S_1124_Flexcam Advertisement S_1124_Flexcam S_1124_Flexcam Advertisement

Na morskom dne sa nachádzajú obrovské zásoby geotermálnej energie

0

Podľa spoločnosti CGG poskytujúcej poradenstvo v oblasti geologických technológií leží pod dnom oceánu do značnej miery nepreskúmaný zdroj energie. Jedinečné podmienky pod morským dnom sľubujú lacnejšiu a dostupnejšiu geotermálnu energiu. Geotermálna energia je vysnívaným zdrojom čistej energie v mnohých smeroch; horúce kamene pod našimi nohami udržiavajú viac energie, než by ľudstvo dokázalo spotrebovať za milión rokov.

Energia je tu na rozdiel od slnečnej a veternej k dispozícii 24 hodín denne a 7 dní v týždni a je dostupná priamo pod nami kdekoľvek na planéte. Ani náklady na infraštruktúru nie sú horibilné. A predsa geotermálna energia prestavuje menej ako 1 % celosvetovej produkcie energie, pretože hoci horúce platne sú pod nohami kdekoľvek, na niektorých miestach sú bližšie k povrchu a možno sa k nim dostať pomerne ľahko, inde sú pochované tak hlboko, že je prakticky ekonomicky nemožné ich využiť.

Navyše geotermálne prieskumné vrty sú pomerne drahé a nie vždy úspešné. Spoločnosti teda majú tendenciu držať sa oblastí, kde sú si úspechom relatívne isté, ako je napr. Pacifický ohnivý kruh, tektonické pásmo, ktoré sa tiahne po celom západnom pobreží Ameriky cez východný cíp Ruska, východnú Áziu až po Nový Zéland.

Podľa poradenskej spoločnosti CGG sú však tieto vulkanické oblasti veľmi rozmanité a každá si vyžaduje prispôsobený prístup, pričom s narastajúcou vzdialenosťou od sopky teploty rýchlo klesajú. Na druhej strane podľa CGG na morskom dne, presne tam, kde sa tektonické platne neustále od seba vzďaľujú sa nachádza obrovský a oveľa konzistentnejší zdroj, na ktorý by sme sa mohli zamerať.

V týchto obrovských podmorských trhlinách, ktorých rozlohu CGG odhaduje približne na 65 000 štvorcových kilometrov, je zemská magma spoľahlivo celkom blízko k povrchu, pretože doslova preteká cez medzeru vytvorenú pri oddeľovaní dosiek a tuhne do novej horniny. Miera úspešnosti by teda mala byť oveľa vyššia ako na súši a tieto zóny by mali ponúkať aj konzistentnejšie teploty.

Stručne povedané, kopírujú najlepšie podmienky, ktoré môžete nájsť na pevnine na miestach, ako je južný Island, kde sa sopečné emisie nahromadili na vrchole hrebeňa morského dna, čo ich robí prístupnými z pevniny. Rozdiel je v tom, že zdroje na mori sú oveľa, oveľa väčšie.

No hoci sa tieto oblasti ľahšie využívajú, sú ďalej od elektrických sietí. Veľa tejto energie sa bude vyrábať v oblastiach, kde nebude praktické viesť káble na pobrežie. CGG tvrdí, že v mnohých oblastiach bude zmysluplnejšie zachytávať sladkú vodu z pary, ktorá prechádza cez turbíny, a elektrolýzou z nej vyrábať zelený vodík, ktorý sa môže prepravovať alebo sa môže premeniť na čpavok na predaj, pričom sladká voda pravdepodobne zostane ako ďalší predajný vedľajší produkt.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať