CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Patriot PXD (1 TB) / Najatraktívnejšie externé SSD

0

S klesajúcimi cenami sa externé SSD stávajú veľmi zaujímavou alternatívou pre každého. Oproti prenosným HDD sú menšie, rýchlejšie a odolnejšie. A k testovanému modelu Patriot PXD je vhodné ešte dodať, že vo všetkých týchto atribútoch veľmi výrazne.

Puzdro tohto SSD je vyrobené z hliníka a jeho miery sú vcelku minimalistické. Fyzické rozmery vstavaného SSD v 80 mm formáte M.2 na dĺžku presahuje iba o 2,3 cm a do šírky ani nie o centimeter. Vlastne celé SSD nie je o toľko väčšie ako najvýkonnejšie tradičné flash disky, ktoré sú však 4 až 5-krát pomalšie. Patriot PXD má konektor USB typu C, ale pripojíte ho aj k „áčkovému“ konektoru použitím dodávaného káblika USB-C > USB-A.


Patriot PXD (vľavo) je v porovnaní s HyperX Savage Evo podstatne menšie a ľahšie SSD

SSD je postavené na radiči Phison E13T a pamäte NAND sú TLC. Sekvenčné rýchlosti Patriot PXD dosahujú v praxi až 773 MB/s (čítanie). Zápis je o trochu pomalší (580 MB/s). S menšími súbormi klesá výkon pomerne pomaly. Ešte aj pri prenose stredne veľkých súborov (5 – 10 MB) sú rýchlosti nad možnosti 5-gigabitových portov USB. Na využitie takéhoto výkonu, samozrejme, potrebujete mať SSD pripojené k 10-gigabitovému USB 3.2 gen. 2. S malými a veľmi malými súbormi už prepad výkonu pocítite, to je však prirodzené. Oproti konkurenčnému SSD HyperX Savage Exo, ktoré sme testovali vo februárovom čísle, je PXD komplexne podstatne výkonnejšie, a to pri nižšej cene. Pomalšie sú aj všetky lacnejšie SSD, ktoré budú obvykle zaostávať aj krehkejším konštrukčným vyhotovením, čo platí aj pre populárne Adata SD600Q.

Vysoký výkon v takomto malom tele vzbudzuje obavy o vyššie zahrievanie. Povrchová teplota obalu sa však aj pri intenzívnej záťaži drží pod 50 °C, a hoci teplota radiča bude o dosť vyššia, k žiadnym stratám výkonu vplyvom prehrievania nedochádza.


Zahrievanie je vyššie, ale nie kritické a na výkon nemá žiadny vplyv; ten je stabilný

Za najväčšiu nevýhodu alebo nedostatok sa dá považovať stiesnená kapacita cache pSLC, a to iba 24 GB. Po jej prekročení pri sekvenčnom zápise väčších súborov prenosová rýchlosť klesá na 245 MB/s. Hoci to je stále vyššia rýchlosť, ako dosahujú platňové disky, z tohto dôvodu sa toto SSD príliš nehodí na hromadné presuny väčšieho objemu dát, napríklad pri zálohovaní. Urýchľovací buffer mohol byť väčší, tak ako to má väčšina SSD s kapacitou 1 TB. No to je vážnejšie jediné negatívum.

„Na bežné používanie mimoriadne praktické (malé, rýchle, odolné) SSD za férovú cenu.“
 

PLUSY, MÍNUSY:

+ Vysoký výkon naprieč celým veľkostným spektrom súborov (od najmenších po najväčšie), minimalistické rozmery (podobné SSD sú spravidla väčšie), elegantné masívne puzdro, výhodný pomer cena/výkon
- Menší buffer pSLC a rýchly prepad výkonu sekvenčného zápisu

HODNOTENIE:

Cena/hodnota: 95 %
Výkon: 95 %
Odolnosť: 100 %
Vyváženosť: 90 %
Celkovo: 95 %

• Cena: 160 EUR

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať