S_Flip6 Advertisement S_Flip6 Advertisement S_Flip6 Advertisement

NASA plánuje na Mesiaci postaviť pre astronautov vežu

0

Veža na Mesiaci s názvom LUNARSABER by mohla poskytovať astronautom svetlo, energiu a navigáciu v rámci misie NASA Artemis. Spoločnosť Honeybee Robotics vyvinula tento 100 metrov vysokú stavbu, ktorá môže slúžiť na uloženie zariadení a ako centrálny uzol pre napájanie, komunikáciu a osvetlenie na povrchu Mesiaca.

Veža využíva na podopretie systém DIABLO a je vybavená solárnymi panelmi na výrobu približne 100 kW energie, a to aj počas chladných mesačných nocí. Okrem toho môže LUNARSABER vysielať energiu do iných zariadení, sledovať ich, bezdrôtovo komunikovať a poskytovať svetlo pre činnosti na Mesiaci.

Technológia vysielania energie umožňuje veži prenášať energiu medzi prostriedkami a je užitočná pre rovery alebo astronautov, ktorí potrebujú niečo nabiť. Senzory umožňujú zariadeniu LUNARSABER sledovať prostriedky v jeho okolí, čo uľahčuje efektívnu distribúciu energie. Veža funguje aj ako komunikačný uzol, ktorý umožňuje bezdrôtové pripojenie na koordináciu činností medzi prostriedkami na povrchu Mesiaca. Reflektory na veži zabezpečujú viditeľnosť počas lunárnych nocí, čo umožňuje nepretržitú prevádzku.

Viacero veží LUNARSABER môže vytvoriť sieť mesh, ktorá zabezpečí stálu solárnu energiu a komunikačné možnosti aj na tmavej strane Mesiaca. Strategickým umiestnením týchto veží môžu inžinieri zabezpečiť, aby bola aspoň jedna veža vždy na slnečnom svetle, čo umožní nepretržitý prenos energie. Toto nastavenie takisto umožňuje komunikáciu so Zemou z prostriedkov skúmajúcich odvrátenú stranu Mesiaca, čím sa rozširuje oblasť vedeckého výskumu.

Vishnu Sangiepalli, hlavný riešiteľ projektu LUNARSABER, opisuje vežu ako švajčiarsky armádny nôž pre výskum Mesiaca, pričom zdôrazňuje jej všestrannosť a prispôsobivosť na riešenie rôznych výziev, ktorým môžu astronauti na Mesiaci čeliť. Inovatívna technológia ponúka multifunkčné riešenie na zabezpečenie základných zdrojov a podpory budúcich ľudských misií na Mesiac v rámci programu NASA Artemis.

Zdroj: phys.org.

Foto zdroj: depositphotos.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať