S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

Nokia Lumia pre každého

Archív NXT
0

Testovali sme tri smartfóny Nokia Lumia, určené pre rôznych používateľov. Ceny aj funkcie, ale aj dizajn a použiteľnosť sú pekne odstupňované. Prihovárame sa za najpokročilejší model, no je pravda, že výberom najlacnejšieho modelu takisto neurobíte chybu. Je určený práve používateľom hľadajúcim lacný smartfón s dobrou výbavou a pomerom cena/využiteľnosť.

Aktualizácie pre Windows Phone

Microsoft vydal pre svoj mobilný operačný systém dve významné aktualizácie. Vďaka tomu sa zariadenia priblížili možnostiam pokročilejších telefónov na ostatných platformách.

Cyan je aktualizácia pre WP 8/8.1 a okrem iného podporuje práve tretí stĺpec dlaždíc na úvodnej obrazovke. Vyskúšali sme túto možnosť na zariadeniach s rôznymi rozlíšeniami displeja a všade ide o veľmi dobre použiteľnú funkciu. Nehľadiac na to, že pri väčšine podporovaných aplikácií je podporovaná zmena v troch veľkostiach dlaždíc. Okrem toho si môžete dať ako pozadie vlastný obrázok, a nielen farebnú schému. Grafika obrázka sa prelína všetkými dlaždicami. Pohybom zhora nadol na hornej časti displeja sa zobrazí Action Center. Nájdete tu klávesové skratky k sieťovým pripojeniam, vytvoreniu routera z mobilu a aj k nastaveniu jasu a pod. Dlaždice na tomto výsuvnom paneli sa dajú prispôsobiť. Používatelia pri aktualizácii Cyan ocenia aj funkciu Wi-Fi Sense, s ktorou prišli iní výrobcovia na Androide už pred pár rokmi. Tá podľa polohy zapína Wi-Fi a pripojí sa na uložené siete. Toto výrazne šetrí kapacitu akumulátora. A spomenieme ešte drobnosť, ako je Word Flow. Pre iných je to Swipe, teda písanie ťahaním prsta po klávesoch, z ktorých sa skladá výsledné slovo. Klasické hľadanie bolo premiestnené do lišty Bing. Nezáleží už na tom, či hľadáte na webe alebo v telefóne. Aj tu vidno spojitosť s klasickým desktopovým systémom Microsoft Windows 8.1. Táto aktualizácia sa týka aj špecializovaných aplikácií ako Nokia Camera, Creative Studio 6 (nové filter, zooming priamo z aplikácie Camera Roll) alebo Storyteller.


Ukážka písania s funkciou Word Flow na platforme Windows Phone

Druhý zásadný balíček aktualizácií je Denim. Cortana stále nie je dostupná v európskych krajinách, no podpora digitálnej asistentky sa rozrastá o beta verziu pre Čínu. Extra novinka, ktorú však opäť dlhé roky poznajú na ostatných platformách, je združovanie dlaždíc do jednej hlavnej. Aj v takomto zoskupení sú dlaždice „živé". Zmena sa dotkla aj SMS správ, dajú sa kopírovať a postupovať ďalej alebo odstraňovať lepšie ako v predošlých verziách. Dôraz sa aj v tomto prípade kládol na zariadenia Nokia a aktualizáciu aplikácií na prácu s kamerou a fotoaparátom.

tab.jpg

Parametre telefónov a výsledky benchmarkov testovaných smartfónov

Nokia Lumia 530

Nokia-Lumia-530-hero-jpg.jpg

Model s označením 530 je jasne dimenzovaný do kategórie low-end. Nebyť vaničkového systému zadného krytu, najmä však jeho veľkého zaoblenia, nemali by sme k vyhotoveniu výhrady. Snahou je zaujať mladých, aj preto je model dostupný v niekoľkých žiarivých farebných variantoch krytov. Ovládanie je nezmenené, a teda na pravej hrane sú tlačidlá na úpravu hlasitosti a vypnutie displeja, horná hrana má audiokonektor, spodná konektor microUSB. Fotoaparát na zadnej strane si musí vystačiť bez LED blesku. Ten výrobca do tejto cenovej hladiny nepridával. Systém WP 8.1 je poháňaný štvorjadrovým procesorom s frekvenciou 1,2 GHz. V tomto prostredí je to úplne postačujúce. Aj kapacita RAM na hodnote 512 MB sa môže zdať primalá, no tu sa s ňou dá pracovať. Základné 4 GB pamäte vo forme úložného priestoru bude treba rozšíriť, pričom tu bol výrobca poriadne štedrý. Aj do základného modelu svojho radu Lumia integroval čítačku na karty microSDXC do 128 GB. Telefón má aktualizáciu Cyan, vďaka ktorej môžete na obrazovku dlaždíc pridať ďalší stĺpec. Aj na menšom rozlíšení budú vyzerať dobre, a hoci nie každému dlaždice vyhovujú, my ho hodnotíme ako podarený. Práve z praktického pohľadu pre rôzne kategórie telefónov. Takisto sme ocenili Bluetooth v4 a vysokú výdrž. Kto nerád neustále nabíja telefón, nebude mať s Lumiou 530 žiadny problém.

Hodnotenie

+ Cena, rýchlosť systému, off-line mapy, aktualizácia Cyan

- Hrúbka, fotoaparát bez blesku

Cena: 89 EUR

Nokia Lumia 630 Dual

Lumia-630.jpg

Tento model je rozmerovo väčší, no zároveň aj tenší. Zadný kryt je menej oblý a prejavujú sa na ňom ostrejšie skosenia. Ovládanie a rozmiestnenie prvkov je identické ako pri ostatných telefónoch Lumia novšej série. Tu však ešte stále chýba tlačidlo fotoaparátu. Fotiť treba cez dotykové tlačidlo na displeji, navyše absentuje aj LED blesk. Za cenu nad 100 eur tu už mohol byť, minimálne ako doplnok, veď ho mnohí používajú aj ako svietidlo. Treba však dodať, že telefónom sa dá rozumne fotiť pri dennom osvetlení. Fotografie neboli výrazne zašumené ani rozmazané. Chce to len trpezlivosť pri zaostrovaní. Aktualizácia Cyan pridáva zaujímavé funkcie navyše a my hodnotíme pozitívne toto rozšírenie. Vcelku sa telefón dobre drží v ruke a jeho používanie je príjemné. V tomto prípade ide o dual SIM model na dve karty micro SIM. Všetky rozširujúce karty sa vkladajú pod zadný kryt. Zaujímavé je, že pri výbere pamäťovej karty treba vybrať akumulátor, pri SIM 2 to nie je potrebné. Viac by sme ocenili opačné umiestnenie, a teda odobratie akumulátora skôr pri výmene SIM ako pamäťovej karty. Procesor aj kapacita RAM sú rovnaké ako pri najlacnejšom smartfóne v našom teste, zvýšila sa však kapacita úložného priestoru na 8 GB. Aj tu sa dá rozšíriť o 128 GB a samozrejmé sú všetky natívne aplikácie a výhody od Nokie. Napríklad aj off-line mapy s navigáciou. Uhlopriečka displeja s veľkosťou 4,5" je vhodná už aj na používanie kancelárskeho balíka Microsoft Office. Využiť môžete prehliadanie aj vytváranie dokumentov, a to s priamym napojením na OneDrive. Silná stránka je opäť výdrž, pričom telefón je vhodný aj pre športovcov. Aplikácia LifeTracker Pro+ je stavaná tak, aby zaznamenávala denné aktivity so zanedbateľným dosahom na akumulátor.

Hodnotenie

+ Držanie v ruke, rýchlosť systému, uhlopriečka displeja, výdrž

- Fotoaparát bez blesku

Cena: 129 EUR

Nokia Lumia 730 Dual

Tip redakcie - cena, výdrž akumulátora

1.jpg82d79450-b74f-4740-8538-f53014b730f0Original.jpg

Azda najkrajšia Lumia z nášho testu je zároveň aj najštíhlejšia. Jemné oblé zakončenia hrán sa ponášajú na klasické Lumie od Nokie, ktoré sú stále viditeľné vo vyšších cenových reláciách. Zároveň je to model, ktorý sa nám najlepšie držal v ruke. Je to však telefón zaradený do strednej triedy a takisto tu je podpora dvoch micro SIM kariet a možnosť rozšírenia základnej 8 GB pamäte o 128 GB pomocou pamäťovej karty. Výrobca použil rovnaký systém vkladania karty microSD ako inde, teda treba odňať akumulátor, čo pri SIM 2 nemusíte robiť.

Displej je po hranách mierne zaoblený, nejde však už o zobrazovaciu plochu. Každopádne takéto ukončenie displeja sme si vždy na Lumiách pochvaľovali a oceňujeme, že v tomto smere sa nič nemení. Používateľ dostáva to, na čo je zvyknutý, obzvlášť pri modeli 730. Tlačidlá na ovládanie systému sú už súčasťou displeja. Oproti ich klasickému umiestneniu pod displejom je to viac otázka zvyku. V rámci systému sa nám páčilo, že sa panel tlačidiel zobrazuje, až keď používateľ potiahne prstom v dolnej časti obrazovky smerom nahor. Takisto sa automaticky skrýva, a to nielen pri celoobrazovkových aplikáciách. Stále je tu možnosť ponechať ho trvale zapnutý, podobne ako napríklad na telefónoch so systémom Android.

Zadná strana má 6,7 Mpx fotoaparát, tentoraz už aj s LED bleskom. Určite sa dá použiť na fotografovanie. Zaostrovanie je presné a rýchle. Tu vidieť jednak pomoc pri zaostrení s LED a aj kvalitnejšiu optiku. Videá možno nakrúcať aj vo full HD pri plnom snímkovaní. Telefón využijete veľmi dobre aj ako čítačku kníh, prípadne na prácu s kancelárskymi dokumentmi. Na 4,7" HD displeji sa dajú dokumenty veľmi dobre prezerať, zvládnete aj jednoduchšie úpravy. Špecialitou je výdrž. Lumia 730 je vhodná pre všetkých, ktorým neustále nabíjanie smartfónov prekáža. V pohotovostnom režime vydrží viac ako tri týždne. Aj preto je to vhodný smartfón pre tých, ktorí často cestujú.

Hodnotenie

+ Dizajn a displej, cena, výdrž akumulátora, komfortné používanie smartfónu, fotografovanie

- Žiadne podstatné

Cena: 229 EUR

Verdikt

Všetky telefóny v teste majú veľmi dlhú výdrž akumulátora, sú svižné, aj keď sa líšia technickým parametrami a najmä kapacitou RAM. Pokiaľ ide o výkon, je vyrovnaný, čo potvrdzujú aj naše benchmarkové testy. Nokia Lumia 530 je smartfón pre používateľov, ktorí s touto kategóriou začínajú a nechcú veľký mobil, ale niečo šikovné do ruky. Ocenia takisto možnosti inštalácie aplikácií. Nokia Lumia 630 Dual je telefón na dve SIM karty. Má väčšiu uhlopriečku displeja, je tenší a lepšie sa s ním pracuje. Ani tu však ešte nie je LED blesk k fotoaparátu. Tento model v cenovom strede nášho porovnávacieho testu sa dá už celkom dobre použiť aj na čítanie dokumentov alebo aj elektronických kníh. Nokia Lumia 730 Dual od nás dostal ocenenie Tip redakcie. Je to síce už drahší telefón, no má aj LED blesk, vďaka čomu vyzerajú aj fotografie podstatne lepšie. Chválime aj rýchle zaostrovanie. HD rozlíšenie displeja prispieva k celkovému komfortu, najmä pri čítaní textov. Tenký vzhľad z neho robí veľmi dobre použiteľný telefón. Je vhodný aj na hry a na pozeranie filmov.

Telefóny do testu zapožičal: Microsoft


Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať