S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

Philips 32M1N5800A/00: Herný mág

0

Ponuka 4K monitorov je dnes pomerne široká a nájdeme ich v uhlopriečkach 27" až 43". Pokiaľ sa pre monitor s týmto rozlíšením rozhodujete, je veľmi dobré vedieť, čo tým chcete dosiahnuť, teda aké sú vaše priority. Úvodnou uhlopriečkou je v tomto rozlíšení 27". V tomto prípade ide skôr o zvýšenie ostrosti obrazu, teda podobný efekt, aký sa dosahuje na displejoch s panelmi Apple Retina. Pixelová hustota je pri 27-palcovom 4K monitore taká vysoká, že ľudské oko nie je schopné rozoznať rozdiel medzi 2K a 4K rozlíšením, obraz je však ostrejší a hladší a voľným okom nie ste schopní rozlíšiť pixelový raster.

Ak máte dostatočne výkonnú zostavu, nie je použitie takéhoto monitora problém, treba však pripomenúť, že vo Windows budete využívať škálovanie 150 %, takže na prácu v programoch s množstvom ovládacích prvkov a časovou osou nevyužijete plný potenciál 4K rozlíšenia. Museli by ste využívať menšie škálovanie a ovládacie prvky a ikonky by už boli príliš malé. Na 4K rozlíšenie je preto veľmi dobrá voľba uhlopriečka 32". Tu môžete využívať škálovanie 125 % a na ploche tak zobrazíte viac ovládacích prvkov a panelov.

Pre hráčov takýto monitor ponúka dostatočnú plochu aj pri jednomonitorovom usporiadaní a je navyše univerzálnejší, takže ho využijete na hranie aj na prácu. Keby ste chceli pracovať v 4K bez škálovania, na to je ideálna uhlopriečka 43", tá je poslednou, ktorá sa hodí na hranie aj na prácu. Väčšie monitory sú spravidla určené hlavne na hranie a tu dnes nájdete uhlopriečky až 65". Tieto monitory sa však už na prácu príliš nehodia, pre veľkú plochu vyžadujú väčšiu pozorovaciu vzdialenosť, čo pri hrách neprekáža, ale pri práci by to bolo komplikované. Takže ako vidno, uhlopriečka 32" je pre 4K veľmi dobrý kompromis medzi ešte prijateľnou veľkosťou a využiteľnosťou.

S 32" displejom prichádza aj najnovší zástupca radu Philips Momentum, model Philips 32M1N5800A. Monitor je cielený na hráčov, ktorých určite poteší podpora adaptívnej synchronizácie, čo umožňuje kompatibilný režim s technológiami AMD FreeSync a NVIDIA G-Sync s rozsahom frekvencií 48 – 144 Hz VRR plus LFC. Tridsaťdvapalcový panel s rozlíšením 3840 × 2160 bodov je postavený na technológii IPS s podsvietením W-LED, vďaka čomu poskytuje široké pozorovacie uhly až 178° v oboch osiach a pracuje s farebným rozlíšením 10 bitov (8 bitov + FRC). Povrch panela má antireflexnú úpravu. Podsvietenie bez blikania poskytuje jas až 500 cd/m². Monitor dosahuje farebný gamut 124 % farebného priestoru sRGB. Z krabice je kalibrovaný, pričom maximálna farebná odchýlka δE < 2.

Obraz s vysokým dynamickým rozsahom HDR10 je podporovaný podľa najnižšieho štandardu VESA Display HDR 400, čo umožňuje rozumné pokrytie farebného priestoru DCI-P3 pri 10-bitovom spracovaní farieb. Táto úroveň HDR nevyžaduje vysokú svietivosť (podľa noriem HDR) alebo lokálne stmievanie, hoci v tomto prípade môže byť ponúknuté základné 16-zónové lokálne stmievanie. Ovládanie menu je zverené praktickému päťsmerovému joysticku vpravo na zadnej strane.

V portovej výbave nájdete dvojicu portov HDMI 2.1, dva DisplayPorty vo verzii 1.4, 3,5 mm audiovýstup, štyri porty USB 3.2 gen. 1 (2 s BC 1.2 rýchlym nabíjaním) plus upstream, dva 5 W reproduktory. Monitor podporuje aj pripojenie dvoch zariadení v režime PBP. Na zadnej strane nájdete aj užitočný USB hub vo verzii USB 3.0 so štyrmi výstupmi, z toho jeden je určený na rýchle nabíjanie. Monitor stojí na masívnom stojane umožňujúcom veľmi široké možnosti nastavenia od výškového nastavenia cez sklon, náklon, otáčanie okolo zvislej osi až po pivot, to znamená, že ho môžete používať aj na výšku. Možnosti polohovania prispievajú aj k veľmi pohodlnej obsluhe prípojných miest. Philips uvádza 1 ms latenciu a jas 500 cd/m2. Podsvietenie flicker free čiže bez blikania nezaťažuje zrak ani pri dlhšej práci.

Vcelku bola kvalita zobrazenia výborná z pripojeného PC aj zo 4K kamery. Monitor si v tomto prípade poradil aj so snímkovou frekvenciou 25p. Zvuk zo vstavaných reproduktorov v núdzi postačí, vzhľadom na rozmery sa však žiadne zázraky očakávať nedajú. Príjemne prekvapili výsledky meraní. Monitor dosiahol 100 % farebného rozsahu sRGB, 84 % rozsahu Adobe RGB a 91 % rozsahu DCI P3. V maximálnom jase sme namerali výborných 528 cd/m2 a statický kontrast s hodnotou 780:1. S hodnotou priemernej farebnej odchýlky δE = 0,97 sa radí k výborným profesionálnym monitorom, vhodným aj na grafiku či spracovanie videa.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Široký farebný gamut, 144 Hz, presné farby, flicker free, rozbočovač USB 3.0, ovládanie
- Nič podstatné

PARAMETRE:

• Veľkosť obrazovky: 32 palcov, natívne rozlíšenie: 3840 × 2160, obnovovacia frekvencia: 144 Hz, typ panela: IPS s podsvietením W-LED, vstupy: 2× HDMI 2.1, 2× DisplayPort 1.4, USB hub: 1× vstup, 4× výstup USB 3.0, polohovanie: otočenie na výšku ± 90°, sklon -5/+24°, výška 130 mm, ­ostatné: reproduktory 2× 5 W

• Cena: 663 EUR

HODNOTENIE: 10/10

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať