Nový materiál pomôže extrahovať kritické komponenty potrebné v batériách elektromobilov
Výroba kľúčových komponentov pre elektrické vozidlá si vyžaduje materiály, ako je lítium, nikel a kovy vzácnych zemín, ktorých dodávateľom je prevažne Čína. Kovy vzácnych zemín sa vyznačujú chemickými, elektrickými, magnetickými a luminiscenčnými vlastnosťami, ktoré možno dosiahnuť pridaním len malého množstva.
Južná Kórea sa však už možno nebude musieť spoliehať na ich dovoz z Číny, pretože Centrum pre výskum vodného cyklu na Kórejskom inštitúte vedy a technológie vyvinulo regeneračný materiál na báze vlákien, ktorý dokáže s vysokou účinnosťou regenerovať kovy vzácnych zemín, ako je neodým a dysprózium.Materiál dokáže opätovne získať kovy vzácnych zemín používané v permanentných magnetoch tretej generácie.
Permanentné magnety sú materiály, kde magnetické pole vytvára vnútorná štruktúra samotného materiálu. Sú takisto kritickými komponentmi pre elektromobily, robotiku a veterné elektrárne. Novo vyvinutý vláknitý materiál dokáže extrahovať vzácne zeminy a akrylové vlákna sa už používajú v Južnej Kórei.
Vyvinutý vláknitý materiál vykazoval adsorpčnú kapacitu 468,60 mg/g pre neodým a 435,13 mg/g pre dysprózium, čo sú najvyššie hodnoty na svete. Vláknitý materiál dokáže získať vzácne zeminy z permanentných magnetov a priemyselných odpadových vôd. Získavanie materiálov použiteľných pre batérie elektrických vozidiel tak pomôže nielen pri výrobe elektromobilov, ale zníži aj množstvo odpadu.
Zdroj: thecooldown.com.
Zdroj Foto: depositphotos.com.