ACER_112024 ACER_112024 ACER_112024

Nikon D7200

0

Boj v segmente výkonných zrkadloviek menšieho formátu APS-C (teda so snímačom veľkosti 24 × 16 mm) sa v poslednom čase poriadne priostruje. Po výbornom modeli Canon EOS 7D Mark II, ktorý jasne sedí na tróne kráľa športových fotoaparátov, sa nám konečne dostáva do rúk aj nástupca dvojročného najvyššieho modelu zrkadloviek APS-C Nikon.

Opäť cieli na čo najvyššiu obrazovú kvalitu a mieri tak skôr na iného používateľa než superrýchly Canon. Opäť badať snahu o čo najvyššiu ostrosť záberu, takže na snímači nenájdete AA filter. Po tom, čo D71000 využíval snímač od firmy Toshiba (a my sme ho mylne považovali celý čas za Sony), sa týmto modelom Nikon vracia k svojmu overenému snímaču od Sony (alebo k jeho veľmi zľahka zlepšenej verzii), ktorý nájdete vo väčšine jeho aktuálnych zrkadloviek.

Aj keď spoločnosť Nikon tieto údaje o snímačoch neuvádza ani nekomentuje, všetky fakty ukazujú, že je to takto, čo je skvelá správa. Znamená to obrovský dynamický rozsah skombinovaný s výborným výkonom v slabom svetle. Inak povedané, už pred prvou fotografiou sme vedeli, že tento model bude excelovať v náročných svetelných podmienkach, či už príliš kontrastných, alebo slabo osvetlených.

V zlom svetle mu pomáha aj nový zaostrovací systém, ktorý patrí k vôbec najlepším na trhu. Podobný nájdete len vo full frame modeli Nikon D750, v ktorého recenzii sme si zaostrovanie nevedeli dostatočne vynachváliť. Aj D7200 vie zaostriť v noci pri takmer úplnej tme (v -3 EV) a toto platí pre všetky zaostrovacie body. Tých by ste v hľadáčiku napočítali 51, z toho 15 je citlivých v oboch orientáciách. D7200 nemá taký prepracovaný systém detekcie tváre, ako nájdete v D750, ale vďaka výbornému udržiavaniu zaostrenia na subjekte nám táto funkcia až tak nechýbala. Výborne funguje aj zaostrovací režim AF-A, ktorý správne posúdi, kedy sa subjekt rozhodne pohybovať, takže treba spustiť kontinuálne ostrenie a 3D stopovanie subjektu.

Ostrenie však nie je jediné, čo sa zrýchlilo. Nový procesor znamená svižnejšie spracúvanie snímok a celkové reakcie fotoaparátu. Rýchlosť sekvenčného snímania je 6 FPS a fotoaparát si ju udrží dlhší čas vďaka podstatne zväčšenej vyrovnávacej pamäti, ktorá teraz udrží 18 snímok RAW (14-bit. komprimovaných) alebo 150 JPEG. Kvalita výstupných súborov je úžasná aj pri ISO do výšky 12 800. Pri prekročení ISO 6400 odporúčame fotiť do RAW, charakter šumu totiž nie je nepríjemný a v postprodukcii možno vyvolať obrázky JPG podľa svojej chuti o niečo lepšie, než to robí interne fotoaparát. Maximum citlivosti ISO je na hodnote 25 600, no v prípade akútnej potreby sa dajú použiť čiernobiele režimy ISO 51 200 alebo 102 400.

D7200_back mensi.jpg

Mnoho fotografických nadšencov iste poteší správa, že Nikon nič nemenil na ovládaní a vyhotovení tela. Kto si zvykol na veľmi podarené riešenia predchádzajúceho modelu, bude pri tomto ako doma. Pribudlo však niekoľko nových funkcií, z ktorých teoreticky sľubne znie konektivita Wi-Fi s možnosťou párovania cez NFC. Teda by malo stačiť priložiť smartfón k fotoaparátu a vzápätí by mali byť spojené a na telefóne by ste mali vidieť aplikáciu s možnosťou diaľkového ovládania alebo sťahovania fotiek. Nejako sme však na spárovanie vždy potrebovali viacero pokusov.

Z niektorých parametrov sme trošku sklamaní. To, že je obrazovka pevne ukotvená bez možnosti vyklápania, je ešte pochopiteľné, telo je tak odolnejšie proti pádom a hlavne vplyvom počasia. D7200 je z horčíkovej zliatiny a môžete ho používať v daždi, snežení aj v piesočnej búrke. Bolo by však fajn, keby všetky takéto drahé aparáty začali konečne používať dotykové obrazovky, ktoré sú podstatne príjemnejšie na používanie, špeciálne pri prehliadaní nafotených obrázkov. Je veľmi pohodlné mať možnosť jednoduchými gestami približovať zábery a presúvať sa v nich ako na mobile.

V kútiku duše sme si dovolili dúfať aj v lepšie možnosti videozáznamu. Lenže žiadne 4K sa nekoná, nakrúcať môžete maximálne v 1080/60p a aj to vám oreže snímač na výrez s faktorom 1,3. To z neho v podstate urobí snímač M43 a dosť vám natiahne ohniská objektívov. Pochvalu si zaslúži aspoň pridanie režimu FLAT videa, čo je niečo ako mód RAW, ktorý vám dá v postprodukcii viac slobody.

Nikon D7200 je skrátka určený hlavne na fotenie a robí v tom skvelú prácu. Výborne sa ovláda, je rýchly, presný v ostrení, odolný… a hlavne produkuje úžasné fotografie. V automatike spoľahlivo vyvolané JPEG a pri fotení RAW vám dá možnosť vytiahnuť si aj najtmavšie časti záberov v postprodukcii do farebných detailov bez rušivého šumu. V tomto prekonáva 7D Mk II, ktorý aj naďalej ostáva kráľom rýchlosti, takže by sme ho preferovali na fotenie akcie (divých zvierat či športu), na ostatné by sme však uprednostnili Nikon D7200. Ideálne s podareným verzatilným objektívom 18-105 AF-S DX VR.

Parametre:

  • Snímač APS-C 24 Mpx (6000 × 4000 px)
  • Procesor Expeed 4, ISO 100 ÷ 25600
  • 3,2" pevná obrazovka s 1,2 miliónmi bodov
  • Zaostrovanie Multi-CAM 3500DX II s 51 bodmi
  • Hľadáčik so 100 % pokrytím, pentaprisma
  • Uzávierka 1/8000 ÷ 30 sek., 6 FPS
  • 1080p 60/50p videozáznam
  • Wi-Fi + NFC, voliteľne GPS
  • 675 gramov, výdrž 1110 záberov
  • Zapožičal: Nikon
  • Cena: 1099 EUR (samotné telo); 1299 EUR (vrátane objektívu 18-105 AF-S DX VR)

 

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať