Mapa temnej hmoty zobrazuje skryté „mosty“ spájajúce galaxie
Nová mapa temnej hmoty v lokálnom vesmíre odhaľuje niekoľko doteraz neobjavených vláknových štruktúr spájajúcich galaxie. Temná hmota je záhadná látka, ktorá tvorí 80 % vesmíru. Vytvára aj kostru toho, čo kozmológovia nazývajú kozmická pavučina. Ide o rozsiahlu vesmírnu štruktúru, ktorá vďaka svojmu gravitačnému vplyvu riadi pohyb galaxií a iného kozmického materiálu. Distribúcia lokálnej temnej hmoty však v súčasnosti nie je známa, pretože ju nemožno merať priamo.
Vedci musia odvodiť jej distribúciu na základe jej gravitačného vplyvu na iné objekty vo vesmíre, napríklad galaxie. Paradoxne je jednoduchšie študovať distribúciu vzdialenej temnej hmoty, pretože odráža veľmi vzdialenú minulosť, ktorá je oveľa menej zložitá. Predchádzajúce pokusy o mapovanie kozmickej pavučiny sa začínali modelom raného vesmíru a potom simulovali vývoj modelu v priebehu miliárd rokov. Táto metóda je však výpočtovo náročná a doteraz nebola schopná priniesť dostatočne podrobné výsledky.
{{BANNER|SIMPLE_BANN ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Zobrazit Galériu
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH