S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

Philips 346B1C / Obratný ultrawide s USB-C

0

Zakrivený panel s pomerom strán 21:9 patrí síce medzi typické základné parametre herných monitorov, no Philips sa nás snaží presvedčiť, že 346B1C s takýmito predispozíciami je v tomto prípade vhodný primárne na pracovné použitie. Je totiž z radu (B line), do ktorého spadajú luxusnejšie kancelárske modely.

Funkčne dobre vybavený...

Vyhotovením sa monitor uberá zlatou strednou cestou. Plastové telo je pomerne jednoduché, ale plasty sú dobre vylisované, pevne zmontované a presne zlícované, takže monitor vzbudzuje dobrý prvý dojem. Ten umocňujú aj plochy s povrchovou úpravou imitujúcou brúsený hliník. Inak je konštrukcia na pohľad vcelku obyčajná. Dvojmilimetrové rámčeky z troch strán rozširuje 6 mm neaktívna plocha displeja a zospodu je tradičná veľká brada s výškou 30 mm. Zhruba v jej prostriedku je IR snímač, cez ktorý sa automaticky spravuje jas. V rámci funkcie Light Sensor vyhodnocuje intenzitu osvetlenia v miestnosti a podľa nej vhodne nastaví svietivosť panela. S povoleným nastavením Power Sensor zase deteguje prítomnosť používateľa, a pokiaľ práve nie ste pri počítači, po minúte najprv znižuje jas a po troch minútach úplne vypína podsvietenie. Výrobca myslel aj na to, že každý používateľ sedí od monitora v trochu inej vzdialenosti, preto si možno nastaviť tú svoju v štyroch krokoch od 20 po 120 cm. A treba povedať, že tento snímač funguje naozaj spoľahlivo.

Vyzdvihnúť treba aj možnosti polohovania. Stojan jednak umožňuje perfektné 360-stupňové horizontálne otáčanie panela a aj rozsah výškového nastavenia (185 mm) je nadštandardný. V spodnej polohe je pritom displej 90 mm od podložky. Uhly záklonu a predklonu sú už bežné. Vcelku však medzi podobne konštruovanými monitormi Philips 346B1C jasne vyniká. A vyznamenáva sa aj konektorovou výbavou. Nad rámec dostanete rozbočovač až so štyrmi konektormi, 5 Gb portmi UBC-A, vyvedený je dokonca aj eternetový konektor RJ-45 a obrazové výstupy HDMI 2.0 (1×) a DisplayPort (1×) dopĺňa ešte USB-C/DP (1×) s 90 W dobíjaním To sa hodí na pripojenie ultrabookov jedným káblom. Stabilne pritom monitor môžete mať pripojený k stolovému počítaču. A asi už správne tušíte, že režimy PIP a PBP tu musia byť samozrejmosť. Z tohto pohľadu je monitor perfektne pripravený na prácu s viacerými počítačmi. Niekomu však môže prekážať zakrivenie (1500R), ktoré chtiac-nechtiac skresľuje perspektívu, čo nemusí vyhovovať napríklad grafikom.


Štedrá výbava konektorov: vrchný zástup je dostupný tradične zospodu, spodný s rozbočovačom USB zase zboku (po pravej ruke)

... ale nespĺňa všetko, čo sľubuje

Displej používa matricu VA a má rozlíšenie 3440 × 1440 px. Obnovovacia frekvencia je fixných 100 Hz, teda mierny nadštandard. Hoci nejde o herný monitor, plynulejší obraz spríjemňuje aj profesionálnu prácu.

Na interpretácii farieb si však dal Philips záležať. Špeciálne profil sRGB má priemernú odchýlku ΔE iba 2,16 a nebyť svetlejšej modrej s ΔE 5,7 a horšie vyváženej bielej (ΔE 4,2), je to na pomery monitorov s panelmi VA v tomto smere delikátna záležitosť.


Odchýlky primárnych a sekundárnych farieb v režime sRGB

Ale tak či onak sa farby vyznačujú nadštandardnou presnosťou, hoci v ostatných režimoch, ktoré využívajú úplnú škálu odtieňov panela, je to už slabšie (s priemerným ΔE nad 4,3). Oproti niektorým starším monitorom Philips tu už riadne korešponduje hodnota gamy s nastavením v menu OSD a odchýlky sú minimálne. Okrem tmavšieho podania v režime Movie (s gamou na 2,4) je všade inde prednastavená hodnota 2,2, ktorá sa považuje za optimálnu. Pochváliť treba aj jej vyrovnaný priebeh naprieč všetkými odtieňmi sivej (od 0 po 100 %).


Diagram s farebným pokrytím (východiskový režim s farebnou teplotou 6500 K)

Statický kontrast je trochu nižší, než uvádza výrobca (priemer troch meraní v rôznych miestach hovorí o 2557:1). Jas má takisto skôr menej než špecifikovaných 300 nitov, reálne je to okolo 284 nitov, čo je pomerne málo. No s vyšším jasom by to na nálepku s energetickou triedou B nevyšlo, respektíve to už ani takto nevychádza. Už i bez hrajúcich reproduktorov je spotreba po zahriatí 60,7 W (t. j. s takmer jednowattovým presahom). Najviac ma monitor prekvapil mimoriadne rovnomerným podsvietením a jasne dokazuje, že výborné výsledky možno dosiahnuť aj na zahnutom paneli.


Rovnomernosť podsvietenia je ukážková. Z čelného pohľadu to ani nevyzerá, že ide o zahnutý panel, tie totiž v ohyboch spravidla viac či menej presvitajú.

Veľmi pôsobivý je aj zvuk. Hlasitý, neskreslený a nechýbajú ani (mäkké) basy. Až ma trochu zaráža, že to Philips vo svojich materiáloch nezdôrazňuje. Máloktorý monitor má lepší zvukový prednes. Monitor je i pomerne rýchly. Odhliadnuc od mierneho ghostingu, ktorý je pre panely VA typický a nevyhýbajú sa mu ani herné modely, sa input lag pohybuje naprieč rôznymi nastaveniami zrýchlenia od 11,3 do 12,7 ms. To je na takýto pracovný či multimediálny monitor veľmi slušné. Hoci sa nejaké nedostatky našli, musíme aj vzhľadom na prijateľnú cenu (430 eur) monitor Philips 346B1C hodnotiť kladne.

„Konečne zakrivený monitor s prakticky homogénnym podsvietením.“
 

PLUSY, MÍNUSY:

+ Špičkové možnosti polohovania, presné a pestré farby, rovnomerné podsvietenie, veľa užitočných konektorov vrátane USB-C, robustná konštrukcia, Light/Power Sensor a RJ-45, 100 Hz v pracovnom/multimediálnom monitore
- Nižší jas, niektoré reálne parametre sú slabšie než papierové

HODNOTENIE: 9/10


                       

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať