Našli spôsob na rýchlu výrobu diamantov
Prírodným diamantom trvá miliardy rokov, kým sa vytvoria pri extrémnych tlakoch a teplotách hlboko pod zemou. Syntetické formy síce možno vyrobiť oveľa rýchlejšie, ale zvyčajne si takisto vyžadujú intenzívny tlak po dobu niekoľkých týždňov. Výskumníci z Inštitútu pre základnú vedu v Južnej Kórei vyvinuli novú metódu, ktorá dokáže vyrobiť umelé diamanty len za niekoľko minút. Ich technika zahŕňa použitie zmesi tekutých kovov a znižuje potrebný tlak na jednu atmosféru.
Tím sa domnieva, že tento proces možno rozšíriť na výrobu syntetických diamantov vo veľkom rozsahu. Predchádzajúce metódy používali roztavený sulfid železa a tlak 5 – 6 gigapascalov. Výskumníci dosiahli toto zníženie tlaku použitím gália, železa, niklu a kremíka v špeciálne zostavenom vákuovom systéme. Na mieru vyrobený vákuový systém bol zabudovaný vnútri grafitového puzdra na veľmi rýchle zahriatie a následné ochladenie kovu, zatiaľ čo bol vystavený kombinácii metánu a vodíka.
Atómy uhlíka z metánu sa rozšírili do roztaveného kovu a pôsobili ako semená na rast diamantu. Už po 15 minútach sa z tekutého kovu tesne pod povrchom vytlačili malé úlomky diamantových kryštálov, pričom za dve a pol hodiny expozície sa vytvorila súvislá diamantová vrstva.
Koncentrácia uhlíka sa síce znížila v hĺbke niekoľkých stoviek nanometrov, ale výskumníci veria, že proces sa dá zlepšiť úpravami. Nová technika by mohla spôsobiť revolúciu vo výrobe syntetických diamantov, ktorá je v súčasnosti časovo náročná a vyžaduje si vysoký tlak. Výskum bol publikovaný v časopise Nature.
Zdroj: sciencealert.com.
Zobrazit Galériu