ACER_112024 ACER_112024 ACER_112024

Obrí monitor nielen pre hráčov AOC AGON

0

AOC AGON AG352UCG6 je najväčší monitor hernej série AOC Gaming so zaoblenou zobrazovacou plochou. Reklamným ťahúňom zaoblených monitorov je pojem vnorenie (immersion), pri ktorom má hráč získať oveľa lepší priestorový pocit ako pri použití bežného plochého monitora. V prípade testovaného modelu sa navyše vyzdvihuje jeho ultraširoký panel, ako aj obnovovacia frekvencia a podpora G-Sync. Poďme sa teda na tento obrí herný monitor pozrieť v detailoch.

Prvé dojmy
Balenie obsahuje monitor, rameno stojana s trojnožkou, napájací adaptér s kabelážou, a čo ma veľmi potešilo, aj káble HDMI a DPort s dĺžkou 1,8 m. Okrem toho nechýbal ani kábel USB a skrutky určené na montáž stojana. To značí, že jediná pomôcka potrebná na poskladanie a sfunkčnenie monitora je krížový skrutkovač. Plastovo-kovové rameno stojana sa skrutkuje k panelu VESA monitora so štandardnou vzdialenosťou skrutiek 100 × 100 mm, čo znamená, že monitor možno uchytiť aj do ľubovoľného iného držiaka VESA (napr. aj na stenu). K ramenu sa pomocou otočného spoja s aretačnou skrutkou pripája celokovová trojnožka. Stojan je mimoriadne pevný, naspodku trojnožky sú gumené podložky, ktoré držia monitor na stole bez najmenšieho pohybu. Monitor možno na stojane otáčať, nakláňať a takisto meniť jeho výšku, pričom stojan ho drží vždy pevne.

V spodnej časti monitora a v jeho zadných sivých „krídlach“ je integrované efektné osvetlenie, ktorého farbu a jas (vrátane vypnutia) možno ovládať v OSD menu. V pravom hornom rohu je vzadu malé otočné ramienko na odloženie slúchadiel. Na spodnej strane rámu v strede je trochu nemotorný päťcestný joystick na ovládanie OSD menu v kombinácii s funkciou zapnutia/vypnutia monitora. V prvom momente sa mi zdalo jeho používanie dosť chaotické, no po chvíli som si zvykol.

Spustenie a testovanie
Na prvý pohľad ma uchvátila obrovská obrazová plocha monitora. Fakt, že zariadenie má na dnešné pomery trochu širší rám, je v tomto prípade nepodstatný, pretože tento kolos je sám osebe obrovský (šírka skoro 85 cm), a tak naň treba na pracovnom stole vyhradiť viac miesta. Samozrejme, musíte počítať aj s jeho hmotnosťou (skoro 12 kg), ktorú slabšie stolíky nemusia zvládnuť.

Po spustení monitora sa okamžite ponoríme do jeho hĺbky. Matný antireflexný povrch displeja je samozrejmosť. Zaoblenie pôsobí majestátne a pri práci sme akoby vťahovaní dovnútra. Je pritom jedno, či pracujeme v operačnom systéme, pozeráme filmy, alebo hráme hry. Široká obrazová plocha s pomerom strán 21:9 spolu so zaoblením vytvára ozaj zvláštny pocit, akoby sme boli my sami súčasťou deja. Monitor svojou šírkou vypĺňa istú časť priestoru nášho periférneho videnia. Je samozrejmé, že svojím zaoblením sa špecializuje na hráčov počítačových hier. Vedel by som ho však veľmi efektívne využiť aj pri dizajnovaní optických sietí. Na testovanom monitore som mohol naraz zobraziť dve elektronické mapy s rozpracovaným dizajnom. Toto považujem za jeho obrovský benefit.

Čo sa týka parametrov deklarovaných výrobcom, tie síce nie sú stopercentne dodržané (napr. nižší reálny kontrast ako deklarovaných 2500:1), no radia monitor k nadpriemeru. Po jeho spustení vidieť na čiernom pozadí nerovnomerné podsvietenie, ktoré je badateľné aj neskôr v tmavých scénach. Mal som možnosť pracovať s desiatkami moderných monitorov, no ani jeden z nich nebol v prípade rovnomernosti podsvietenia úplne excelentný. To isté možno povedať aj o farebnom podaní monitora AOC. Podanie farieb, jas, kontrast či sýtosť sú síce výborné, ale na splnenie náročných technických noriem, resp. na ulahodenie oku používateľa, ich treba doladiť v OSD menu. To okrem iného ponúka možnosť výberu z piatich prednastavených režimov vrátane režimu sRGB. Po jeho výbere dosiahneme viac ako 100 % pokrytie farebného priestoru sRGB, ale za cenu zvýšenej svietivosti. V prípade manuálnej úpravy teploty farieb musíme adekvátne upraviť úroveň jasu a kontrastu. Aj v tomto prípade treba uviesť, že nutnosť úpravy jednotlivých parametrov podania farieb je bežná prax a tento monitor nijako nezaostáva za inými modelmi rovnakej kategórie. Pozorovacie uhly sú subjektívne výborné, s miernou zmenou farieb do ružova, no iba v prípade extrémneho uhla. Toto však považujem za irelevantné, pretože hráči, ktorí budú tento monitor využívať, budú sedieť v jeho strede, kde dosiahnu maximálny pocit obklopenia obrazom.

OSD menu nám okrem možnosti úpravy štandardných parametrov obrazu navyše ponúka možnosť správy tieňov (ShadowControl) a úrovne gama. Integrácia reproduktorov je síce sympatická, podľa môjho názoru však zbytočná. Zákazníci, ktorí si kúpia tento monitor, určite nebudú šetriť a doprajú si oveľa silnejšie externé ozvučenie.  

Pridaná hodnota
Monitor AOC AGON má okrem veľkých rozmerov a primerane kvalitného displeja tri dôležité vlastnosti, ktoré ho robia výnimočným. Prvá z nich je obnovovacia frekvencia 120 Hz, čo je v prípade takého veľkého panela vynikajúce. Musím však upozorniť na fakt, že táto maximálna frekvencia sa dá využiť iba v prípade pripojenia cez DPort a v OSD menu ju treba explicitne povoliť (overclocking). Ďalšia pridaná hodnota je automatická synchronizácia s pracovnou frekvenciou grafickej karty nVidia pomocou technológie G-Sync. Obnovovacia frekvencia monitora sa teda prispôsobuje frekvencii, akou sú generované jednotlivé snímky, a tak nedochádza k nepríjemnému trhaniu, resp. preskakovaniu obrazu. Tretia, nemenej významná vlastnosť je obrovské rozlíšenie 3440 × 1440 pixelov a implementácia funkcie Low Blue Light, pri ktorej dochádza k zníženiu vyžarovania modrej zložky farebného spektra, čo prispieva k nižšej únave očí a lepšiemu spánku. Je to výborná správa najmä pre náruživých hráčov, ktorí často sedia pred monitorom dlho do noci.

Hodnotenie
AOC AGON je obrovský monitor, ktorý nás pri hraní počítačových hier vtiahne priamo do deja a v prípade serióznejšej práce ponúkne veľkorysý pracovný priestor.

Parametre:
Ultraširoký zaoblený 35" (89 cm) monitor MVA/WLED, pomer strán 21:9, polomer zaoblenia 1800 mm, obnovovacia frekvencia 120 Hz, max. rozlíšenie WQHD 3440 × 1440, matný, latencia 4 ms GTG, max. jas 300 nitov, kontrast 2500:1, nVidia G-Sync, 2× 2 W repro, DisplayPort 1.2, HDMI 1.4b, 3,5 mm audio jack IN/OUT, USB 3.0 1 UP/2 DOWN, spotreba 70 W(53 W/200 nitov), čierno-sivá farba, rozmery: 847 × 587 × 266 mm, hmotnosť: 11,8 kg

Cena: 769 EUR

Plusy a mínusy:
+ dizajn, stabilita stojana, veľká zobrazovacia plocha
- cena

Hodnotenie:
Konštrukcia: 96 %
Funkcionalita: 90 %
Kvalita obrazu: 90 %
Celkovo: 92%

Zobrazit Galériu

Marek Sopko

Všetky autorove články
technológie monitor pocitac PC

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať