
MicroConnect Safe Charge / Ochrana pri nabíjaní z verejných a cudzích nabíjačiek USB
Nabíjanie smartfónov, tabletov a ďalších smart zariadení cez verejné porty USB na letiskách, staniciach a iných miestach na jednej strane umožňuje tieto zariadenia udržať v chode bez toho, aby používateľ musel hľadať elektrickú zásuvku a použiť vlastnú nabíjačku. Zároveň však tieto nabíjacie stanice predstavujú vážne bezpečnostné riziko, pretože sa stávajú terčom kybernetických útokov pomocou metódy Juice Jacking. Tento typ útoku je obzvlášť nebezpečný, pretože k nemu môže dôjsť nevedomky – stačí si nabiť telefón na verejnom mieste, ako je letisko, kaviareň či nákupné centrum.
Pred niekoľkými rokmi kyberzločinci používali metódu „pohodeného“ USB kľúča, na ktorom bol škodlivý kód buď zamaskovaný ako lukratívny softvér, alebo využívajúci automatické spustenie po zasunutí do PC. Ako by ste sa zachovali, keby ste niekde našli USB nabíjačku alebo powerbank?
Problémom môže byť aj cudzia nabíjačka, ktorú niekde nájdete, prípadne si požičiate, hoc aj na relatívne dôveryhodnom mieste. Predstavte si situáciu, keď niekto zabudne nabíjačku v hotelovej izbe. Upratovačka ju prinesie na recepciu a recepčná ju niekam odloží, keby si po ňu hosť prišiel. Nikto ju nepýta, ale po čase príde hosť, ktorý si svoju nabíjačku zabudol doma a chce si požičať nabíjačku na recepcii, a tak mu recepčná niektorú zo zabudnutých nabíjačiek poskytne. Hackeri to vedia, a preto môžu upravenú nabíjačku úmyselne zabudnúť v hoteli, v ktorom sú často ubytovaní manažéri z firiem.
Juice jacking funguje tak, že útočník kompromituje verejný port USB alebo nechá na verejnom mieste USB kábel, nabíjačku či powerbank so škodlivým kódom. Ak nič netušiaci človek pripojí telefón či tablet do takéhoto portu USB, môže dôjsť k neautorizovanému prenosu dát, keď útočník môže získať prístup kukontaktom, e-mailom, fotografiám či iným citlivým údajom, alebo k inštalácii malvéru, či už keyloggera, ransomvéru, alebo softvéru RAT na diaľkový prístup (Remote Access Trojan). Tento typ útoku je obzvlášť nebezpečný, pretože sa môže stať nevedomky – stačí si nabiť telefón na verejnom mieste, ako je letisko, kaviareň či nákupné centrum, alebo použiť požičanú či nájdenú nabíjačku.
Spoľahlivým riešením naznačených problémov sú káble MicroConnect Safe Charge, ktoré blokujú prenos dát pomocou špeciálneho čipu. Možno sa pozastavíte nad tým, že takýto kábel by sa dal vyrobiť jednoducho tak, že kábel by obsahoval len vodiče na prenos napájacieho napätia. Situácia je však oveľa zložitejšia, pretože nabíjané zariadenie sa potrebuje pomocou prenosu dát „dohodnúť“ s nabíjačkou, akým napätím bude nabíjané. Káble Safe Charge majú dvojité tienenie a vonkajší plášť je z nylonového výpletu. Konektory sú z hliníka. Káble podporujú nabíjanie maximálnym napätím 20 V a prúdom 3 A, čo po vynásobení udáva príkon 60 W, čo postačuje aj na napájanie bežných notebookov. Káble sú v ponuke v troch variantoch s kombináciou konektorov USB-C, Lightning a USB-A, každý s dĺžkou 1,5 m.
Cena: v závislosti od typu
Zobrazit Galériu