Tepelná pasca využívajúca slnko dokáže ohriať oceľ na 1000 °C
Výskumníci z ETH Zürich vo Švajčiarsku vyvinuli novú technológiu tepelnej pasce, ktorá využíva slnečné žiarenie na ohrev materiálov v priemyselných procesoch, ako je výroba cementu a ocele. Práve tieto priemyselné odvetvia sú hlavnými prispievateľmi ku globálnym emisiám CO2, preto je veľmi dôležité nájsť udržateľné spôsoby ich výroby. Článok bol publikovaný v časopise Device.
Tepelná pasca vyrobená z polopriehľadnej tyče zo syntetického kremeňa a nepriehľadného keramického absorbéra, ktorý účinne prevádza slnečné žiarenie na teplo, dokázala pomocou slnečnej energie dosiahnuť teplotu 1050 stupňov Celzia. Teplota kremennej tyče sa pri tom udržala „iba“ na 600 °C. Na porovnanie, predchádzajúci výskum preukázal účinok tepelnej pasce len do 170 °C.
Tento prelomový experiment preukázal účinky materiálu na zachytávanie tepla a jeho potenciál pre reálne aplikácie. Výskumníci tiež zistili, že solárny prijímač obalený kremeňom mal oveľa vyššiu účinnosť v porovnaní s netieneným prijímačom. To znamená, že dosiahol vyššie teploty s menším vstupom žiarenia a lepšie udržiaval určitú teplotu.
Zatiaľ čo netienený prijímač mal pri teplote 1200 stupňov Celzia účinnosť len 40 %, tepelná pasca z kremeňa fungovala so 70 % účinnosťou. Využívaním slnečnej energie namiesto uhlia a ropy by tieto vysokoteplotné solárne zariadenia mohli dekarbonizovať betónový a oceliarsky priemysel. Táto technológia je v súčasnosti v štádiu overenia konceptu, ale ponúka nádej na udržateľnejšiu budúcnosť.
Zdroj: popularmechanics.com.