S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

4K monitory na prácu aj hranie

Archív NXT
0

S rozlíšením 4K sa stretávame čoraz častejšie aj v segmente monitorov. Ide o nutnosť alebo prepych?

iiyama ProLite B2888UHSU

iiyama_1.jpg

V predošlom vydaní PC REVUE sme testovali 40-palcový monitor spoločnosti Philips. V jeho prípade sme rozlíšenie 4K ocenili - obrazovka poskytovala dostatok priestoru na pohodlnú prácu so 4 oknami, čo môže byť v niektorých prípadoch užitočná vlastnosť. Hoci boli obrazovky rozmerovo pomerne malé, boli ešte použiteľné.

Funkciu obraz v obraze na štyroch obrazovkách ponúka aj novinka od spoločnosti iiyama. ProLite B2888UHSU je 28-palcový monitor. V tomto prípade je rozdelenie obrazu do 4 okien diskutabilné a nezdalo sa nám natoľko užitočné. Počas testovania sme využívali predelenie na 2 časti.

Rozlíšenie 4K zabezpečuje viditeľne ostrejší obraz. Jeho prínos je otázny - oceníte ho pri prezeraní fotiek vo vysokom rozlíšení a pri používaní niektorých aplikácií. Napríklad Google mapy vyzerajú na tomto monitore úžasne. Samozrejme, 4K nájde využitie aj v hrách, ak to váš počítač utiahne. Z používateľského hľadiska sú však full HD monitory ešte stále postačujúce.

Kvalitu obrazu chválime, páči sa nám vykreslenie kontrastných snímok a vierohodné zobrazenie odtieňov farieb. Skreslenie (niektoré obrazovky majú problémy s tmavými odtieňmi zelenej a modrej farby) sme nezaznamenali. Doplňme parameter dynamického kontrastu 12M:1 a jasu 300 cd/mMonitor využíva panel TN s latenciou 1 ms, čo je hodnota, ktorá osloví najmä hráčov. Niektorí používatelia preferujú na prácu s fotografiami panel IPS, ProLite B2888UHSU radíme do kategórie všestranných monitorov. Veľmi dobre poslúžia na akúkoľvek činnosť, ale nejde o profesionálny panel.

iiyama_2.jpg

Hoci sme boli s používaním monitora spokojní, pripomienky máme k dotykovým ovládacím prvkom. Tie budete používať na zmenu nastavení, výberu režimu atď. Prekáža nám, že iiyama použila dotykové ovládacie prvky. Reagujú pomalšie, takže prvých pár sekúnd si budete zvykať na ovládanie. Dotykové tlačidlá niekedy nereagujú správne, čo situáciu komplikuje. Našťastie s ovládacím panelom asi nebudete pracovať často, takže nejde o výrazný nedostatok.

ProLite B2888UHSU si zaslúži pochvalu za prispôsobiteľný stojan. Upravíte si výšky, natočenie a náklon. V tomto smere nemáme pripomienky, monitor si nastavíte tak, ako potrebujete. Výborná je aj portová výbava - VGA, DVI-D, dvakrát HDMI (v 1.4a a MHL) a dvojica DisplayPortov. Na optimálny používateľský zážitok z UHD rozlíšenia odporúčame použiť DisplayPort. Na monitore nájdete aj dvojicu portov USB 3.0.

iiyama ProLite B2888UHSU je šikovný monitor pre každého, kto hľadá UHD obrazovku. V porovnaní s konkurenciou výraznejšie nevyniká žiadnym parametrom okrem rozlíšenia, ale ani nezaostáva. Rozlíšenie 4K dnes nie je nevyhnutnosť. Je to príjemný bonus, za ktorý si však priplatíte. Cena v porovnaní s konkurenčnými 4K monitormi je dobrá. Monitor pre jeho všestrannosť odporúčame do domácnosti alebo do kancelárie. Pri používaní sme namerali spotrebu 25 W.

Cena: 509 EUR

Zapožičal: iiyama

BenQ RL2755HM

benq_2.jpg

Spoločnosť BenQ je silná v segmente herných monitorov. Prezentovala to pred pár mesiacmi, jej 144 Hz monitor považujeme stále za jednu z najlepších volieb pre náročných hráčov. Nový model RL2755HM bol predstavený na výstave CES 2015 a do redakcie nám doputoval pomerne rýchlo.

Táto obrazovka sa nechváli 144 Hz obnovovacou frekvenciou, má štandardných 60 Hz. 27-palcový panel TN s full HD rozlíšením však ponúka latenciu 1 ms. Niekto by možno ocenil živší panel IPS, ale hráči vyžadujú minimálnu latenciu.

Monitor nás zaujal tým, ako ho výrobca prezentuje. BenQ RL2755HM je určený nielen počítačovým hráčom, ale aj tým, ktorí preferujú konzoly. Zariadenie je preto vybavené dvoma portmi HDMI. K jednému pripojíte počítač, k druhému hernú konzolu. K dispozícii je aj konektor VGA a DVI. Hoci väčšina hráčov preferuje hranie na veľkej televíznej obrazovke, nie je nezvyčajné, ak majú konzolu pripojenú aj k monitoru. Dvojicu portov HDMI teda chválime, na našom súkromnom monitore nám jeden kus niekedy nestačí.

RL2755HM nás príjemne prekvapil drobnými dizajnovými zmenami. Stojan monitora má mierne vyvýšený protišmykový povrch. Ten je určený na odkladanie herných ovládačov. Ide o drobnosť, ktorú ocenia aj počítačoví hráči. Nechýba ani háčik na odkladanie slúchadiel, ktorý je umiestnený na chrbte obrazovky. Hoci má monitor zabudované reproduktory, ich zvuk je skreslený, takže odporúčame používať slúchadlá.

BenQ ponúka aj množstvo prednastavených profilov, ktorých počet je väčší, ako sme zvyknutí. Okrem herných profilov - RTS, FPS, bojové hry - môžete využívať štandardný, filmový režim a fotorežim. Vernosť zobrazenia farieb v štandardnom móde je veľmi dobrá a na bežnú prácu bohato postačuje. Prekvapením sú ďalšie nastavenia, ako je Color Vibrance. Živosť farieb sa prezentuje v podobe silnejších a slabších odtieňov. V kombinácii s ostatnými nastaveniami (jas, teplota farieb) si nastavíte obraz naozaj podľa vlastných preferencií. Ak sa RL2755HM v niečom odlišuje oproti ostatným monitorom s panelom TN, je to práve množstvo dostupných nastavení. Spomeňme ešte možnosť nastaviť si ostrosť obrazu, zlepšené zobrazenie tmavých scén a ďalšie detaily.

BenQ RL2755HM na nás zapôsobil aj napriek tomu, že z hľadiska parametrov v ničom nevyniká. Ale ide o šikovný herný monitor strednej triedy.

Cena: 246 EUR

Zapožičal: BenQ

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať