ACER_112024 ACER_112024 ACER_112024

Najtenšia šošovka na svete má hrúbku len tri atómy

0

Vedci z univerzít v Stanforde a Amsterdame vyvinuli najtenšie šošovky na svete, ktorá majú hrúbku len tri atómy. Sú navrhnuté tak, aby zhromažďovali, ohýbali a zaostrovali svetlo a zväčšovali objekty na zlepšenie videnia alebo na použitie v mikroskopoch a teleskopoch.

Tradičné šošovky zo zakriveného skla môžu byť hrubé a ťažké, preto bola v 19. storočí vyvinutá alternatívna konštrukcia nazývaná Fresnelova šošovka, ktorá bola pôvodne určená na použitie v majákoch. Tá využíva sériu sústredných kruhov materiálu na difrakciu svetla do ohniska, čím sa síce obetuje určitá jasnosť obrazu, ale šošovky môžu byť oveľa tenšie.

Teraz vedci vytvorili šošovku s hrúbkou len 0,6 nanometra čiže iba tri atómy. Vďaka tomu ide o najtenšiu šošovku, aká bola kedy skonštruovaná, čím prekonala predchádzajúcu rekordnú šošovku z roku 2016, ktorá bola 10-krát hrubšia (6,3 nm). Nová šošovka sa skladá zo sústredných prstencov disulfidu volfrámu, ktoré selektívne zaostrujú dopadajúce červené svetlo a opätovne ho vyžarujú do ohniska vzdialeného 1 mm, pričom ostatné vlnové dĺžky prechádzajú bez ovplyvnenia.

Táto tenká šošovka má potenciálne využitie napríklad v okuliaroch na rozšírenú realitu. Vedci plánujú preskúmať využitie tejto technológie na vytvorenie zložitejších povlakov aktivovaných malými elektrickými impulzmi. Štúdia bola uverejnená v časopise Nano Letters.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať