Mapovanie ľudskej mysle umelou inteligenciou
Ideálny stav by bol, keby sme vedeli čítať myšlienky v reálnom čase, už počas toho, ako daná idea skrsne v mozgu. Keby sme vedeli merať pocity a presne identifikovať reakcie mozgu na každý stimul. Presne tento cieľ – mapovať ľudský mozog v reálnom čase – si zvolili výskumníci z Princetonskej univerzity.
Využívajú pri tom umelé neurónové siete a skener využívajúci princíp fMRI čiže funkčnej magnetickej rezonancie na mapovanie reakcie mozgu na vonkajšie a vnútorné podnety. Systémy fMRI fungujú trochu inak než bežná magnetická rezonancia mozgu. Tá, zjednodušene povedané, využíva magnetizmus atómov a molekúl na vytvorenie statického 3D obrazu, ktorý následne manuálne analyzuje lekár. Funkčná magnetická rezonancia má schopnosť detegovať dynamické zmeny v pomere oxyhemoglobínu a deoxyhemoglobínu čiže okysličeného a neokysličeného hemoglobínu, čo je krvné farbivo v červených krvinkách, viažuce na seba kyslík.
Práve pomer okysličenia hemoglobínu a sledovanie prietoku krvi v mozgovej kôre pou ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Zobrazit Galériu
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH