MSI RX 5600 XT Gaming X / Najvýhodnejší Radeon prémiovo
Radeon RX 5600 XT, najčerstvejšie herné grafické karty AMD, neprichádzajú s cieľom zaplniť obrovskú výkonnostnú medzeru medzi RX 5500 XT a RX 5700, ako by sa mohlo z označenia zdať. Používajú totiž čip AMD Navi 10 s 36 CU takisto ako RX 5700, čo znamená rovnaký počet shaderov (2304), rasterizačných (64) aj textúrovacích (144) jednotiek. Rozdiel spočíva v užšej pamäťovej zbernici (RX 5600 XT) 192 bitov a o 2 GB menšej videopamäti (6 GB), ktorá môže, ale i nemusí mať nižšiu priepustnosť. Sú varianty s 12 a 14 GHz GDDR6. Už na základe parametrov a ceny je poslanie Radeon RX 5600 XT jasné – ponúkať najlepší pomer cena/výkon.
Ako zástupcu RX 5600 XT sme do testu objednali model MSI – Gaming X. Ten v aktuálnej ponuke výrobcu predstavuje najluxusnejšie vyhotovenie. Drahšie varianty síce viac navršujú cenu než výkon, no v tomto prípade MSI nastavilo všetko obzvlášť príjemne. Oproti karte Sapphire Pulse, ktorá sa dá považovať za etalón lepších budgetových nereferenčných modelov, je cena vyššia iba o 10 – 15 eur. Symbolický príplatok znamená jednak výrazne predimenzovaný chladič a pri celkovej hmotnosti 1417 g ide o suverénne najťažšiu RX 5600 XT. Napriek tomu sa nemusíte obávať nadmernej záťaže na slot PCI Express. Minimálne prvý býva už aj na lacnejších doskách armovaný a znesie i podstatne väčší náklad.
Druhá vec je externé napájanie realizované 2× 8-pinom. Inými slovami, oproti väčšine iných modelov má jeden 8-pin k dobru. Dajú sa tak očakávať benevolentnejšie limity TDP, vyššie frekvencie a v neposlednom rade i lepšie možnosti pretaktovania.
Zatiaľ čo referenčné karty majú na externé napájanie jeden 8-pin, lepšie nereferenčné 6+8-pin, MSI Gaming X využíva služby dvoch 8-pinov
Dôležité je však i upozornenie na väčšie rozmery. Preto sa uistite, či sa vám táto 297 cm dlhá a 140 mm široká grafická karta zmestí do skrinky. V typickom modernom midi-toweri sa ťažkosti neočakávajú ani popri „vodníku“ za čelným panelom, ale preventívne je dobré si to premerať. Počítajte aj s tým, že s 58 mm na výšku RX 5600 Gaming X zablokuje tri sloty PCI Express.
Výkon a prevádzkové vlastnosti
Oproti RX 5700 Pulse, drahšej o 50 eur, je táto RX 5600 XT Gaming X pomalšia iba o 3,6 – 8,7 %. A to je skvelý výsledok. Hlavne keď v bežnej praxi bude tá strata na úrovni spodnej hranice, ktorá sa týka FHD. Vo vyšších rozlíšeniach QHD (- 5,6 %) a UHD (- 8,7 %) sa už manko prehlbuje a pekne sa ukazujú obmedzenia vyplývajúce z menšieho framebuffera. Preteky Forza Horizon 4 sú však aj v rozlíšení 4K podobne komfortné ako na RX 5700, keďže ani s touto grafikou minimálne fps neklesajú pod 60. V ostatných hrách s nižšou snímkovou frekvenciou už nižšiu plynulosť neprehliadnete. Zatiaľ čo na RX 5700 by ste v Battlefield V detaily ešte možno nesťahovali, na RX 5600 XT už zrejme budete.
V QHD (2560 × 1440 px) rozdiely už nie sú až také dramatické a na príležitostné hranie je výkon slušný. Azda len v hrách s krvavejšími hardvérovými nárokmi, ako sú napríklad Assassin's Creed Odyssey, Control či Metro Exodus, môžete mať výhrady, ale to aj s RX 5700. Vo full HD je už zážitok z hrania nekompromisný a mnohé hry aj pri nastavení na najvyššie grafické detaily RX 5600 XT renderuje rýchlosťou cez 100 fps. Zmysel preto má aj na použitie s monitormi s nadštandardne vysokými obnovovacími frekvenciami obrazu.
RX 5600 XT za svoju cenu hrubým výkonom jasne dominuje a z tohto pohľadu je to do rozlíšenia full HD spomedzi všetkých grafických kariet bezkonkurenčne najrozumnejšia voľba. Špeciálne v nereferenčnej verzii MSI Gaming X. Po jednoduchej aktualizácii BIOSu v Dragon Centre (na v304, s ktorým sme i my testovali) zrýchlite pamäte na 14 GHz a frekvencie GPU (~ 1750 MHz) sú vysoko nad rámec boostu referenčných (1536 MHz) i mnohých nereferenčných kariet. Najlepšie je, že to súčasne pri veľmi tichej prevádzke (36,3 dBA) a vzhľadom na pomery GPU AMD Navi aj nízkom zahrievaní s hot spotom pod 70 ℃. Pamäte s teplotami okolo 63 ℃ takisto nijako netrpia.
Lopatky 95 mm ventilátorov MSI Torx sú charakteristické jednak výbežkami na dosiahnutie efektívneho laminárneho prúdenia a ešte aj malým prehnutím na zvýšenie statického tlaku. Aj takéto detaily sa podieľajú na celkovo excelujúcom chladiči
Vidieť, že si MSI dalo záležať a prekvapuje i mimoriadne nízkou spotrebou. Zostava s MSI RX 5600 XT Gaming X má o viac než 40 W nižší príkon ako rovnaká konfigurácia so Sapphire RX 5700 Pulse. Zhruba o 60 eur lacnejšia ASUS ROG Strix GTX 1660 O6G Gaming je už o nejakých 20 W úspornejšia, to však za cenu výkonu nižšieho o 18 – 20 %.
Vyššiu systémovú spotrebu (+ 32 W) a nižší výkon (5 – 10 %) sme namerali aj pri MSI RTX 2060 Gaming Z, drahšej o 70 eur. A hoci tu už treba zohľadniť aj pridanú hodnotu v natívnej podpore DXR, tak či onak na herné použitie momentálne neexistuje cenovo ekvivalentná atraktívnejšia karta ako RX 5600 XT. V podaní MSI Gaming X je navyše obdarená aj vynikajúcimi prevádzkovými vlastnosťami.
„Do mainstreamového počítača vo všetkých smeroch špičková grafika.“
PLUSY, MÍNUSY:
+ Mimoriadne vysoká efektivita, resp. vysoký výkon na watt, výborný pomer cena/výkon, nadštandardne vysoké frekvencie GPU, účinné chladenie, veľmi tichá prevádzka (vrátane tichučkých cievok)
- Kvôli väčším rozmerom môže kolidovať s niektorými skrinkami