Nový materiál premieňa odpadové teplo na elektrickú energiu. A je aj lacný
Takzvané termoelektrické generátory premieňajú odpadové teplo na elektrickú energiu bez toho, aby produkovali emisie skleníkových plynov. Hoci tieto zariadenia poháňali rovery na Marse, vysoké náklady zabránili ich rozsiahlemu použitiu. Vedci však teraz našli spôsob, ako vyrobiť lacné termoelektrické generátory, ktoré fungujú rovnako dobre ako drahé. Termoelektrikum je polovodičové zariadenie umiestnené na horúcom povrchu, napr ako je motor automobilu. Má horúcu a chladnú stranu, vzdialenú od horúceho povrchu.
Funguje tak, že pomocou tepla sa prenášajú elektrické náboje z jednej strany na druhú. Ak zariadenie umožní horúcej strane zahriať studenú stranu, elektrina prestane prúdiť. Schopnosť zariadenia zabrániť tomu, ako aj jeho schopnosť viesť elektróny, teda efektivitu termoelektrickej premeny energie vyjadruje bezrozmerná veličina ZT (činiteľ akosti). Za posledné dve desaťročia vedci vyrábali termoelektrické materiály s čoraz vyšším ZT.
Rekord bol zaznamenaný v roku 2014, keď Mer ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Zobrazit Galériu
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH