Prelomová ultrazvuková metóda dokáže odhaliť napätie v ľudskom tkanive
Ultrazvukové zariadenie vysiela vysokofrekvenčné zvukové vlny smerom k vnútorným štruktúram tela a zaznamenáva ich odraz a podľa rôzne rýchleho prechodu cez tkanivá generuje ich obraz v reálnom čase. Ultrazvuk je lacnejší, rýchlejší a dostupnejší ako iné zobrazovacie techniky, ako je MRI. Navyše môže zobraziť abnormality, ktoré možno vidieť iba pri pohybe, napríklad ochorenie ramenného kĺbu. No zatiaľ čo ultrazvuk poskytuje cenné informácie na diagnostiku a liečbu rôznych chorôb a stavov, má aj svoje obmedzenia.
Jedným z nich je neschopnosť ultrazvuku merať úroveň napätia v ľudskom tkanive. To podnietilo výskumníkov z University of Sheffield v spolupráci s výskumníkmi z Harvardu, Tsinghua University a University of Galway, aby vyvinuli novú ultrazvukovú techniku, ktorá dokáže rozlišovať medzi stuhnutým tkanivom a tkanivom, ktoré je pod napätím. Ľudské tkanivá sú schopné vnímať mechanické napätie a reagovať naň a podľa toho prispôsobovať svoj tvar.
Sily každodenných svalových kontra ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Zobrazit Galériu
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH