Zenbook S14 Zenbook S14 Zenbook S14

Panasonic Lumix DC-GH7 / Dynastia pokračuje

0

Panasonic má v súčasnosti vo svojej ponuke rovno dva rady bezzrkadloviek: plnoformátovú sériu S a sériu G/GH so snímačmi formátu micro 4/3 alebo MFT. Lumix GH7 je najnovším zástupcom systému MFT na trhu a je zameraný na hybridných používateľov a kameramanov. Je nástupcom obľúbenej, na video zameranej bezzrkadlovky GH6 a prináša viacero zlepšení a noviniek, ktoré zásadným spôsobom zvyšujú jeho využiteľnosť. Patrí medzi ne napríklad fázová detekcia automatického zaostrovania po prvýkrát v sérii GH, interné nahrávanie videa ProRes RAW až do 5.7K, zlepšené rozpoznávanie objektov a s voliteľným príslušenstvom XLR2 nahrávanie zvuku s 32-bitovým floatom. GH7 dostáva aj Frame IO, proxy nahrávanie a zlepšenú stabilizáciu videa z najnovších aktualizácií S5 II spolu s LUT v reálnom čase a kompatibilitou s aplikáciou Lumix Lab z nedávno uvedeného S9 II. Novinky sa pridávajú k základným funkciám modelu GH6 vrátane 4k 120p, otvorenej brány 4:3 v 5.7K až do 30p a neobmedzeného nahrávania vďaka zabudovanému chladiacemu ventilátoru. Okrem toho voliteľný platený firmvér vybaví GH7 novým profilom ARRI LogC3, čo umožňuje lepšie zladiť zábery natočené kamerami ARRI.

ASBIS_L Precision

Kameru som mal nakrátko zapožičanú, medzičasom mi však prišla moja, takže som celé testovanie mohol robiť už na sériovom kuse. Nová GH7 má rovnaké telo ako GH6, takže na ňu pasuje aj rovnaká klietka. Panasonic navyše svojim zákazníkom uľahčuje život aj tým, že viaceré príslušenstvo je kompatibilné medzi modelmi, čo znižuje investície pri prechode na nový model. To platí napríklad o batérii DMW-BLK22, ktorá je kompatibilná s GH6, GH7, G9II, ale aj S5II, S5IIR a S9, alebo o novom zvukovom module DMW-XLR2, ktorý môžete použiť na GH6, GH7, G9II aj S5II a S5IIR, ale aj o množstve ďalšieho príslušenstva.

Vďaka zhodnému telu s GH6 má aj GH7 príjemne robustný grip, ktorý sa dobre drží v rukách.

Tak ako predtým volič režimu snímania je na ľavej strane hore, zatiaľ čo uzamykateľný volič režimu je na pravej strane s kolieskom na napájanie okolo neho. Za tlačidlom spúšte s mäkkým dotykom je prstové koliesko a tri vyhradené tlačidlá na vyváženie bielej, ISO a kompenzáciu expozície. K nim sa pridáva tlačidlo informácií a červené tlačidlo nahrávania, ktoré vyžaduje silnejšie stlačenie na spustenie a zastavenie nahrávania. Nakoniec je v hornom rohu palcové koliesko.

Na zadnej strane nájdete prepínač s golierom a tlačidlo na nastavenie oblasti AF a režimov, tlačidlo AF ON, osemcestný joystick a ploché koliesko na palec. A v pravom dolnom rohu vpredu je druhé tlačidlo nahrávania.


Nové hybridné zaostrovanie s detekciou scén umožňuje napríklad aj pri motocykloch voľby hlavy alebo celého motocyklu. Režim funguje aj na bicyklistov.

GH7 takisto zdedil hľadáčik ako na GH6, OLED s rozlíšením 3,69 milióna bodov, ale teraz s trochu väčším zväčšením 0,8×. V každom prípade vďaka 4:3 natívnemu tvaru systému MFT hľadáčik vyplní celý panel pri fotografovaní alebo nahrávaní videa v otvorenej bráne (z celej plochy snímača), čo poskytuje pôsobivý pohľad.

Trojpalcový dotykový displej s rozlíšením 1,84 milióna bodov z modelu GH6 je v tomto prípade upevnený na mechanizme, ktorý poznáme z modelu S1H. Tento mechanizmus umožňuje obrazovku vyklopiť nabok a prevrátiť dopredu, aby smerovala k vám, alebo dozadu, aby bola chránená. Je však namontovaný na základni s horným závesom, ktorý umožňuje obrazovku vertikálne naklápať nahor v dvoch stupňoch bez toho, aby ste ju najprv museli vyklopiť do boku. To nie je len rýchlejšie, ale v prípade, že máte v HDMI alebo USB-C pripojené káble, nebudú po vyklopení prekážať v otáčaní displeja. Pod displejom je takmer nepočuteľný ventilátor chladiaceho systému a vetracie otvory po oboch stranách. Telo však zostáva odolné proti prachu a striekajúcej vode a môže pracovať pri teplote až -10 °C. Vďaka aktívnemu chladeniu má GH7 rovnako ako GH6 neobmedzený čas nahrávania, takže pokojne môžete nahrávať hoci 2 hodiny záznamu v rozlíšení 4K 120p bez toho, aby sa kamera prehrievala. Už toto samotné je veľmi dôležitá vlastnosť, ktorú veľa výrobcov podceňuje a potom je zákazník veľmi prekvapený, keď mu kamera po pár minútach záznamu zabliká a vypne sa prostred dôležitej práce. Na to chcem obzvlášť upozorniť kameramanov, ktorí v snahe ušetriť chcú siahnuť po modeli Lumix G9 II. Táto kamera je síce z funkčnej stránky v podstate rovnaká, ale ako hlavná kamera sa práve pre chýbajúce chladenie nehodí. Pri testovaní v režime 4K 30p upozorňovala na prehriatie asi po 40 minútach záznamu. S tým treba počítať.

Navyše vďaka externému napájaniu cez USB-C a dvom kartám môžete na kameru bez problémov nahrávať niekoľkohodinový záznam, až kým nedôjde miesto na kartách.

GH7 má, samozrejme, dva sloty na karty, jeden na CF Express Typ B a druhý na SD. Rovnako ako predtým CF Express je potrebná na video s rýchlosťou nad 600 Mb/s, čo znamená väčšinu možností All-i alebo ProRes nad 1080p, ale ak vám vyhovuje kompresia H.264 alebo H.265, môžete nahrávať akékoľvek rozlíšenie videa alebo snímkovú frekvenciu na kartu SD. Na prístup k väčšiemu a lacnejšiemu úložisku je GH7 kompatibilná s USB diskami SSD, ktoré možno pripojiť priamo k portu USB-C. Vyskúšal som to s prenosným diskom SanDisk Extreme 1 TB, a keď bola v menu povolená možnosť USB SSD a disk bol naformátovaný, kamera hlásila obrovských 14 hodín dostupného nahrávania v 4K 30p alebo viac ako 10 000 fotografií. Ak je zvolená možnosť nahrávania na SSD, nahráva sa sem všetko a karty sa v tomto prípade nepoužívajú. Pri nahrávaní do formátov ProRes RAW 5.7K 30p je už SSD skôr podmienkou. V najvyššej kvalite tento záznam produkuje dátový tok až 4200 Mb/s, teda asi 525 MB/s. Napriek tomu, že moja karta CF Express B Sony Tough 128 GB deklaruje rýchlosť zápisu 1480 MB/s, po niekoľkých sekundách vyhodí hlásenie, že nestíha. Na druhej strane jej kapacita by stačila zhruba na 3 minúty záznamu; 1 TB SSD v tomto formáte zaznamená asi 33 minút. 

No obmedzenia bokom, stále je skvelé, že môžete nahrávať priamo na externé disky SSD, pretože sú veľké, rýchle, lacné a priamo sa pripájajú k väčšine počítačov bez potreby čítačky kariet. Od výrobcov príslušenstva možno zakúpiť aj držiak na externý SSD.

Jedna z noviniek pre profesionálov je možnosť využívania Frame IO a proxy záznamu. Táto nová funkcia pri nahrávaní videa súčasne zaznamenáva aj proxy video s nízkou prenosovou rýchlosťou a veľkosťou dát. Proxy súbor je náhľadový súbor v nižšom rozlíšení a s menšou veľkosťou, ktorý je prepojený s pôvodným videozáznamom, umožňuje rýchlu a jednoduchú výmenu dát medzi produkciou a postprodukciou, čím sa výrazne urýchľujú a zefektívňujú postprodukčné procesy. Proxy súbory sa dajú vďaka svojej malej veľkosti jednoducho posielať po internete alebo inými dátovými linkami, hoci do štúdia, kde ich môže redaktor zostrihať a po doručení zdrojových materiálov v plnej kvalite vyrenderuje už zostrihané video s použitím originálnych materiálov. Vďaka tomu je práca na výstupoch oveľa rýchlejšia. V menu Kvalita záznamu cez proxy možno nastaviť kvalitu proxy súborov v troch úrovniach s dátovým tokom od 4 do 12 Mb/s.

Portová výbava je rovnaká ako na GH6, takže na ľavej strane sa nachádzajú 3,5 mm konektory jack na mikrofón a slúchadlá, každý s vlastným krytom. Nižšie je port USB-C a plnohodnotný konektor HDMI. Z bezdrôtových protokolov je tu bluetooth a Wi-Fi. GH7 umožňuje aj priame streamovanie napríklad na YouTube Live alebo iné služby s podporou RTMP. Po pripojení k Wi-Fi alebo cez USB k mobilu môžete priamo vysielať.

Port HDMI môže byť nastavený na výstup RAW videa do rekordérov Blackmagic alebo Atomos v rozlíšení 5.8K s otvorenou bránou do 30p alebo 5.7K v 17:9 do 60p. Kľúčovou inováciou GH7 je však schopnosť nahrávať ProRes RAW interne. Rovnako ako pri GH6 aj pri modeli GH7 predný port synchronizácie blesku má funkciu aj pre výstup Timecode (časového kódu), pričom adaptér BNC je v balení. Na vrchné sánky teraz možno pripojiť voliteľné audio rozhranie DMW-XLR2, ktoré ponúka dvojité vstupy XLR a jeden 3,5 mm vstup pre mikrofón a podporuje štvorkanálové nahrávanie. Tieto funkcie však zvládal už model XLR1. Novinkou je tu dodatočná podpora pre nahrávanie 32-bitového float záznamu, čo v teórii poskytuje taký dynamický rozsah, že ho nemožno preplniť, a teda nehrozí orezanie zvuku pri tichých ani pri hlasných pasážach.

Výhodou je, že GH7 s príslušenstvom XLR2 umožňuje nahrávať tento 32-bitový zvukový záznam priamo do videosúboru, čím sa eliminuje potreba kopírovať a synchronizovať samostatný zvukový záznam z rekordéra.

Lumix GH7 dnes nadväzuje na silnú sériu, čím sa stáva jedným z najvýkonnejších a najpresvedčivejších fotoaparátov pre kameramanov a hybridných používateľov v tejto cenovej kategórii. Aj keď veľa ľudí vníma ako rozhodujúce zlepšenie zaostrovania o hybridný systém s pridaným fázovým zaostrovaním, GH7 toho prináša oveľa viac.

Je to jeden z mála fotoaparátov, ktoré dokážu interne nahrávať ProRes RAW až do rozlíšenia 5.7K bez potreby externého rekordéra HDMI. Voliteľné rozhranie mikrofónu XLR teraz podporuje 32-bitový float zvuk, ktorý je zaznamenaný priamo do vašich súborov bez potreby synchronizácie neskôr. Rozpoznávanie objektov v automatickom zaostrovaní teraz dokáže zacieliť na konkrétne časti, ako sú vodiči áut, prilba motorkára, oči zvierat a podobne, a voliteľný platený firmvér môže fotoaparát rozšíriť o ARRI LogC3 na jednoduchšie zladenie s kinokamerami. Sú tu aj novinky v podobe kompatibility s Frame IO, LUT v reálnom čase, nové režimy nahrávania ako 4K 60p 10 bit 4:2:2, známy 4K 120p, pribudlo viacero nových formátov PRO Res a veľa ďalšieho. Pravda, vo fotení aj väčšine videorežimov je zhodný s modelmi Lumix G9 II a S5 II, ktoré možno kúpiť lacnejšie, ani jeden z nich však nemá aktívne chladenie, takže sú vhodné iba na krátke príležitostné nakrúcania. S GH7 dostanete univerzálne zariadenie, ktoré patrí k špičke vo videu aj fotografovaní. 

PLUSY, MÍNUSY:

+ Zaostrovanie, výbava, kvalita výstupov, ovládanie, utesnená konštrukcia, 4K 120p, ProRes RAW interný záznam, anamorfné video, aktívne chladenie
- Nič podstatné

PARAMETRE:

25 Mpx snímač CMOS s paralelnými odčítaním a rozlíšením 5776 × 4336, fázové hybridné zaostrovanie, vstavaný ventilátor na neobmedzené nahrávanie, Venus Engine, UHD 4K alebo DCI 4K v 10-bitovom 4:2:2 do 60p, Slow Motion UHD 4K alebo DCI 4K v 10-bitovom 4:2:0 až do 120p, 5.7K záznam s využitím plnej šírky snímača až do 60p, 5.8K s otvorenou bránou (celosnímačový odpočet) na anamorfný záznam až 30p, štandardne nainštalovaný VariCam V-Log / V-Gamut, zvýšený dynamický rozsah až na 13 stops, rozšírený záznam formátov vrátane interného záznamu ProRes RAW až 4200 mb/s, 1× slot CFexpress typ B, 1× slot SD UHS-II, nahrávanie zvuku 32-bit. float, ISO 100 – 25600, stabilizácia snímača s účinnosťou 7,5 EV vrátane DUAL I.S. s teleobjektívmi, vyklápací a otočný displej, plnoformátový konektor HDMI s výstupom RAW, sekvenčné snímanie 14 sn./s s AF-S, 8 sn./s s AF-C (75 sn./s s e-shutter), priame nahrávanie na SSD cez USB, HDMI 2.1, 4K / 120p cez HDMI so živým náhľadom a 4K / 120p RAW stream cez HDMI

Cena: 2199 EUR (telo)

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať