ACER_112024 ACER_112024 ACER_112024

MSI Prestige 13 Evo / Ľahký výkonný ultrabook pre náročných používateľov

0

Už prvý dojem z dizajnu, kompaktných rozmerov a hmotnosti pod 1 kg naznačuje, že tento ultrabook je určený pre ľudí s dynamickým mobilným štýlom práce, ktorí potrebujú vysoký výkon a pre ktorých je notebook súčasťou imidžu. K nízkej hmotnosti pri zachovaní odolnosti prispelo kovové telo z horčíkovej zliatiny.

Matný 13,3-palcový displej s rozlíšením 1920 × 1200 má jas dostatočný aj na prácu za jasného slnečného dňa v tieni, napríklad na terase kaviarne. V strede som nameral 450 nitov a úbytok smerom k okrajom bol menší ako 5 %. Farby sú verné a brilantné, ale nie presaturované. Výrobca udáva 100 % pokrytie farbeného priestoru sRGB.

S_1124 T Gaming Advertisement

Napriek malej hrúbke sa konštruktérom podarilo zabudovať nielen dva konektory USB-C s podporou Thunderbolt 4, ale aj jeden konektor USB-A, konektor HDMI na pripojenie monitora alebo projektora a napájací konektor. K dispozícii je aj slot na kartu microSD.  Pri práci oceníte kvalitnú klávesnicu s príjemným zdvihom. V bode zopnutia pružný odpor klávesu trochu povolí, takže máte hmatovú spätnú väzbu zopnutia. Napriek tomu, že klávesnica je nepatrne užšia, aby sa zmestila do tela, ktorého rozmery sú dané 13,3-palcovým displejom, na polohu klávesov si okamžite zvyknete a môžete rýchlo písať aj desiatimi prstami, samozrejme, ak to ovládate. Podsvietené sú nielen symboly, ale aj bočné hrany klávesov. Kurzorové šípky a klávesy PgUp a PgDn sú trochu na seba natlačené, ale rýchlo si na to zvyknete. Kláves Delete je v pravom hornom rohu, presne tam, kde ho intuitívne hľadáte. Tlačidlo na zapnutie/uspatie s integrovanou čítačkou odtlačkov prstov je druhé sprava a je trochu „utopené“, takže ho ľahko nahmatáte a nehrozí neúmyselné uspatie. Touchpad je dostatočne veľký, príjemný na dotyk a dá sa pohodlne stlačiť aj centimeter pod horným okrajom. Rovnako aj gestá viacerými prstami boli presné a spoľahlivo rozpoznané.

Nálepka vedľa touchpadu prezrádza, že Prestige 13 Evo je certifikovaný pre platformu Intel Evo. Elektronickým srdcom notebooku je procesor Intel Core i7-1360P, ktorý má 4 jadrá Performance a 8 Efficient. Pracuje v rozsahu taktovacích frekvencií 2,2 – 5 GHz v režime Turbo. TDP je v závislosti od záťaže 20 – 64 W. Procesor má k dispozícii 16 GB rýchlej pamäte LPDDR5. Vzduch na chladenie sa nasáva zospodu a ohriaty sa vyfukuje dozadu ku kĺbu displeja. Ani pri dlhšej záťaži pri renderovaní videa nie je notebook náchylný na prehrievanie. Klávesnica, touchpad aj okolité plochy, na ktorých spočívajú zápästia, majú stále príjemnú teplotu.

Integrovaná grafika Intel Iris Xe je vzhľadom na predpokladané scenáre dostatočne výkonná. Treba si uvedomiť, že MSI Prestige 13 Evo je ultrabook na prácu a občasné relaxačné hranie. Pre hráčov má MSI v ponuke plnohodnotné herné notebooky s výkonnými dedikovanými grafickými čipmi. Disk SSD s kapacitou 1 TB pri sekvenčnom čítaní dosahuje rýchlosť 6514 MB/s (megabajtov za sekundu), pri sekvenčnom zápise 4910 MB/s a pri náhodnom čítaní rýchlosť 702 MB/s.

Kamera má rozlíšenie 1080p a pomerne kvalitný obraz aj v nie práve ideálnych svetelných podmienkach. Objektív sa dá manuálne zakryť posuvnou clonou. Súčasťou kamery je aj infračervený snímač, takže môžete využívať bezpečnú autentifikáciu pomocou tvárovej biometrie. Mriežky reproduktorov sú v spodnej časti spolovice nasmerované do strán. Zvuk bol príjemný v celom rozsahu hlasitosti a v tom bol možno aj trochu fígeľ. Hlasitosť bola o niečo nižšia, ako som zvyknutý pri notebookoch podobnej veľkosti. Na pozretie videa v pracovni na stole to je však tak akurát. Za mňa OK, preferujem kvalitu pred hlasitosťou. Osvedčilo sa mi pohrať s nastavením zvuku v aplikácii DTS Audio Processing. K dispozícii sú predvoľby Hudba, Filmy, Hry a vlastné nastavenie. Najviac sa mi pozdávalo implicitné nastavenie Hudba. Keď už spomínam aplikácie, MSI Center umožňuje monitorovať záťaž hardvéru vrátane teploty procesora, otáčok ventilátora či prenosovej rýchlosti Wi-Fi. V záložke Features môžete nastaviť profil, čo sa týka výkonu, zvuku podsvietenia klávesnice a ďalších parametrov.

Veľmi príjemne ma prekvapila výdrž batérie. Pri bežnej práci v aplikáciách kancelárskeho balíka a občasnom surfovaní som dosiahol 13 hodín a 25 minút, čo je viac než dosť na pracovný deň, prípadne aj transatlantický let.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Výkon, klávesnica, konektorová výbava, účinné chladenie, výdrž na batériu
- Trochu tiché reproduktory

PARAMETRE:

Procesor: Intel Core i7 1360P (13. generácia Raptor Lake), taktovacia frekvencia 3,7 – 5 GHz, 16 GB RAM LPDDR5 4800 MHz, 1 TB disk SSD, grafika Intel Iris Xe Graphics; displej: 13,3-palcový IPS, matný, rozlíšenie 1920 × 1200 px, pomer strán 16:10; konektivita: Wi-Fi 6E, bluetooth 5.1; operačný systém: Windows 11; konektory: 2× USB-C Thunderbolt 4, 1× USB 3.2 Gen. 2 (Type-A), HDMI, batéria 75 Wh, rozmery 299 × 210 × 16,9 mm, hmotnosť 0,99 kg 

Cena: 1406 EUR

HODNOTENIE: 9/10

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať