Nenoste slúchadlá celý deň – aj uši potrebujú dýchať
Predaje bezdrôtových slúchadiel sú na vzostupe, len Apple predal v roku 2020 odhadom 100 miliónov súprav slúchadiel AirPods. A ak slúchadlo nie je káblom pripojené k telefónu alebo inému zariadeniu, pravdepodobne ho budeme nosiť dlhšie. Ibaže čo sa stane s našimi ušami, keď nosíme slúchadlá? Hoci sú bezdrôtové slúchadlá na trhu pomerne krátky čas, existuje veľké množstvo výskumov, ktoré skúmajú dlhodobé používanie načúvacích prístrojov, ktoré majú v mnohých prípadoch podobný mechanizmus.
Z týchto výskumov vyplýva, že dlhodobé používanie zariadení do uší môže spôsobiť problémy s ušným mazom. Produkcia ušného mazu (známeho aj ako cerumen) je normálny proces u ľudí a mnohých ďalších cicavcov. V blízkosti otvoru zvukovodu by mal byť vždy tenký povlak mazu. Ide o vodotesný a ochranný sekrét, ktorý pôsobí na zvlhčenie pokožky vonkajšieho zvukovodu, zabraňuje infekcii a vytvára bariéru pre hmyz, baktérie a vodu.
Vlhký ušný maz je hnedý a lepkavý, zatiaľ čo suchý typ je skôr biely. Ušný ma ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Zobrazit Galériu
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH