Patriot Viper 4 Blackout (2× 8 GB) PVB416G360C7K / Lacné, rýchle a robustné pamäte
Marketing Patriotu pri týchto pamätiach ťaží zo súbežného vydania s treťou generáciou procesorov AMD Ryzen, ktoré Viper 4 Blackout oficiálne podporujú. Je však trochu škoda, že sa vynechal variant s XMP na 3733 MHz (a z 3600 MHz bol skok priamo na 4 GHz). Pri takejto frekvencii RAM totiž Ryzeny 3000 dosahujú najlepšie výsledky, ale i 3600 MHz s CL17 (17-19-19-36) je atraktívna ponuka. Najmä keď sa na to pozeráte z pohľadu pomeru ceny k výkonu.
Viper 4 Blackout s 3600-megahertzovým XMP (t. j. naša testovaná súprava) sú najlacnejšie takéto rýchle pamäte. Ak narazíte na ešte lacnejšie rovnako taktované konkurenčné moduly, zrejme pôjde o výpredajovú akciu alebo (a to skôr) budú mať pomalšie časovanie, ktoré pamäťovému radiču AMD (Infinity Fabric) príliš nechutí.
Vo väčšine prípadov k stretu pasívov s procesorovým chladičom nepríde, ale keby predsa, vždy možno výšku modulov znížiť odskrutkovaním hrebienka
Nízko posadená cena nadväzuje na politiku, aká bola zvolená pri základných (červených) Viper 4. Tie boli svojho času pre svoju bezkonkurenčnú cenu veľmi populárne a Blackout sa od nich filozofiou v zásade takmer v ničom neodlišuje. Ani konštrukčne. Farba pasívov je iná (čierna), ale inak je to totožná masívna konštrukcia. Na lepšiu predstavu: priemerná hmotnosť bežného pamäťového modulu s chladičom je okolo 40 g a tento má 55 g.
Hrebeň s členitým rebrovaním je k zvyšku napevno priskrutkovaný a nekýve sa, ako to niekedy býva. A perfektné je, že v prípade potreby ho môžete pohodlne odstrániť a znížiť tak celkovú výšku pasívov zo 41 na 34 mm. To oceníte vtedy, keď sa potrebujete vyhnúť kolízii so širším procesorovým chladičom, respektíve jeho ventilátorom. Po takejto úprave sa nemusíte báť, že by sa niečo prehrievalo, keďže stále platí, že chladič je prítomný hlavne z estetických dôvodov.
Detail rozobratého modulu – pod chladiacimi krytmi sú nové čipy Hynixu CFR
Použité pamäťové čipy sú pomerne čerstvé Hynix CFR. Cez továrenských 3600 MHz sa však ručným pretaktovaním výrazne nedostanete. Teda pokiaľ nie je reč o jednotkách MHz s úpravami cez základný takt zbernice. To znamená, že potenciál na manuálne ladenie je podobne nízky ako pri starších čipoch Hynix AFR/MFR a frekvencie XMP sú našponované naozaj na doraz. Pri takejto výhodnej cene sa to však dá ťažko zazlievať. S ohľadom na vysokú frekvenciu XMP a súčasne prémiové vyhotovenie je všetko v najlepšom poriadku. Ak nebudete mať vyložene smolu na kus, môžete o trochu znížiť aspoň časovanie – na CL16-16-18-36. Tak či onak sú to pozoruhodné pamäte, ktoré možno odporučiť nielen pre platformu AMD, ale aj pre procesory Intel.
„Ak hľadáte čo najlepší kompromis medzi vysokým výkonom a nízkou cenou, toto je tá správna voľba.“
PLUSY, MÍNUSY:
+ Výborný pomer cena/výkon (alebo cena/hodnota, ako chcete), mimoriadne pevná konštrukcia
- Takmer žiadne možnosti pretaktovania
Hodnotenie:
Cena/výkon: 100 %
Výkon: 95 %
Pretaktovanie: 70 %
Vyhotovenie: 90 %
Hodnotenie: 89 %
Cena: 100 EUR
Zobrazit Galériu