CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Panasonic Lumix DMC-G7

0

» G7 od Panasonicu je na trhu už niekoľko mesiacov. No napriek tomu, že sa nám podarilo otestovať vzorku až počas tejto zimy, rozhodli sme sa, že nemôže chýbať v našich recenziách, pretože ponúka nebývalo výhodnú kombináciu funkcií a výbavy. V ponuke Panasonicu totiž ­existuje model menom GH4, najvyšší a najdrahší z jeho fotoaparátov, ktorý je nekorunovaným kráľom 4K videa, rozhodne aspoň vo svojej cenovej kategórii, kde ponúka prekvapivo profesionálne možnosti. A G7? Tomu sa zvykne hovoriť mini GH4. Stojí len polovicu jeho ceny.

Možno mu oproti GH4 chýba pár schopností v oblasti videa, napríklad okrem UHD (4K) aj širšie rozlíšenie Cinema 4K, nevie posielať nekomprimovaný výstup po HDMI, nedosahuje podobný bitrate, ba ani nevie nakrúcať pri najvyššom rozlíšení rýchlosťou 96 FPS (čo pri spracovaní do 24 FPS znamená krásne plynulé 4-násobné spomalenie). No ostatné kľúčové vlastnosti zostali: môžete pripojiť vlastný mikrofón, sledovať v reálnom čase jeho úrovne či ich obmedziť, môžete si nechať zvýrazniť prepaly pomocou zebrového vzoru alebo zobraziť výpomoc s manuálnym ostrením cez Pixel Peaking (rozsvietenie zaostrených hrán). Nakrúcať môžete až do dátového toku 100 Mb/s pri 30/25 snímkach za sekundu (podľa oblasti), vo full HD tok klesá na 28 Mb/s a 60/50 FPS, pričom máte k dispozícii plnú voľbu spomedzi režimov – pokojne môžete nakrúcať aj v úplne manuálnom (ISO je voliteľné vo videu od 200 do 6400). Na ovládanie v podstate všetkých nastavení môžete používať dotykovú obrazovku, aby ste do videa nepridávali hluk z tlačidiel a prstencov, dokonca môžete obrazovkou voliť aj ostriaci bod, kam potom G7 promptne zaostrí. V slabšom svetle však môže toto ručné preostrenie trošku trvať, ale prekvapivo automatika pri kontinuálnom ostrení je vcelku úspešná aj v slabom svetle, navyše dobre rozoznáva tváre, takže preostrovanie nebude častý problém. A aby sme nezabudli, pokiaľ patríte k fanúšikom úpravy farieb v postprodukcii, môžete nakrúcať v profiloch Cinelike V a Cinelike D, ktoré dávajú videu plochý dynamický výstup a následne veľmi veľký potenciál na úpravu vo vašom obľúbenom editore.

Keďže G7 zvládne 4K video, v ktorom má každý záber 8 Mpx, zvládne aj režim 4K Photo, ktorý pri stlačení spúšte zosníma sekundový výhľad na scénu do 30 záberov s rozlíšením 3840 × 2160 (= 8 Mpx). Z tých si potom môžete vybrať jeden alebo aj viac, ktoré situáciu najlepšie vystihujú, a tie uložiť. 4K Photo pracuje s fotografickými časmi uzávierky, pokojne tak môžete na všetkých 30 záberov naplno využiť aj rýchlu elektronickú uzávierku s minimálnym časom 1/16 000 sekundy. Pri fotení športových či iných rýchlych aktivít je 4K Photo naozaj užitočný režim. A tých 8 Mpx? To je viac, než mali prvé generácie profesionálnych digitálnych zrkadloviek, takže by malo na bežné potreby stačiť.

G7 je aj veľmi výkonný fotoaparát. Oproti svojim priamym konkurentom má len jedinú ne­výhodu – snímače M43 sú na tom obrazovou kvalitou o máličko horšie než väčšie APS-C. Vynahradzujú to menším rozmerom objektívov, ktorých je na tento dvojsystém Panasonicu a Olympusu dostupných naozaj mnoho – od zábavných lacných až po profesionálne. A ani rozdiel v obrazovej kvalite nie je zásadný, my sme s G7 pokojne fotili v prítmí s ISO medzi 5000 a 8000 a obrázky nám vyšli veľmi použiteľné, a to aj na stredne veľkú tlač. Slabinou je skôr dynamický rozsah, teda snímanie veľmi kontrastných scén, kde dominujú väčšie snímače. Zato farebné podanie, expozícia aj rýchle a presné ostrenie s detekciou tváre a ostrením na bližšie oko, toto všetko funguje spoľahlivo. Voliť miesto ostrenia môžete dotykom na obrazovke dokonca aj pri pohľade cez hľadáčik, čo veľmi oceňujeme. Mimochodom, displej aj hľadáčik zobrazujú náhľad rýchlosťou 60 FPS s nepostrehnuteľným oneskorením. Maximálna rýchlosť snímania pri plnom rozlíšení je úctyhodných 7 FPS, čo je dosť aj na športovejšie použitie.

Na fotografiách vyzerá veľkosť G7 ako bežný rozmer zrkadlovky, ale naživo je podstatne menší a hmotnosťou sa skoro nelíši napríklad od veľmi kompaktného Olympusu OM-D            E-M10. Veľký grip pomáha manipulácii rovnako ako prebytok ovládacích prvkov – nájdete tu až 6 tlačidiel Fn, dva voliče režimov a dva nastaviteľné prstence, k tomu prepínač ostrenia, štvorsmerný ovládač a nakoniec aj Quick menu na dotykovej obrazovke. Cez Fn3 dostupný „tichý režim“ je natoľko nebadateľný, že ak v ňom G7 niekomu požičiate, vráti ho s tým, že nefotí.

Modernému fotoaparátu už nemôže chýbať konektivita Wi-Fi na smart zariadenia, na tomto modeli s trošku komplikovanejším nastavovaním, ale keď sa rozbehne, ponúka niekoľko veľmi podarených funkcií, napríklad priebežné ukladanie fotiek v smartfóne/tablete počas fotenia (pozor, náročné na batérie). Svoje fotky si môžete pred kopírovaním z fotoaparátu vyvolať z RAW do JPG s možnosťou upraviť každý expozičný parameter, dynamiku či štýl fotky. Ďalšie užitočné režimy sú napríklad možnosť fotiť priamo HDR alebo časozberne zosnímať video. Pre začiatočníka možno až priveľa funkcií a ovládacích ­prvkov, ale aspoň sa môže veľa učiť a na svoj aparát ­postupne dorásť vedomosťami aj skúsenosťami.

Verdikt

Za cenu G7 si môžete kúpiť plnohodnotnú aktuálnu zrkadlovku s väčším snímačom alebo niektorý z mirrorless fotoaparátov s lepším obrazovým výstupom a menším telom. Ale ani jeden z týchto konkurentov neponúkne kombináciu vysokokvalitného 4K videa, rýchleho ostrenia automaticky aj manuálne cez výklopnú obrazovku a veľmi ergonomického, no pritom stále ľahkého tela. Ak chcete nakrúcať, ale  GH4 je pre vás pridrahý, Panasonic má práve pre vás G7, čo je jeho odľahčená verzia.

Zobrazit Galériu

Peter Hucík

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať