S_1124_Flexcam Advertisement S_1124_Flexcam S_1124_Flexcam Advertisement

RECENZIA: Nikon 1 AW1 v používateľskom teste

0

» Téma fotografovania je medzi používateľmi stále aktuálnejšia. Problém však často spôsobuje správny výber fotoaparátu.  Nesprávne rozhodnutie neraz pramení z toho, že používateľ nevie, čo môže od daného modelu či kategórie očakávať, prípadne sa mu zdá nákup vyspelejšej techniky nad jeho sily a bojí sa, že by mu robilo ťažkosti ovládanie. Keď sa k tomu ešte pridá dobrá rada rôznych „akoby“ odborníkov, skončí s drahou a ťažkou zrkadlovkou, ktorá sa mu na dovolenku nechce nosiť, alebo naopak, s najlacnejším kompaktom, ktorého kvalita výstupov ho zase neuspokojuje. Aby sme rozptýlili mýty o náročnosti ovládania, rozhodli sme sa dať fotoaparát do ruky bežným používateľom, ktorí nikdy nič vážnejšie nefotili a nepoužívali žiadnu bezzrkadlovku. Táto kategória patrí k zlatému stredu, rozmerovo je na dovolenku prijateľná, poskytuje kvalitné výstupy a jednoducho sa ovláda. Vybrali sme bezzrkadlovku s výmennými objektívmi, ktorá má 1" snímač. Ponúka veľa kreatívnych režimov a manuálne ovládanie. Zvolili sme model Nikon 1 AW1. Ten na trhu nie je nijaký nováčik, ideálne sa však hodí na dovolenku k moru. Ako jediná bezzrkadlovka je totiž vodotesný a umožňuje ponorenie až do hĺbky 15 metrov.

Technika

Nikon 1 AW1 mal svoju premiéru už pred tromi rokmi. Dodnes však v tejto kategórii nemá žiadneho porovnateľného konkurenta. Prístroj je pri použití vodotesných objektívov z radu 1 NIKKOR AW vodotesný do hĺbky 15 metrov, odolný proti otrasom a pádom z výšky do 2 metrov, odolný proti mrazom do –10 °C a chránený pred prachom. Udávaný stupeň ochrany proti vode je IPX8 a proti prachu IP6X. Využíva hybridný zaostrovací systém s fázovou detekciou na rýchle akcie a detekciou kontrastu na zachytenie jemných detailov. Senzor CMOS formátu CX (1") ponúka 14,2-megapixelové rozlíšenie a rozsah citlivosti až do ISO 6400. Duálny systém spracovania obrazu EXPEED 3A umožňuje rýchle sériové snímanie až 15 snímok za sekundu s automatickým zaostrením a 60 snímok za sekundu pri automatickom zaostrení s pevným bodom. Na test sme mali k dispozícii špecializovaný transfokátorový vodotesný objektív 1 NIKKOR AW 11–27.5mm f/3.5–5.6 s ekvivalentným rozsahom k 35 mm políčku 29 – 74 mm. Vzhľadom na to, že ide o cestovateľský fotoaparát, ­nájdete vo výbave prijímač ­systému GPS a GLONASS zaznamenávajúci vašu polohu do informácií v EXIF ku každej snímke, duálny výškomer/hĺbkomer a elektronický kompas. Na displeji si môžete ­nechať zobraziť virtuálny horizont na jedno­duchšie narovnanie fotoaparátu pri fotení. Pri fotografovaní môžete využívať režimy snímania P, S, A alebo M a získať tak úplnú kontrolu nad všetkými parametrami. Ovládanie fotoaparátu je veľmi zaujímavé a nápadité. Výrobca myslel na to, že keď sa s fotoaparátom ponárate, je komplikované mokrými rukami otáčať klasickým otočným voličom. Voľba režimu je preto riešená unikátne. Po stlačení tlačidla sa vám zo stredu displeja spustí akási olovnica a vy naklonením fotoaparátu nastavíte požadovaný režim. Toto ovládanie je jednoduché a veľmi návykové. Ak si niečo nastavíte zle a potrebujete rýchlo fotiť, stačí fotoaparát podržať rovno a stlačiť toto tlačidlo, nastaví sa automatika. Ostatné ovládanie je zverené tlačidlám a 4-smerovému kurzorovému krížu s potvrdzovaním. V ponuke nájdete množstvo rôznych scénických a kreatívnych režimov, postihujúcich azda všetky možné situácie vrátane niekoľkých na fotenie pod vodou, takže manuálne ovládanie využijete iba pri nejakých špecialitách. Vo výbave nechýba blesk. Snímky vo formáte RAW alebo JPEG a videá 1080p 30 fps sa ukladajú na kartu SD. Tá je umiestnená zospodu vpravo spolu s akumulátorom. Na ľavej strane sú pod krytkou konektory mini USB a mini HDMI. Obe krytky sú vodotesné s dvojitým uzamykaním, aby nedošlo napríklad vo vode k náhodnému otvoreniu. Fotoaparát je kompatibilný s množstvom objektívov z radu 1 NIKKOR, vodotesný je však okrem testovaného iba pevný 1 NIKKOR AW 10 mm f/2,8 s ekvivalentným ohniskom k 35 mm filmu 27 mm.

Skúsenosti cestovateľov

Po návrate z potuliek po Thajsku sme našich cestovateľov Petra a Zuzku, samozrejme, vyspovedali, aby nám prezradili svoje dojmy a úskalia cestovania s týmto prístrojom. Tu je názor priamo z prvej ruky: „Fotoaparát nám vyhovoval hlavne zo stránky používateľskej prívetivosti. Ovládanie nakláňaním prístroja je veľmi intuitívne a zábavné. So základnými funkciami sme sa oboznámili veľmi rýchlo, a keďže sme mali dostatok času, skúšali sme aj trošku experimentovať. Veľmi sme ocenili, že je prístroj odolný proti prachu a vode a že sa s ním možno aj ponárať. Žiaľ, na miestach, kde sme sa pohybovali, nebola dostatočne čistá voda na fotografovanie pod vodou. V súvislosti s fotografovaním vo vode sme zažili viacero vtipných príhod, keď sa nás ľudia pri vstupe s fotoaparátom do vody snažili zastaviť, aby sme si nezničili drahú techniku. Museli sme im potom vysvetľovať, že je to v poriadku, že je fotoaparát vodotesný.

Potešilo nás veľké množstvo funkcií, ktoré prístroj má, a hlavne to, že sme nič nemuseli nastavovať ručne. Veľmi dobre a rýchlo pracovalo zaostrenie. V podstate sa nám ani nestalo, že by sme niektorú fotku priniesli neostrú. Batéria bezpečne vydržala celý deň. Aj keď sme čakali väčšiu výdrž, nakoniec sme zistili, že nám to stačí. Trošku nám chýbalo Wi-Fi na prenos snímok do mobilu. Vyriešili sme to externou čítačkou kariet, pripojenou k mobilu. V tejto súvis­losti sme ocenili, že po každej manipulácii s vodotesnými krytkami alebo objektívom nás prístroj na displeji upozornil, aby sme zaistenie krytiek skontrolovali. Displej má v silnom slnku slabší jas, hodil by sa hľadáčik, vďaka veľmi dobre fungujúcim automatikám to však nebol taký problém. Priateľka mala problém pri fotení nájsť tlačidlo spúšte a vždy neomylne spustila záznam videa . Tlačidlá sú na vrchnej strane a obe dosť veľké, aby ich bolo možné ovládať po hmate, a tak sa dajú pri nepozornosti zameniť. Jediný menší problém, ktorý sme zaznamenali, bol ten, že sa nám pri vyjdení z vody pri dlhšom pobyte orosila šošovka objektívu. Museli sme asi 15 minút počkať, než orosenie zmizne. Je však pravda, že počas dovolenky vládli horúčavy presahujúce 36 °C. Keby sme mali fotoaparát ohodnotiť, musíme konštatovať, že sa nám veľmi páčil a na najbližšiu dovolenku pouvažujeme o jeho kúpe.“

PARAMETRE:

Model: Nikon 1 AW1
Snímač: CMOS 13,2 mm × 8,8 mm (formát Nikon CX), 14,2 Mpx
Displej: 3" LCD TFT, 921 000 bodov
Zaostrovanie: 135 zaostrovacích polí, 73 stredových oblastí s fázovou detekciou, 41 zaostrovacích oblastí s detekciou kontrastu
Rozsah exp. časov: 30 s – 1/16 000 s, Bulb asi 2 min
Formát súborov: NEF (RAW) 12 bitov s bezstratovou kompresiou, JPEG
Médiá: SDHC, SDXC
Vstavaný blesk: 5 m pri ISO 100
Senzory: GPS/GLONASS, výškomer (-500 až + 4500 m), hĺbkomer (0 – 20 m), kompas
Odolnosť: (IPX8) ponorenie 15 m/ 60 min, otrasy, prach (IP6X), teplota -10 °C až + 40 °C, 0 °C až +40 °C vo vode
Cena: 670 EUR

A ako Peter a Zuzka hodnotia Nikon 1 AW1:

+ Jednoduchá obsluha, veľa funkcií, rýchle a presné zaostrovanie, vodotesnosť
- Displej by mohol byť jasnejší, pri extrémnych zmenách teplôt sa rosí objektív

HODNOTENIE:

Výkon: 90 %
Výbava: 100 %
Ovládanie: 90 %
Vyhotovenie:  100 %
Celkovo: 90 %

VERDIKT:

Myslíme, že táto používateľská recenzia najlepšie vystihuje snahu výrobcov o čo najjednoduchšie ovládanie. Nikon v tomto smere vykonal veľa dobrej práce, a tak si dnes môžete dopriať z vašich dovoleniek naozaj kvalitné obrázky bez strachu z ovládania. Nikon 1 AW1 je dodnes jediná vodotesná bezzrkadlovka na trhu, vďaka použitiu 1" snímača obstojí aj v horších svetelných podmienkach. Vynikajúci je hybridný systém zaostrovania, ktorý zabezpečí rýchle a presné zaostrenie. Potešiteľná je dnes aj cena. Testovanú zostavu dnes kúpite za 670 eur, čo vzhľadom na vlastnosti a kvalitu považujeme za zaujímavú cenu.

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články
Nikon

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať