S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

Recenzia: Patriot Burst (480 GB) - Najlacnejšie SSD na trhu

0

Ceny SSD sú teraz historicky najnižšie. Zatiaľ čo nedávno (v júni) dobiehali cenovo v prepočte na gigabajt menšie SSD menšie HDD, už sa to zrovnáva i pri polterabajtových variantoch. Dvaapolpalcový Patriot Burst so 480 GB je už za rovnaké peniaze ako výkonnejší, 7200-otáčkový platňový disk (WD Black) s podobným úložným priestorom. A to už z pohľadu bežných spotrebiteľov nehovoríme o žiadnej núdzovej kapacite. Otázkou tak je, či (a kedy) má ešte platňový disk zmysel.

Štandardné odstrojenie obyčajného plastového obalu prezrádza, že návrh SSD je jeden z tých najjednoduchších, čo sa viac-menej i očakávalo. Jadrom je dvojkanálový radič Phison (PS3111-S11-13) a pamäťové čipy sú na skrátenom PCB vo dvojici. Pochopiteľne, sú typu TLC, teda tie najlacnejšie s najkratšou životnosť. Pri kapacite 2× 240 GB to však nie je vôbec kritické, najmä keď tento model cieli na najmenej náročných používateľov, ktorí SSD prakticky zaťažujú iba čítaním.


Jednoduchý návrh PCB s radičom a dvoma pamäťami

Najbližším cenovým konkurentom je o pár eur drahšia Adata SU650, čo je zároveň pomerne solídne SSD (test v PC REVUE č. 6/2018). Patriot Burst za ním zaostáva maximálnym výkonom. V testoch sekvenčných prenosov je nižšie tak čítanie, ako i zápis. A pri zapisovaní môže byť nižší výrazne, po zapísaní zhruba 8,5 GB po pretečení buffera SLC strmo klesá výkon, až sa zastaví na rýchlosti iba 65 MB/s, v čom toto SSD predháňa každý súčasný HDD. SU650 tieto ťažkosti nemá a sekvenčne má oproti Burstu navrch vždy, i pri maličkých súboroch (12 – 59 kB).

Doba náhodného prístupu je podobná, to znamená, že pri zápise je pomalší, čítanie – teda to kľúčové pri lacných SSD – je už rýchle, na nerozoznanie od špičkových modelov. V čom má Burst navrch (a kde Adata SU650 stroskotáva a je výrazne pomalšia) je viacvláknové čítanie blokov s veľkosťou 4K. Tento výkon príde vhod napríklad vtedy, keď funguje na pozadí viac aktívnych procesov.  Vcelku ide o výborné SSD tak do kancelárskych, ako i herných počítačov. Škoda len, že sa nerobí aj vo formáte M.2, takto je toto 7-milimetrové SSD do najtenších notebookov trochu prihrubé.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Najnižšia cena za gigabajt, slušný viacvláknový aplikačný výkon, nízka prístupová doba čítania
- Slabší výkon sekvenčného zápisu, pri intenzívnejšom zapisovaní prepady až na 65 MB/s

HODNOTENIE:

Cena/hodnota: 100 %
Výkon:  80 %
Prev. vlastnosti: 90 %
Vyváženosť:  90 %
Celkovo: 90 %

Cena: 55 EUR 

 

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
Patriot Burst SSD

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať