S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

Poškodenie DNA pri použití technológie CRISPR bolo „vážne podhodnotené“

0

Od svojho uvedenia v roku 2013 technológia CRISPR sľubuje revolúciu v úprave génov prostredníctvom potenciálneho liečenia dedičných chorôb a zlepšenia poľnohospodárstva. Nedávne štúdie však vyvolali obavy o presnosť a bezpečnosť metódy CRISPR. Výskumy uverejnené v časopisoch Nature Medicine ukázali, že bunkám upraveným pomocou CRISPR môžu chýbať kľúčové protirakovinové mechanizmy a počas procesu opravy môže dôjsť k významným genetickým mutáciám.

Allan Bradley z Wellcome Sanger Institute zdôraznil, že pri zvažovaní použitia CRISPR na génovú terapiu je potrebné postupovať opatrne vzhľadom na možné škodlivé účinky. Základný mechanizmus CRISPR spočíva v tom, že enzým Cas9 prestrihne DNA a zavedie genetické zmeny, ale proces opravy môže viesť k neúmyselným chybám, ako je napríklad miešanie génov a ich vymazanie.

S_1124 T TABS10 Advertisement

Dôvod, prečo boli tieto rozsiahle mutácie prehliadnuté v predchádzajúcom výskume CRISPR, je ten, že chyby sa často vyskytujú ďaleko od miesta, ktoré CRISPR upravoval. Tieto mutácie môžu ovplyvniť kľúčové gény, ktoré sa podieľajú na prevencii rakoviny, čo predstavuje výzvu pre CRISPR ako terapeutický nástroj.

Objavenie týchto genetických zmien vyvolalo obavy z rozšíreného používania CRISPR ako klinickej liečby a podnietilo opätovný záujem o skúmanie alternatívnych technológií úpravy génov. Keďže výskumníci naďalej skúmajú dôsledky týchto zistení, budúcnosť CRISPR ako bezpečného a účinného nástroja na úpravu génov zostáva neistá.

Zdroj: vice.com.

Zdroj foto: freepik.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať