S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

Nové betónové tehly sú vyrobené zo zbúraných budov a CO₂

0

Nový proces s názvom “systém cirkulácie uhličitanu vápenatého v stavebníctve” (Calcium Carbonate Circulation System for Construction – C4S) prináša revolúciu do stavebného priemyslu tým, že vytvára obnoviteľné betónové tehly s využitím stavebného odpadu a CO2 zo vzduchu. Cieľom tohto inovatívneho prístupu, ktorý vyvinuli výskumníci z Tokijskej univerzity, je znížiť emisie skleníkových plynov, ktoré vznikajú pri tradičných metódach výroby betónu, pri ktorých sa na výrobu vápnika využíva ohrev vápenca.

S_1124 T Gaming Advertisement

Opätovným využitím stavebného odpadu a CO2 na výrobu betónových tehál z uhličitanu vápenatého sa eliminuje potreba ťažby vápenca, ktorý je vyčerpateľným zdrojom. Tehly, ktoré výskumníci vyrobili v roku 2021, boli pôvodne relatívne malé a mali nízku pevnosť v porovnaní s bežnými tehlami.

Vedci však nedávno zobrali betón zo zdemolovanej školskej budovy a rozomleli ho na jemný prášok, ktorý potom v priebehu troch mesiacov zmiešali s CO2, aby vytvorili obnoviteľné betónové tehly. Výsledkom je tlaková tehla, ktorá je dostatočne pevná a veľká na to, aby sa dala použiť pri stavbe domov a chodníkov. Táto udržateľná alternatíva k tradičnému betónu má potenciál výrazne znížiť emisie uhlíka a bojovať proti klimatickým zmenám. Výskum procesu C4S bol uverejnený v časopise Advanced Concrete Technology.

Zdroj: bgr.com.

Zdroj foto: freepik.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať