Našli spôsob aby sa alkohol pri pití nedostal do krvného obehu
Alkohol sa bežne dostáva do krvného obehu cez sliznice, ktoré pokrývajú vnútro žalúdka a čriev. Potom postupuje do pečene, kde sa najprv metabolizuje na toxickú chemickú zlúčeninu známu ako acetaldehyd a potom na relatívne neškodnú kyselinu octovú. Hoci sa acetaldehyd premieňa na kyselinu octovú pomerne rýchlo, stále môže spôsobiť veľké škody na pečeni a iných orgánoch.
Nový experimentálny gél, ktorý vyvinuli vedci zo švajčiarskej univerzity ETH v Zürichu, údajne pomáha zabrániť vniknutiu alkoholu do krvného obehu a poškodeniu pečene. Gél pozostáva z glukózy, nanočastíc zlata a nanovlákien odvodených zo srvátkového proteínu pokrytých atómami železa a môže sa konzumovať pred pitím, počas pitia alebo krátko po ňom, aby bol prítomný, kým je alkohol ešte v črevnom trakte.
Našťastie sa samotný gél trávi pomerne pomaly, takže zostáva v trakte dostatočne dlho na to, aby splnil svoju úlohu. Tú začína glukóza a častice zlata, ktoré spolu reagujú v tele a produkujú peroxid vodíka. Peroxid vodíka zase spúšťa sériu enzymatických reakcií, podporovaných atómami železa, ktoré premieňajú akýkoľvek prítomný alkohol priamo na kyselinu octovú. Stáva sa to skôr, ako sa alkohol dostane do krvného obehu.
V laboratórnych testoch bol gél profylakticky podávaný myšiam, ktoré dostali jednu dávku alkoholu. V priebehu 30 minút hladina alkoholu v krvi týchto myší klesla o 40 % v porovnaní s kontrolnou skupinou, ktorá nedostala gél. Po piatich hodinách sa toto číslo vyšplhalo na 56 %. Takisto sa zistilo, že liečené myši mali vo svojich organizmoch menej acetaldehydu a navyše vykazovali oveľa menej stresu v pečeni. Teraz sa plánujú pokusy na ľuďoch. Článok o výskume bol nedávno publikovaný v časopise Nature Nanotechnology.
Zdroj: newatlas.com.
Zobrazit Galériu