Novinky a zaujímavosti z MWC 2024
V súvislosti s podujatím Mobile World Congress sa každoročne očakáva predstavenie zaujímavých noviniek, predovšetkým smartfónov, pretože veľa firiem načasovalo premiéry svojich produktov a riešení práve na MWC.
Napriek tomu, že dizajnové a konštrukčné zlepšenia smartfónov aj možnosti fotografovania a filmovania začínajú postupne kulminovať, nové modely aj v tomto ohľade stále dokážu prekvapiť. Prehľad noviniek uvádzame v abecednom poradí a z produktových rodín predstavujeme vlajkové modely.
Honor Magic6 Pro
Honor predstavil nielen nový smartfón Magic6 Pro a notebook MagicBook Pro 16, ale aj filozofiu využitia umelej inteligencie naprieč operačnými systémami. Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 je zárukou vysokého výpočtového aj grafického výkonu. AI funkcie využívajú Qualcomm AI Engine. GPU zároveň poskytuje výnimočné herné zážitky. Smartfón má 6,8-palcový displej s rozlíšením 1280 × 2800 pixelov, jasom 1600 nitov, v špičke dokonca 5000 nitov, a obnovovacou frekvenciou 120 Hz.
Zaujímavá je aj fotografická výbava. Snímač s najvyšším rozlíšením 180 megapixelov pri tomto smartfóne nemá hlavný fotoaparát, ale fotoaparát s periskopickým teleobjektívom (f/2,6, OIS) s 2,5× optickým zoomom. Vysoké rozlíšenie umožnilo implementovať 10× digitálne priblíženie. Hlavný aj ultraširokouhlý fotoaparát majú snímače s rozlíšením 50 megapixelov. Ďalšia vychytávka je možnosť nastavenia clony objektívu hlavného fotoaparátu. Môžete si zvoliť clonu f/1,4 a f/2. Zdanlivo v tom nie je veľký rozdiel, ale treba si uvedomiť, že zmena o jedno clonové číslo znamená polovičnú plochu otvoru. Vyššia clona znamená vyššiu hĺbku ostrosti a takisto môžete použiť dlhší expozičný čas, napríklad na pohybovú neostrosť pri fotení tečúcej vody.
Honor Magic6 Pro má integrovaný jazykový model LlaMA, ktorý je schopný vykonávať funkcie ako otázky a odpovede, vytváranie textu alebo čítanie s porozumením v offline prostredí. Magic Portal využíva AI na pochopenie správ a používateľského správania a zjednodušuje zložité a stereotypné úlohy do jedného kroku. Napríklad rozpoznáva adresy v textovej správe a nasmeruje používateľov na Mapy Google, čo umožňuje bezproblémovú a rýchlu navigáciu. Pokiaľ ide o sociálne siete, ako sú TikTok a Facebook, Magic Portal zjednodušuje prístup a zdieľanie a umožňuje používateľom preposielať podrobnosti o rezervácii alebo výsledky online vyhľadávania jednoduchým presunutím myšou. Magic Portal uľahčuje nakupovanie založené na obrázkoch a naviguje používateľov na platformy, kde môžu nájsť a kúpiť požadovaný tovar.
Lenovo ThinkBook s priehľadným displejom
Vystavovaný futuristický koncept notebooku ThinkBook so 17,3-palcovým priehľadným micro-LED displejom poskytuje úplne transparentný obraz bez akéhokoľvek rámčeka či okrajov. Väčšinu času bol tento notebook vystavený v sklenenej kocke, ale občas si ho návštevníci mohli vyskúšať. Čiastočne priehľadná je oblasť dotykovej klávesnice, na jej plochu sa dá písať a kresliť elektronickým perom. Pridanou hodnotou tejto koncepcie je prepojenie virtuálneho a reálneho sveta. Priesvitný displej napríklad umožňuje interakciu s fyzickými objektmi za displejom a ich prekrytie digitálnymi informáciami zobrazenými na displeji. Vysoká sýtosť farieb v kombinácii s vysokým jasom 1000 nitov umožňuje optimálnu viditeľnosť vnútri aj vonku, takže je vhodná pre akékoľvek prostredie.
Motorola s flexibilným displejom
Smartfóny s displejmi, ktoré možno zložiť, už majú v ponuke takmer všetci významní výrobcovia. Motorola vystavovala prototyp smartfónu s ohybným displejom s uhlopriečkou 6,9 palca, ktorý môžete napríklad nosiť na zápästí ako široký štýlový náramok alebo zohnutý do požadovaného tvaru postaviť na stôl či inú podložku a uskutočniť videohovor. Je paradoxné, že najskôr boli predstavené smartfóny, ktorých displej sa ohýba o 180 stupňov na polomere okolo 4 mm, a až teraz koncepcia displeja, ktorý sa celý ohýba na veľkom polomere, čiže je oveľa menej namáhaný. Samozrejme, moja prvá otázka sa týkala batérie – ako znáša ohýbanie. Vysvetlenie je prekvapivo jednoduché. Batéria sa skladá z viacerých segmentov so šírkou približne 1 cm, v ktorých sú jednotlivé články. Segmenty tvoriace batériu sú navzájom prepojené vodičmi. Ak nosíte smartfón ohnutý okolo zápästia, bola by škoda nevyužiť displej na zobrazenie vhodného štýlového motívu. Vývojári s tým počítali. Stačí si odfotiť oblečenie a AI algoritmy vygenerujú vzory ladiace so štýlom oblečenia.
Samsung Galaxy Ring
Popri nedávno predstavených vlajkových smartfónoch pútal v expozícii Samsungu veľkú pozornosť smart prsteň Galaxy Ring. Vystavený bol v dvoch variantoch – čiernom a zlatom. Oba varianty by mali byť k dispozícii v ôsmich veľkostiach, takže každý si vyberie podľa hrúbky prsta. Žiaľ, prstene boli v uzavretých sklenených vitrínach, takže sa nedali vyskúšať. Vnútorná strana prsteňa je čierna a obsahuje senzory zdravotných a fyziologických parametrov. Smart prsteň je logickým vyústením snahy o najosobnejšie zariadenie. Spočiatku to bol smartfón v ruke či vo vrecku, následne hodinky na zápästí a potom prsteň. Smart prsteňov monitorujúcich fyziologické funkcie a/alebo umožňujúcich platenie je na trhu veľa. Uvidíme, ako si Samsung podarí s prepojením ekosystému zariadení Galaxy. Prsteň bude určite komunikovať s hodinkami, prípadne ich v určitých funkciách nahradí a bude komunikovať s cloudovými službami prostredníctvom smartfónu. Prsteň určite uvítajú ľudia, ktorí chcú monitorovať kvalitu svojho spánku, no neradi spia s hodinkami na zápästí.
Xiaomi 14 Ultra
Smartfón má pevný hliníkový rám, povrch zadnej steny z vegánskej kože Xiaomi nano-tech a displej chráni odolné sklo skla Xiaomi Shield Glass. Displej má rozlíšenie WQHD+, čo je 3200 × 1440 pixelov (522 ppi), maximálny jas 3000 nitov a variabilnú obnovovaciu frekvenciu 1 – 120 Hz. Elektronickým srdcom smartfónu je Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3.
Objektív hlavného fotoaparátu má možnosť prepínať clonu z f/1,6 na f/4, teda takmer o tri clonové čísla, čo umožní realizovať kreatívne zámery s hĺbkou ostrosti na optickom princípe a takisto využiť pohybovú neostrosť pri dlhších expozičných časoch. Napríklad počas expozície sledovať cyklistu, aby za ním bolo rozmazané pozadie. Mobilní fotografi majú k dispozícii dva teleobjektívy, jeden s 3,2× zoomom a druhý periskopický s 5× zoomom. Všetky fotoaparáty majú snímače s rozlíšením 50 megapixelov. Objektívy využívajú optiku Leica Summilux. Zadný fotoaparát má ďalšie tri objektívy, ultraširokouhlý s ohniskovou vzdialenosťou 12 mm, teleobjektív 75 mm a periskopický teleobjektív 120 mm. Video v rozlíšení 8K 30fps môžete nakrúcať na všetkých štyroch fotoaparátoch. Hlavný fotoaparát podporuje snímanie v rozlíšení 4K 120 snímok za sekundu a je prispôsobený na 5× spomalené efekty. Okrem toho pri rozlíšení 4K ponúka zoomovanie v plnom rozsahu pri 60 snímkach za sekundu. Nový režim Movie umožňuje profesionálny zážitok z videozáznamov a zavádza postupy filmového priemyslu, ako je pomer strán 2,39:1 a 180° kinematické pravidlo uzávierky, čím poskytuje videá s autentickým filmovým vzhľadom a rozmazaním pohybu. Úplne nový MasterCinema kóduje videá HDR v 10-bitovom formáte Rec.2020, aby zachytil bohatšie detaily, svetlá a tiene, čím prekonáva predchádzajúci 8-bitový štandard BT.709, najmä na obrazovkách HDR. Režim režiséra ponúka profesionálne rozhranie s pokročilým ovládaním parametrov a záznam vo formáte Log na flexibilnú postprodukciu.
Xiaomi SU7
Najväčší záujem návštevníkov v expozícii nepútali smartfóny, dokonca ani robotický pes Cyber Dog 2, ale elektromobil Xioami SU7. Veľa prezradil spôsob vystavenia na ohradenej otočnej platforme, takže návštevníci si nemali možnosť prezrieť podrobnosti interiéru. Vystavované bolo ako súčasť inteligentného ekosystému Človek x Auto x Domov, ktorý sa zameriava na inteligentnú konektivitu medzi zariadeniami, technológiu Xiaomi HyperMind, ktorá umožňuje zariadeniam proaktívne chápať potreby používateľov, a bezpečnosť. Vystavovatelia sa k tomu nechceli vyjadrovať, ale predpokladá sa, že elektromobil SU7 skôr či neskôr bude dostupný aj na európskom trhu.
Foto: autor, Honor, Lenovo, Xiaomi, Samsung
Zobrazit Galériu