Nanočastice zvnútra zahrievajú a ničia rakovinové bunky
Vedecký tím vo Veľkej Británii preukázal, že drobné nanočastice možno s pomocou laserového svetla adaptovať na riešenie mezoteliómu, ťažko liečiteľného karcinómu spôsobeného expozíciou azbestu. Výskumníci z univerzít v Cambridgei a Leedse využívajú nanočastice vyrobené zo zlata, ktoré sa už ukázali ako veľmi sľubné, pokiaľ ide o cielenú liečbu rakoviny, často prostredníctvom schopnosti infiltrovať bunky a zahrievať ich, aby sa zničili.
Zlaté nanočastice opisované v novej štúdii sú malé valčeky, ktoré majú iba jednu tisícinu šírky ľudského vlasu. Podobajú sa projektilom a vznikajú ukladaním zlata na strieborné nanodrôtiky pri izbovej teplote. Hromadenie zlata na povrchu spôsobuje rozpúšťanie striebra, čím vzniká dutá zlatá trubička. Ladením tohto procesu môžu vedci upravovať fyzikálne vlastnosti trubíc, ako je hrúbka steny a zloženie, čo zase mení spôsob, ako reagujú na rôzne vlnové dĺžky svetla.
Tím našiel konkrétny dizajn, ktorý bol úspešný pri riešení problému mezoteliómových bunie ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH