Pingpongový robot už dokáže poraziť ľudských protihráčov
Výskumníci Google DeepMind navrhli vôbec prvý robotický systém schopný amatérskeho výkonu na ľudskej úrovni v stolnom tenise. Dokazujú to aj videá, ktoré tím zverejnil. Podrobnosti boli publikované v predtlačovom dokumente. Výskumníci si na testovanie strategických schopností umelej inteligencie často vyberajú klasické hry ako šach a go, ale pokiaľ ide o kombináciu stratégie a fyzickej aktivity v reálnom čase, dlhoročným štandardom robotického priemyslu je stolný tenis. Inžinieri už viac ako štyri desaťročia stavajú stroje proti ľuďom v pingpongu pre intenzívne výpočtové a fyzické požiadavky tohto športu, ktoré zahŕňajú rýchle prispôsobenie sa dynamickým premenným, komplexné pohyby a vizuálnu koordináciu.
Pri vývoji svojho vysoko pokročilého robota tím z Google DeepMind najprv zhromaždil veľký súbor údajov o stavoch pingpongovej loptičky vrátane informácií o polohe, otáčkach a rýchlosti. Potom výskumníci poverili svoj systém umelej inteligencie, aby sa pomocou tohto súboru údajov cvičil vo fyzicky presných virtuálnych simuláciách a naučil sa zručnostiam, ako je napríklad vrátenie podania, backhand, forehand, topspin, atd.. Potom AI spojili s robotickou rukou schopnou vykonávať zložité a rýchle pohyby a postavili ju proti ľudským hráčom.
Tieto údaje vrátane vizuálnych informácií o pingpongových loptičkách zachytených palubnými kamerami robota potom opäť analyzovali v simuláciách, aby vytvorili „nepretržitú spätnú väzbu“ učenia. Následne na turnaji 29 ľudských hráčov zo štyroch úrovní zručností (začiatočník, stredne pokročilý, pokročilý a pokročilý+) hralo proti robotickému ramenu.
Z toho stroj vyhral spolu 13 zápasov čiže 45 percent. Porazil každého hráča na úrovni začiatočníka, no zatiaľ vyhral iba 55 percent svojich zápasov proti stredne pokročilým konkurentom a nedokázal vyhrať ani jeden proti dvom pokročilým hráčom. Takže nadšenci stolného tenisu, ktorí sa obávajú, že stratia náskok pred robotmi, si môžu (aspoň dočasne) vydýchnuť.
Zdroj: popsci.com.
Foto zdroj: freepik.com.