S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

Nový systém zberu svetla by mohol spôsobiť revolúciu v solárnej energii

0

Výskumníci z Univerzity vo Würzburgu v Nemecku vyvinuli nový systém zberu svetla, ktorý by mohol výrazne zvýšiť účinnosť solárnych článkov zachytávaním svetla v celom viditeľnom rozsahu. Tradičné kremíkové solárne články majú obmedzenia z hľadiska hrúbky a účinnosti, zatiaľ čo tenkovrstvové solárne články vyrobené z organických farbív, ktoré sú lacné a ľahké, dokážu absorbovať len malú časť slnečného spektra.

Nový systém, známy ako URPB (názov zodpovedá štyrom vlnovým dĺžkam svetla, ktoré môže každá vrstva absorbovať – ultraviolet, red, purple, blue), napodobňuje fotosyntetické antény v rastlinách a baktériách, pričom na účinné zachytávanie svetla v rôznych vlnových dĺžkach používa jednoduchú štruktúru so štyrmi rôznymi farbivami, usporiadanými v presne naskladanej konfigurácii.

Pri testovaní systém premenil 38 % prichádzajúceho svetla na energiu, čo je rádovo lepšie, ako by jednotlivé farbivá dokázali zvládnuť samostatne – maximálne len 3 %. Štúdia bola publikovaná v časopise Chemie. V ďalších štúdiách sa skúmali aj spôsoby zvýšenia účinnosti solárnych článkov, napríklad pridaním perovskitovej vrstvy do tradičných kremíkových článkov. Tá zachytáva rôzne vlnové dĺžky svetla, čím potenciálne zvyšuje účinnosť nad 30 %.  

Zdroj: techspot.com.

Foto zdroj: depositphotos.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať