ACER_112024 ACER_112024 ACER_112024

Philips 328E1CA / Univerzálne 4K do domácnosti

0

Tento nový 32-palcový monitor Philips sa nezameriava na žiadne špecifické použitie a práve to je na ňom zaujímavé.  Na prvý pohľad totiž vyzerá ako atraktívna voľba pre celú rodinu, kde v ňom každý z členov nájde to svoje. Zadania na výrobu takýchto zariadení bývajú vždy najzložitejšie a už od podstaty veci sú postavené na kompromisoch. Philips sa s nimi ale popasoval nadmieru dobre.

Dizajn predovšetkým „štýlový“

Než sa pustíme do rozboru a hodnotenia, je dôležité poznamenať, že máte do činenia s jedným z najlacnejších monitorov s takouto veľkou uhlopriečkou a zároveň rozlíšením UHD (3840 × 2560 px). Zo zakrivených (1500R) modelov je úplne najlacnejší. V rámci segmentu sa tak pohybujeme v low-ende, čomu zodpovedá i vyhotovenie. To v prvom rade charakterizujú veľmi slabé možnosti polohovania: záklon (-25°), predklon (+5°) a tým sa to končí. Natáčanie do strán ani výškové nastavenie monitor neumožňuje. Preto je dobré vedieť, že zobrazovacia časť displeja sa začína 12 cm od položky, čo môže byť privysoko najmä pre deti.

Spredu čisté línie, tenké rámčeky a zozadu imitácia brúseného hliníka, to všetko vzbudzuje veľmi dobrý dojem. Pri skúmaní detailov narazíte na zopár nedokonalostí, ako je horšie lícovanie spodného rámčeka s nerovnomernými medzerami či nestabilnejší úchop nohy, no vcelku z konštrukčného hľadiska nie je veľmi čo kritizovať, v tejto cenovej relácii už vôbec.

Netradičné je tu situovanie konektorov. Na rozdiel od bežnej orientácie (zospodu) sú umiestnené dozadu. Pozitívom takéhoto riešenia je jednoduchý prístup, ale na druhej strane si monitor nezavesíte na priamo stenu, aj keď tú táto možnosť je. Tieto montážne otvory na VESA (100 × 100 mm) sa však dajú dobre uchopiť a použiť napríklad na inštaláciu minipočítačov na chrbát monitora, čo sa pri takomto type monitora hodí. Aj na takéto použitie výrobca do nohy stojana zabudoval organizér, respektíve drážku na elegantné prevlečenie a schovanie kabeláže.


Konektory sú zozadu (nie zospodu), čo je netradičné, a pokiaľ nechcete montovať monitor na stenu, i praktické riešenie

Z videovýstupov sú tu dva porty HDMI (2.0) a jeden DisplayPort (1.2). Vzadu sú k dispozícii aj dva 3,5 mm jacky a spomenúť treba i dva 3 W reproduktory. Na pomery monitorov sú zľahka nadpriemerné, aj keď basová zložka je pomerne nevýrazná a stredové frekvencie sú trochu ostrejšie. No počúvať sa dajú, hlasitosť je takisto slušná, hoci zvuk ako z televízora za podobné peniaze nečakajte.

Ovládanie je tradičné – tlačidlové. Jednotlivé tlačidlá sú však výstupné, spredu dobre označené a pohyb v menu je pohodlný.

Pestrý obraz i ponuka formátov

Farebná hĺbka displeja je sýta a výrazne presahuje paletu škály sRGB. Odtiene sú pritom prirodzené, žiadny sa výraznejšie nevychyľuje a s priemernou odchýlkou ΔE 3,1 môže byť reč aj o pomerne presnom podaní. Najmenej presná je červená (ΔE 4,6), no aj napriek tomu, že ide o panel VA, rozhodne pri ňom neplatí klišé o oranžovej interpretácii. Tento monitor dokáže zobraziť vernú červenú, obzvlášť po kalibrácii. Za najkratší koniec ťahá svetlejšia „tmavomodrá“.


Diagram s pokrytím farebného priestoru – vo svojej cenovej kategórii Philips 328E1CA farebne vyniká

Dynamiku obrazu umocňuje aj mierne nadštandardný statický kontrast 2200:1. K udávaným 2500:1 sa bez prepálenia kontrastu nedostanete v žiadnom režime. Na oplátku je ale trochu nad rámec špecifikovaných 250 nitov intenzita. Reálne je na maxime medzi 316 až 327 nitmi. Kvalita podsvietenia patrí jednoznačne medzi lepšie – homogénnejšie. Je pravda, že zospodu i zvrchu sú po celej šírke monitora drobné lokálne priesvity, no tie pri jase do 200 nitov nerušia ani v noci. Navyše sú tieto svetlejšie miesta pravidelné, žiadne „nekričí“, ako to často býva. Nenechajte sa zmiasť fotkou z webu, tá je na lepšiu viditeľnosť schválne preexponovaná. Uniformita podsvietenia je na takýto veľký zakrivený monitor na veľmi dobrej úrovni.


Podsvietenie je pomerne rovnomerné. Na ilustrácii síce zreteľne vidieť presvitanie, fotka je však značne preexponovaná, aby zvýraznila pravidelné rozstupy svetlejších miest.

Spotreba na bielom podklade je 17 – 41,5 W (0 – 100 % svietivosti), čím sa tesne, ale predsa dostáva do štítkovej energetickej triedy B.

Priebeh gamy s priemernou hodnotou zhruba 2,15 je vyrovnaný, aj keď na prednastavených 2,2 trochu stráca rovnako ako vo všetkých ostatných úrovniach, ktoré možno v krokoch po 0,2 regulovať v rozsahu hodnôt 1,8 – 2,6.


Krivka s priebehom gamy s nastaveným profilom 2,2. Na túto hodnotu sa s malou nepresnosťou panel doťahuje odspodu, stráca päť desatín

Nezvyčajne široké sú i možnosti prispôsobenia si zobrazovaného formátu. Vybrať si môžete z dvanástich možností. Okrem volieb s natívnym pomerom strán 16:9 (od 20" plynulo až k plným a neorezaným 31,5") sa dajú nasimulovať aj uhlopriečky 19 a 22" v pomere 16:10 a 17 a 19" v 5:4.

Jedným dychom však treba poznamenať, že týmto Philips vystrieľal všetky modifikácie úpravy obrazu a napríklad súbežné zobrazovanie z viacerých zdrojov monitor neovláda ani napriek tomu, že má viacero digitálnych videovýstupov. Ale aj tak sa Philips 328E1CA vzhľadom na všetky ostatné vlastnosti pri priaznivej cene 350 eur nemá za čo hanbiť. Pekná pridaná hodnota je aj adaptívna synchronizácia obnovovania na zamedzenie trhania obrazu v hrách. Je v rozsahu 48 – 60 Hz a funguje s grafikami Nvidia aj AMD.

„Medzi lacnejšími tridsaťdvojkami veľmi atraktívny monitor.“​
 

PLUSY, MÍNUSY:

+ Veľká zobrazovacia plocha, nadštandardné farby, plynulý priebeh gamy, široké možnosti preformátovania obrazu, podpora adaptívnej synchronizácie obrazu,  výhodná cena
- Obmedzené možnosti polohovania, nepodporuje PIP ani PBP

HODNOTENIE:

Obraz: 90 %
Konektivita: 90 %
Cena/hodnota: 90 %
Vyhotovenie: 90 %
Celkovo: 90 %

• Cena: 350 EUR

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať