Nový objav môže dramaticky zvýšiť účinnosť solárnych článkov
Vedci z Univerzity Martina Luthera Halle-Wittenbergu dosiahli desaťnásobné zvýšenie fotovoltického efektu feroelektrických kryštálov vytvorením kryštalických vrstiev titaničitanu bárnatého, titaničitanu strontnatého a titaničitanu vápenatého, ktoré striedavo ukladali na seba. Svoje výsledky, ktoré by mohli výrazne zvýšiť účinnosť solárnych článkov, publikovali v časopise Science Advances. Výskumníci vo svojom článku vysvetlili, že základom väčšiny solárnych článkov je v súčasnosti kremík, čo znamená, že ich účinnosť je obmedzená.
To ich podnietilo preskúmať vlastnosti titaničitanu bárnatého, zmiešaného oxidu vyrobeného z bária a titánu. Feroelektrický materiál má priestorovo oddelené pozitívne a negatívne náboje, čo vedie k asymetrickej štruktúre, umožňujúcej výrobu elektriny zo svetla. Na rozdiel od kremíka feroelektrické kryštály nevyžadujú na vytvorenie fotovoltického efektu žiadne pozitívne a negatívne dotované vrstvy. Vďaka tomu je výroba solárnych panelov oveľa jednoduchšia.
&l ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Zobrazit Galériu
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH