Recenzia: Patriot Viper V770 - High-end s cenou strednej triedy
Poriadna klávesnica nie je lacný špás. Pre hráčov alebo typicky tých, ktorí na počítači intenzívne píšu, má vyššia investícia zmysel. To napríklad pre istejšie reakcie, robustnosť konštrukcie, ergonómiu, možnosti programovateľného prispôsobenia a podobne. Za vzor toho najlepšieho (ale pritom zbytočne nepredraženého), čo sa dá momentálne kúpiť, považujem Corsair Platinum K95 za 200 eur. Klávesnica Viper V770, ktorá je na vrchole ponuky Patriotu, stojí takmer iba polovicu tejto sumy a na prvý pohľad sa výrazne neodlišuje.
Konštrukčné vyhotovenie tela je na veľmi vysokej úrovni. Základňa okolo klávesov je robustná, tento plát je z hliníka. Pod ťarchou silného tlaku síce dochádza k istému prehýbaniu (v tomto smere existujú i pevnejšie klávesnice), no pri bežnom aj agresívnejšom používaní je všetko „skalopevné“. Ako pribitá drží klávesnica i na stole, protišmykové gumičky fungujú výborne. Takisto sa môžete bez obáv kdekoľvek oprieť i do magnetickej podpierky.
Z rozširujúcich konektorov je vyvedený jeden port USB (na ľavej strane) a zdieľaný 3,5 mm jack. Ten je však umiestnený trochu nešťastne na pravej strane, kde môže prekážať pri používaní myši. Lišta, do ktorej by bolo možné kábel zastrčiť a viesť ňou, tu chýba.
Segment na ovládanie zvuku: páčkové tlačidlá na pohyb v zozname skladieb a bežec na zmenu hlasitosti, ktorého krokovanie patrí k tým jemnejším
Patriot zrazil náklady i použitím čínskych spínačov Kailh. Viper sa osadzuje iba červenými, teda s lineárnym chodom. Oproti rozšírenejším od Cherry (MX Red) sa funkčne veľmi neodlišnú. Majú iba málinko (o päť gramov) vyššiu špecifikovanú silu potrebnú na stlačenie (45 g). Hlavný rozdiel je však v kvalite vyhotovenia, podľa štatistík majú klávesnice so spínačmi Kailh vyššiu mieru reklamácií. Nejde však o nič dramatické, rozdiel v poruchovosti je rádovo v jednotkách percent.
Plusové body si V770 pripisuje za tichší chod (z pol metra 57,5 dBA), než má väčšina klávesníc s podobnými spínačmi Cherry. Dané to je zrejme i mäkšími dorazmi. Stále nejde o tichú klávesnicu, vyššia hlučnosť však sprevádza všetky mechanické modely. Pre zaujímavosť, počet súčasne stlačených klávesov je až 77, teda ďaleko za hranicou bežného používania.
Výrobca si dal záležať i na podsvietení znakov, ktoré sú obyčajne mimo dosahu podsvietenia. Docielil to ich presunutím zospodu navrch, bližšie k LED. Tieto diódy sú RGB, takže si viac-menej môžete nastaviť ľubovoľnú farbu. Biela (255, 255, 255) však inklinuje k studenším odtieňom. Ale napríklad spodný pás na podpierke je pri rovnakom nastavení už teplejší a ešte teplejšie sú vrchné extra klávesy, na ktorých sa, žiaľ, farba nedá meniť. Niekto môže mať výhrady i k atypickej indikácii zapnutých klávesov num lock, scroll lock či caps lock. Samostatný stavový panel tu chýba a o vypnutí či zapnutí dáva vždy vedieť príslušný kláves svietením LED na bielo.
Ak chcete mať smartfón stále na očiach, zrejme oceníte výsuvný držiak určený na tento účel, situovaný do stredu zadnej časti klávesnice
Oproti drahším klávesniciam je chudobnejšie i rozhranie ovládačov, neumožňuje napríklad presný výber odtieňa zadaním úrovní RGB či cloudovú synchronizáciu. Makrá si však nastavíte pohodlne, nechýba ani možnosť uzamknutia klávesu Windows alebo funkčné premapovanie všetkých klávesov, ktoré si môžete podľa svojho vkusu i vyfarbiť. Kopa prednastavených efektov podsvietenia býva už štandardom, v tomto prípade to však Patriot obohatil tým, že si medzi nimi môžete prepínať samostatnými hardvérovými tlačidlami i bez potreby nainštalovaných ovládačov.
PLUSY, MÍNUSY:
+ Pevná konštrukcia, prijateľná cena, tichší chod, nadštandardné ovládanie podsvietenia i bez nainštalovaného softvéru, držiak na smartftón
- Chudobnejšie možnosti ovládačov
HODNOTENIE:
Cena/hodnota: 100 %
Ergonómia: 90 %
Konštrukcia: 90 %
Funkcionalita: 90 %
Celkovo: 93 %
• Cena: 110 EUR
Zobrazit Galériu