom prípade 3 °C), no kvalitatívne je na tom chladič horšie, ako sa môžete dočítať aj v porovnávacom teste chladičov z májového čísla. Chladič MSI na rozdiel od SilentiumPC nemá kozmetické chyby, má podstatne robustnejší backplate, k dobru spomaľovací adaptér, prispôsobiteľný vrch v bloku a v neposlednom rade je i trochu výkonnejší.
„Úspešná premiéra. MAG Core Liquid 360R a 240R svojimi vlastnosťami trápia aj modely zabehnutých značiek.“
PLUSY, MÍNUSY:
+ Veľmi slušný chladiaci výkon, tiché čerpadlo, tiché ventilátory, opletené hadice, osvetlenie LED ARGB, odolný kovový backplate, možnosť zmeny orientácie vrchnej časti bloku, spomaľovacia redukcia v balení CL 360R, atraktívny pomer cena/hodnota
- Slabší pomer cena/výkon, kratšia dĺžka hadíc (špeciálne pri CL 360 to môže veci komplikovať)