S_1124_Flexcam Advertisement S_1124_Flexcam S_1124_Flexcam Advertisement

Najlepšie bezplatné fotoeditory

0

» Spracovanie fotografií z dovolenky, rodinnej oslavy či inej spoločenskej udalosti čaká aj na amatérskych fotografov. Platené licencie však nepotrebujete ani na plnohodnotné úpravy. Širokú funkcionalitu dnes už ponúka aj freeware (poznámka: na nekomerčné použitie). Pripravili sme prehľad desiatich populárnych programov, ktoré surovú expozíciu doladia podľa vašich predstáv.

FastStone Photo Resizer

Je najjednoduchší zo všetkých, no za určitých okolností nič iné nepotrebujete a vďaka jeho jednoduchosti a prehľadnému rozhraniu si ho obľúbite. To charakterizujú dve okná, kde z jedného robíte výber do toho druhého a vytvárate tak zoznam všetkých fotiek, s ktorými sa bude ďalej pracovať. Editor sa špecializuje na rýchlu a hromadnú úpravu, pričom poskytuje základné funkcie, ako je konverzia na iný formát, zmena veľkosti, zmena hĺbky farieb, pridanie vodoznaku či premenovanie názvu so sekvenčným poradovým číslovaním. Slovenčina, žiaľ, v jazykovej výbave programu chýba.

Link: faststone.org/FSResizerDownload.htm

Ashampoo Photo  Optimizer 2016 a Commander

Optimizer je určený začiatočníkom. Pracovné prostredie je intuitívne, rozdelené do troch častí – zľava je prieskumník súborov so stromovou štruktúrou, sprava zase paleta dostupných funkcií. Nechýba nič podstatné, čo by ste mohli na rýchle korekcie potrebovať. Pekná pridaná hodnota je rozdelenie upravovaného obrázka na dve časti, kde v živom náhľade za behu vidíte, ako sa prejavila práve aplikovaná zmena oproti pôvodnému stavu tak, ako môžete vidieť na titulnej fotografii článku. Pokročilejších používateľov a archivárov zaujme stajňový editor a hlavne správca fotografií Commander Free. ­Inštalátor obidvoch programov vyzýva na zadanie bezplatného kľúča, ktorý získate sprístupnením svojho e-mailu, na ktorý sa licencia viaže. Na registráciu však nie ste nútení.

Link: ashampoo.com/en/usd/fdl

IrfanView

Stále žijúca legenda sa z verzie na verziu príliš nemení, to i preto, že za tých dvadsať rokov, čo vychádza, sa tvorcom podarilo tento šikovný nástroj vyladiť a optimalizovať naozaj dobre. Je mimoriadne rýchly a nenáročný na systémové prostriedky. Modernú vizualizáciu používateľského rozhrania však nečakajte, nie je prioritou, ku ktorej by sa IrfanView utiekal. Dôraz sa kladie najmä na maximálnu funkčnosť a kompatibilitu, o čom svedčí i nadštandardná porcia pod­porovaných formátov. Slovenská lokalizácia je ­dostupná separátne na irfanview.com/ langua­ges.htm. Prieskumník nefunguje v rámci jedného programu a spúšťa sa autonómne. Po inštalácii nájdete na pracovnej ploche dve ikony, jedna z nich má prívlastok Thumbnails. Pomocou tejto súčasti môžete prehľadávať zložky v náhľadoch a lepšie sa orientovať vo fotografiách, ktoré ďalej pustíte do editačného prostredia.

Link: irfanview.com/main_download_engl.htm

Google Picasa

Vo februári Google definitívne pochoval svoju Picasu a ďalšie smerovanie orientuje už iba na on-line službu Fotky Google. Tá však všetky pokročilé funkcie Picasy neobsahuje. Picasa ako jeden z mála editorov umožňuje bežcom plynulé natáčanie roviny v reálnom čase. Práve to je jedna zo slabín IrfanView, kde musíte stupne pootočenia s neistým výsledkom odhadovať a zadávať v číselných hodnotách. Úplne zúfať však nemusíte, desktopová Picasa bude z archívov tretích strán dostupná a funkčná i naďalej, ibaže už bez on-line synchronizácie a ďalšej podpory.

Link: filehippo.com/download_picasa/

PhotoScape

Základné záložky na domovskom okne sú na lepšiu prehľadnosť pekne usporiadané do kruhu a je len na vás, či chcete konvertovať RAW, editovať fotky, vytvárať z nich animované GIF-y alebo použiť inú funkcionalitu. Photo­Scape navedie presne tam, kde potrebujete, a tabu nie sú ani dávkové úpravy. V čom má navrch, je veľké množstvo rôznych filtrov, takže prispôsobenie napríklad portrétových fotografií nepozná hranice. Fotografie môžete rýchlo naformátovať na štandardizované formáty, vytlačiť a vložiť do fotorámčeka.

Link: photoscape.org/ps/main/download.php

XnView

Pekná alternatíva k IrfanViewu pre tých, ktorí nepoužívajú operačný systém Windows. XnView funguje pod Mac OS X a rovnako i pod Linuxom. Je pohodlný na správu, na čom sa podieľa aj integrovaný prieskumník. Paleta podporovaných formátov je skutočne obrovská a navyše existujú aj pluginy na menej používané formáty, ktoré však eventuálne potrebujete spravovať. Stavbárov a strojárov poteší podpora čítania projektov AutoCAD. Vzhľadom na to, že je zadarmo, ponúka naozaj široké možnosti, ktorými nepohrdnú ani skúsenejší používatelia. 

Link: xnview.com/en/xnview/#downloads

PhotoFiltre

Ako už názov napovedá, núdzu o filtre mať nebudete. A to od umeleckých cez rôzne optické efekty až po geometrické deformácie. Z vašej obľúbenej fotografie si môžete pokojne vytvoriť i puzzle. Často používané funkcie, ako je zmena jasu, kontrastu či sýtosti, sú duálne, s krokovacími tlačidlami +/-, dobre umiestnenými v lište nad upravovanou fotografiou.

» Pracovné prostredie PhotoFiltre 7

Link: photofiltre-studio.com/pf7-en.htm

Apple Photos

Trochu z iného súdka, posledné dva programy uvítajú najmä majitelia zariadení Apple, kde sa dá na softvéri tiež ušetriť. S Apple Photos výrobca neupúšťa od svojej filozofie, rozhranie je intuitívne a pritom funkčne bohaté. Nie je to síce Photoshop, no pred sviatočného upra­vovača nekladie žiadne prekážky. Okrem ­desktopového Mac OS X podporuje aj iOS a, ­samozrejme, synchronizáciu cez iCloud, čo je exkluzivita, na ktorú nedajú výhradní používatelia Applu dopustiť.

Link: apple.com/osx/photos/

Fotor

Na záver dávame do pozornosti multiplatformový Fotor, ktorého hlavná výhoda je v tom, že je adaptabilný do každého prostredia, aj webového. Rozumie si s Windows, Applom (vrátane iOS) a aj s Androidom. Funkčná výbava opäť nesklame a na základné úpravy úplne postačuje.

 

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať